 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Nauka
| Napisano | Autor | Tytuł | | 23-02-2006 20:11 | NIKT (39 punktów) | Z czego slyna Polacy? | Z czego slyna Polacy? Jest to pytanie troche zwiazane z historia Polski. Ciekaw jestem co napiszecie i nie chce sugerowac Was. pozdrawiam | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| zima (560 punktów) | Z Chopina, Skłodowskiej, Jana Pawła 2, Wałęsy i Solidarności, ostatnio z hydraulika. Nie wydaje mi się, by istniał wyraźny stereotyp Polaka, tak więc wymieniłem bardziej znane postacie. Pozdrawiam
|
|
 | | Huzarski (178 punktów) | >Z Chopina, Skłodowskiej, Jana Pawła 2, Wałęsy i solidarności, ostatnio z hydraulika. Nie wydaje mi się, by istniał wyraźny stereotyp Polaka, tak więc wymieniłem bardziej znane postacie. >Pozdrawiam
to prawda, wiele z naszych własnych wyobrażeń, nasz własny auto-stereotyp istnieje tylko w naszym przeświadczeniu. Np. otwartość, uprzejmość i in.
Skłodowska już się nie kojarzy z polska tak bardzo - nawet potrafi byc w ( poważnej ) prasie zachodniej nazywana Marią Curie.
pozdrawiam.
P.S. silne stereotypy Polaka istnieja tylko w Niemczech (złodziej), Rosji (Panisko, chytrus) i na Czechach (buc, cham) między sąsiadami rzadko bywa słodko...
|
|
 | | Balkowski (5685 punktów) | > Nie wydaje mi się, by istniał wyraźny stereotyp Polaka, tak więc wymieniłem bardziej znane postacie.Znane, owszem, tylko że jak już ktoś wspomniał niekoniecznie znane jako Polacy. Nie wiem jak z Chopinem, ale Skłodowska jest znana głownie jako Curie. Została nawet "patronką" programu międzynarodowych wymiany naukowców, co jest nawet ironicznie bardzo na miejscu, bo kiedy na początku kariery chciała się związać z UJ to usłyszała coś w stylu "do garów babo", tylko nieco grzeczniej wyrażone, no i w efekcie musiała szukać szczęścia gdzie indziej (zdaje się że polecili jej nauczycielstwo jako coś odpowiedniego dla kobiety chcącej się realizować naukowo) Co do stereotypu to różnie bywa. W Holandii obserwuje pewne zmiany po naszym wejściu do Unii - o ile wcześniej byłem zaskakiwany pytaniami na poziomie "to u was jest kolorowa TV", to teraz już dawno tgo niesłyszałem, widać automatycznie z wejściem do UE pojawiły się u nas kolorowa TV, komputery, itp. a za to znikły białe niedźwiedzie z ulic
|
|
| Augustus (80 punktów) | >Z czego slyna Polacy? >Jest to pytanie troche zwiazane z historia Polski. >Ciekaw jestem co napiszecie i nie chce sugerowac Was. >pozdrawiam
Z Wyborowej...
Emperor has to die standing
|
|
 | 1 na 1 | Michał Kita (13 punktów) | > >Z czego slyna Polacy?Nierzadko mówi się o tzw. "kawałach o Polakach". To my - Polacy - jesteśmy poniekąd ich autorami. Dziwne, ale mamy chyba potrzebę postrzegania nas jako złodziei, idiotów czy pijaków. Z powodzeniem zyskaliśmy tę niechlubną sławę w Ameryce i Niemczech, gdzie - obok murzynów - jesteśmy głównym tematem żartów. Na potwierdzenie moich słów: "Duży diabeł mówi do małego diabełka: - Mam dla ciebie zadanie. Leć do Ameryki i coś ukradnij! Poleciał.- Jestem mały diabełek, noszę ze sobą kubełek. Muszę coś ukraść! -Spoko stary. My mamy tutaj tyle rzeczy! Bierz co chcesz! -Nie, ja muszę ukraść! Wraca do domu i mówi:- Oni mi tam chcieli dać, ale ja mam ukraść! - To leć do Niemiec! Poleciał. -Jestem mały diabełek, noszę ze sobą kubełek. Muszę coś ukraśc! -Spoko stary! My tu mamy tyle rzeczy! Bierz co chcesz!-nie ja muszę ukraść! Wraca do domu i mówi:- Oni mi tam chcieli dać, ale ja mam ukraść! -To leć do Polski. Poleciał. -Jestem mały diabełek,... o kurde kubłek mi ukradli!" "- Co robi Japończyk, gdy chce otrzymać podwyżkę? - Pracuje jeszcze lepiej niż dotychczas. - A co robi Polak, gdy chce dostać podwyżkę? - Strajkuje." I tak dalej... a nam się to podoba. 
"Drzewo nie smagane wichrem, rzadko kiedy wyrasta silne i zdrowe." Seneka Młodszy
|
|
|  | | AstralStorm (558 punktów) | >"- Co robi Japończyk, gdy chce otrzymać podwyżkę? - Pracuje jeszcze lepiej niż dotychczas. - A co robi Polak, gdy chce dostać podwyżkę? - Strajkuje."
No tak w Polsce często jest. Z tym że u nas ten, który pracuje lepiej, nie dostaje podwyżki. Z reguły.
A Japończycy mają swoje problemy, tylko są mniej popularnym obiektem dowcipów.
Moim zadaniem nie jest z tobą walczyć, zmienić ciebie czy podporządkować. Moim zadaniem jest nauczyć ciebie myśleć samodzielnie w wybrany przez ciebie sposób. Wtedy będziemy mogli dyskutować.
|
|
 | | AstralStorm (558 punktów) | >>Z czego slyna Polacy? >>Jest to pytanie troche zwiazane z historia Polski. >>Ciekaw jestem co napiszecie i nie chce sugerowac Was. >>pozdrawiam >Z Wyborowej...
