Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Nauka

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 33 (przedawniony)
20-11-2007radekEwolucja, a kultura, religia i altruizm - podejscie naukowe
Witam,

Zapraszam to lektury moich wnioskow na temat ewolucji w odniesieniu do kultury, religii i altruizmu. Staralem sie jak moglem uzywac podejscia naukowego. Wiedze czerpalem z roznego rodzaju materialow naukowych, ktore powinienem tu podac, ale je celowo pomine.
Sorry za bledy papka ta powstala pod wplywem impulsu . Czekam na wasze uwagii.

Zycie powstalo naprawdopodobniej na Ziemii samoistnie okolo 3.8 mld lat temu.
Zycie polega na replikacji genow z pokolenia na pokolenie. Podczas procesu replikacji zachodza mutacje. W drodze doboru naturalnego, ktory jest procesem konkurencji miedzy genami o mozliwosci replikacji pewne geny "gina" (nie sa replikowane) inne trwaja (replikuja sie). Dobor naturalny faworyzuje geny, ktore sa bardziej przystosowane do replikacji, co w polaczeniu z mutacjami prowadzi do specjalizacji genow. W procesie tym "nie chodzi" o przetrwanie gatunku, lecz o "przetrwanie" genow.
Geny specjalizuja sie w roznoraki sposob, ktory weryfikowany jest przez dobor naturalny. Do specjalizacji nalezy miedzy innymi laczenie sie w klastry, czyli tworzenie bardziej zlozonych organizmow (np czlowiek oczywiscie nie tak od razu , czy wytworznie strategii replikacji (np jednoplciowowsc i dwuplciowosc). Kazda cecha organizmu zywego to specjalizacja, bo wszystkie powstaly w procesie ewolucji.

Kultura

Ewolucja psychologiczna jest nieodlaczna czescia ewolucji biologicznej. Mozna to tlumaczyc w nastepujacy sposob. W wyniku ewolucji klaster genow (w tym wypadku w..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 17 (przedawniony)
15-11-2007smeligSzczególna TW - paradoks czy pseudoparadoks?
Witam. Aż mnie korci aby nie nazwać go paradoksem smeliga coby zadośćuczyniło moim megalomańskim skłonnościom, ale się jeszcze wstrzymam bo a nuż jeszcze wyjdę na głupka.
Paradoks jest tak banalny, że aż dziw bierze, że go nigdzie nie ma. Może źle szukałem? Jest to zmodyfikowana wersja znanego paradoksu bliźniąt, ale pytania są inne.
Bliźniak A zostaje na Ziemi a bliźniak B odlatuje na pobliską gwiazdę i TAM SIĘ ZATRZYMUJE. Powiedzmy, że gwiazda odległa jest o 4 lata świetlne a B poruszał się ze średnią prędkością 0,8 c względem A. Po dotarciu na miejsce, bliźniak B sprawdza, że zgodnie z wzorem na dylatację czasu podróż trwała 3 lata.

t = to x sqrt (1 – v^2/c^2) = 5 x sqrt 0,36 = 3 lata

to = 4l.św / 0,8 c = 5 lat – czas spoczynkowy = czas na zegarze A

prędkości wyniosą
prędkość B względem A = 4/5 c = 0,8 c
prędkość A względem B = 4/3 c = 1,33 c
Droga ta sama a czasy różne. Przeczy to oczywiście zasadzie ruchu względnego, który wymaga aby te prędkości były równe. Przeczy również zasadzie nieprzekraczalności prędkości światła przez obiekty materialne.
Czy ktoś mnie naprostuje na właściwą drogę i wybije mi z głowy podobne pomysły? Gotów jestem odszczekać to co napisałem i jeszcze mam zamiar napisać na temat ruchu względnego.

-------------------------------------------------------
Analfabetami XXI wieku będą nie ci, którzy nie umieją czytać i pisać, lecz ci, co nie potrafią się uczyć, oduczać i na nowo uczyć.
-Alvin Toffler (autor Szoku Przyszłości)

Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 45 (przedawniony)
14-11-2007waligóraCzy przestrzeń i energia może być tym samym?
Zastanawiam się od pewnego czasu czy możliwe byłoby utożsamienie przestrzeni z energią.
podobnie jak utożsamia się masę z energią ?.
Jak miałoby to wyglądać ? np Energia= stała*długość mamy bowiem wzór Energia=stała*masa
Oczywiście problem jest taki że energia jest skalarem a długość - no właśnie jak można potraktować długość jako skalar - raczej nie ponieważ należałoby rozważyć jednak długość w przestrzeni trój lub czterowymiarowej.
Na dobrą sprawę właściwie nie zaprzątałbym sobie głowy takimi problemami gdyby nie to że takie rozwiązanie prawie w postaci jawnej sugerują równania OTW. Mamy przecież :
G=T gdzie G - jest tensorem Einsteina (pomijam wskaźniki) a T - (pseudo)tensorem energii-pędu (pomijam stałą kosmologiczną)
Jak widać mamy właściwie to o czym mówie tensor Einsteina obrazuje geometrię czyli krzywiznę przestrzeni a tensor T obrazuje energię. Mamy zatem po ewentualnym zawężeniu
tensorów K=E gdzie K- skalar, tzw krzywizna Gaussa, E - skalar, po prostu energia (mnożony oczywiście przez pewną stałą tak aby pasowały wymiary)
Dlaczego wobec tego nie można mówić o równoważności energii i przestrzeni ?
(właściwie podejrzewam kilka rzeczy ale może ktoś coś już wie ?)
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 62 (przedawniony)
14-11-2007jurantJak masa ugina czasoprzestrzeń?
Nie rozumiem jak pole grawitacyjne pochodzące od materii znajdującej się w naszej przestrzeni działa siłą prostopadłą do naszej przestrzeni powodując jej uginanie i rozciąganie.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 18 (przedawniony)
13-11-2007radekPrzyszłość Homo Sapiens Sapiens
Ewolucja wyposazyla nas w najbardziej skomplikowany organ jaki jest jej dzielem. Mozg ustawil nas na samej gorze lancucha pokarmowego. Zaden gatunek nie jest w stanie konkurowac z nami o jakiekolwiek zasoby. Jedynym zagrozeniem dla Homo Sapiens jest drugi Homo Sapiens. Rozmnazamy sie jak kroliki populacja nasza wzrosla od 1950 roku dwukrotnie, robi sie nas za duzo. Wrodzony egoizm nasz ( badz naszych genow) powoduje, ze konsumujemy na potege. Na naszych oczach dzieje sie najwieksze wymieranie gatunkow w histroii Ziemii, wieksze nawet niz te 5 wymieran spowodowanych przez katastrofy kosmiczne. Jestesmy jednak czescia ekosystemu i bez niego wyginiem tak jak inne gatunki.
Zadne zwierze nie trwa wiecznie. Od Australopitaka minelo 200.000 pokolen, a nie byl on Homo Sapien tylko hominidem. Jak myslicie ile jeszcze pokolen pociagnie Homo Sapiens?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 28 (przedawniony)
12-11-2007@ffe?Zagadka historyczna
Jak sądzicie, dlaczego w Polsce tak mocno staramy się pamiętać o czynach zbrojnych, w których na własne życzenie dostaliśmy baty,(powstanie listopadowe, styczniowe, warszawskie..,) a tak niewielu w ogóle słyszało o jedynych dwu zwycięskich powstaniach w naszej historii?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
05-11-2007Miłosz KuligowskiPsychologia polityczna - poszukuję narzędzia badawczego
Witam.
Nie mam pojęcia ilu psychologów odwiedza to forum, niemniej jednak spróbuję.

Poszukuję znormalizowanego kwestionariusza (wraz z kluczem), badającego orientacje polityczną, a dokładnie różnicującego badanych na:
a) konserwatystów/liberałów światopoglądowych
b) konserwatystów/liberałów gospodarczych

lub po prostu na:
c) zorientowanych lewicowo/prawicowo

Najbardziej zależy mi na podpunkcie b).

Jeśli ktoś byłby wstanie mi pomóc, będę wdzięczny!
Pozdrawiam.
Miłosz Kuligowski


Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 14 (przedawniony)
04-11-2007heyselRE: kreacjonizm nie jest dyscypliną naukową
wiadomosci(*)19389,16,1,0,120,686,item.html
>Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (ZPRE) zwróciło się w czwartek do instytucji oświatowych, by ostro sprzeciwiły się próbom przedstawiania kreacjonizmu jako dyscypliny naukowej.

Mnie tylko trochę niepokoi, że trzeba aż decyzji administracji ...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 35 (przedawniony)
03-11-2007limit prędkości w akcelaratorachWolny
W akceleratorach przyspieszamy ładunki (protony, elektrony, czy jakieś jony) za pomocą pola elektrycznego lub magnetycznego.

Ponadto, teoria mówi wprost, że w oddziaływaniach elektromagnetycznych pęd przekazywany jest za pośrednictwem fotonów, które przemieszczają się z prędkością c.

Zatem skąd ten idiotyczny pomysł o przyroście masy przyspieszanych cząstek, który rzekomo uniemożliwia osiągnięcie prędkości c?

Proton rozpędzony do prędkości v = 0.999c uderzony fotonem z tyłu przejmie jedynie niewielki ułamek pędu tego fotonu, a dokładnie:
0.001 z całości, co stanowi tylko 0.1%.
Tu nawet ta magiczna stałość prędkości światła nic nie pomoże - efekt Dopplera zredukuje skutecznie pęd fotonu w układzie pędzącej cząstki.

To tak, jakby ktoś chciał popchać samochód, który ucieka z prędkością 30km/h - gdzie tu wzrost masy samochodu?

Fizycy twierdzą, że zmierzyli ponad stukrotny wzrost masy rozpędzonego protonu!
O czym oni mówią, po co nam ten kit wciskają?!
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki

Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)