Moim zdaniem z Żubrówki bardziej. Na zachodzie jest bardzo poszukiwana.
Moim zadaniem nie jest z tobą walczyć, zmienić ciebie czy podporządkować. Moim zadaniem jest nauczyć ciebie myśleć samodzielnie w wybrany przez ciebie sposób. Wtedy będziemy mogli dyskutować.
|
|
|  | | Michał Kita (13 punktów) | >Moim zdaniem z Żubrówki bardziej. Na zachodzie jest bardzo poszukiwana.
Żytnia i Żywiec. To są raczej eksportowe produkty Polski. Ich ceny za granicą osiągają zawrotne ceny. Kilka funtów za butelkę 0,5 L Żywca, kilkanaście funtów za 0,5 L Żytniej. Można by się obłowić na eksporcie polskiego alkoholu np. do Wielkiej Brytanii.
"Drzewo nie smagane wichrem, rzadko kiedy wyrasta silne i zdrowe."
Seneka Młodszy
|
|
| |  | | Gaczewski (126 punktów) | > >Moim zdaniem z Żubrówki bardziej. Na zachodzie jest bardzo poszukiwana.> Żytnia i Żywiec. To są raczej eksportowe produkty Polski. Ich ceny za granicą osiągają zawrotne ceny. Kilka funtów za butelkę 0,5 L Żywca, kilkanaście funtów za 0,5 L Żytniej. Można by się obłowić na eksporcie polskiego alkoholu np. do Wielkiej Brytanii.> "Drzewo nie smagane wichrem,> rzadko kiedy wyrasta silne i zdrowe."> Seneka MłodszyPrzeciez POlacy to bogata 1000 letnia historia rodow Sapiehow Radziwilow Potockich Czartoryskich mamy sie czym pochwalic szoda ze potem byly rozbiory ale rzeczpospolita szlachecka to byla duma
|
|
| | |  | | Lorenc-Karcz (218 punktów) | Polacy słyna z narzekania. Zapytaj Polaka co u nigo słychać. Odpowiedź z góry znana. Jak odpowie, że wszystko jest w porządku to drugi Polak uzna go za kłamce albo złodzieja( innych epitetów nie wymienie).
|
|
| | | |  | | chinska zupka;) (118 punktów) | narzekamy, kradniemy, pijemy-te stereotypy nigdy nie znikną, jak dalej będziemy tak utrzymywać... a przeciez Polacy słyną z wykwalifikowanych hydraulików(albo modeli ich udających  , pracowników medycznych (głownie emigrantów), i coraz bardziej popularnych np. w Wielkiej Brytanii polskich wędlin
|
|
| Głuchowska (1 punktów) | Z czego słyną Polacy? Pytanie dosc ciekawe, aczkowliek odpowiedz trudna. Słyniemy z wielu roznych zachowan, wydarzen, a takze z cech charakteru. Wielu ludzi ocenia nas przez pryzmat wielu dowcipow, czesto pozornie zabawnych, ale dla mnie jednak glupich. Patrzy sie czesto na Polakow jak na pijakow, czesto tez zlodzieji, neistety. Zwraca sie uwage na nasza goscinnosc, uprzejmosc...itd Niestety, inne kraje, ale takze my sami zapominamy o najwazniejszych, przynajmmnie dla mnie cechach Polakow. Sa to walecznosc, upor w dazeniu do celu i wielka, naprawde wielka walka o wlasna WOLNOSC i suwerennosc. Ilez mamy przykladow z naszej historii, gdzie nasi przodkowie ponosili wielkie ofiary, w zaman za niezaleznosc i wolnosc. Ronbili to w imie wlasnej suwerennosci, ale takze w imie idei i milosci do ojczyzny. Dzieki temu ja i moi rowiesnicy mozemy zyc w niezaleznym panstwie, ktore powoli odradza sie z kryzysow, ktore zostawili nam zaborcy, I i II wojna, a takze i byc moze przede wsyzstkim nasz "swietlany" PRL! Miejmy tylko nadzieje ze niegdy nie przyjdzie nam juz kolejny raz toczyc bojow o wlasna ojczyzne Dlatego nie zapominajmy o naszej historii, oceniajac Polakow. Apeluje aby nie splyccac naszego pochodzenia, historii i tozsamosci. Okropne jest mowienie ze nasz kraj slynie z bigosu czy wyborowej. PS Czekam na chetnych do dyskusji........
ewelina
|
|
| szo.kuje (30 punktów) | Polacy... Polacy... duma z Ojczyzny dawno poszła w niepamięć... pytając mlodego czlowieka co czujesz o do Ojczyzny? wielu odpowiada: chce stąd wyjechać... czy to jest odpowiedź godna Polaka? (nie zważając już, że nie na temat...;/ ). POlacy to stereotypowi pijacy... i to jest numer jeden, często też uchodzą za biedaków i złodzieji. Osobiście nie poczuwam się do najbardziej dzianej parti 2006, ale bez przesady... Poczuwam się do polskości a nie kradnę i tak dalej wiadomo o co chodzi. Dlaczego mówiąc o Polakach nie myślimy o dobroci, ciepłu i genialnej kuchni jaką w Polsce jesteśmy w stanie bez problemu zdobyć? nie wiem.. .i chyba nie zrozumiem... Pomyślcie czasem o wyjątkowoście Polakow... z dobrej strony... ludzkiego ciepła. Wszak, niejeden człoweik zaznał od Polaka wyjątkowej przyjaźni... z właśnych doświadczeń moge powiedzieć, że nie znam lepszej jak polska przyjaźń... nigdy nie zawodzi. pozdrawiam.
|
|
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|