Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Nauka

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 106 (przedawniony)
28-09-2010stonehengeAkt seksualny - definicja, kwestie pochodne.
Po poprzednich wątkach poruszających kwestię od kiedy człowiek, odnośnie rozwoju prenatalnego od zapłodnieniado narodzin, chciałbym zająć się teraz zagadnieniem aktu seksualnego, płciowości człowieka, czyli tego co niewątpliwie jest również nie do oderwania od właściwie pojętej istoty ludzkiej, a o nią właśnie nam tutaj cały czas chodzi, o prawidłowe zdefiniowanie i rozumienie kwestii z nią, jej zachowaniem itd.., związanych.
...

Co powiemy jeśli ktoś nas zapyta, np. nasze dziecko, co to jest akt seksualny, współżycie płciowe, czy też po prostu seks?

Sposób naszej odpowiedzi będzie oczywiście zależeć przede wszystkim od wieku osoby pytającej nas o to. Jeśli zatem mamy do czynienia z osobą w wieku powiedzmy 10 lat, wówczas nasza odpowiedź mogłaby brzmieć (mniej więcej): seks to coś takiego, co ludzie robią między sobą, kiedy się kochają, chcą mieć ze sobą dzieci.
Odpowiadając na takie pytanie osobie dopiero budującej swój stosunek do swojej (już fizycznie posiadanej) płciowości itd. będziemy raczej starali się tę kwestię przedstawić w sposób jak najbardziej... zgodny.
Będziemy kładli nacisk właśnie na uczucie konieczne do tego, aby akt seksualny, seks miały taki, a nie inny wymiar.

Tu już nie chodzi o to iż należy robić jakąś szczególną tajemnicę np. z tego iż ten seks nie musi być przecież uprawiany wcale..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 16 (przedawniony)
28-09-2010Bartolini05NDE - prawda czy wytwór mózgu?
Zastanawiam się czy to zjawisko może byc dowodem na istnienie duszy. Ciekawią mnie teorie za i przeciw poparte jakimiś dowodami, badaniami itd.(tutaj prosiłbym też o jakieś linki do jakiejś wiedzy pochodzącej od naukowców - byc może jeśli będę chciał przekonywac innych do swojego zdania to łatwiej mi będzie podeprzec się autorytetem ze świata nauki, może byc po angielsku)
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
27-09-2010GitesWątpliwości w kwestii ewolucji.
Czy ktoś zna prace Richarda Wolfendena? Specjalista od enzymów, ponoć jego prace stawiają ewolucję pod znakiem zapytania.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
26-09-2010Mariusz AgnosiewiczHokus pokus na Uniwersytecie Opolskim - interwencja
Warszawa 25.9.2010

Fundacja Wolnej Myśli
Grochowska 133/5
04-139 Warszawa
wydawca czasopisma Racjonalista
nr rej: Pr 2642
prof. dr hab. inż. Krystyna Czaja
Rektor Uniwersytetu Opolskiego
Rektorat, Collegium Maius
pl. Kopernika 11, 45-040 Opole

Szanowna Pani Rektor,
Siedem tygodni temu wysłany został do Pani List Otwarty Przeciwko Szerzeniu Pseudonauki a dotyczący działalności Instytutu Psychologii Uniwersytetu Opolskiego, sygnowany przez ponad 200 przedstawicieli świata nauki. Autorzy listu do dziś nie otrzymali żadnej odpowiedzi. Jako redakcja zajmująca się popularyzowaniem nauki i metody naukowej, jesteśmy żywo zainteresowani Pani odpowiedzią. Przesyłamy Pani ponownie ten list, który należy traktować jako skargę w myśl prawa administracyjnego. Na podstawie art. 248 Kodeksu postępowania administracyjnego domagamy się odpowiedzi, informując jednocześnie, iż w razie jej braku zmuszeni będziemy podjąć kroki prawem przewidziane.

Odpowiedź można przekazać na adres Fundacji lub adres emailowy: lp.atsilanojcar@ajcadnuf

Z poważaniem,
(-)

Załącznik:

[cytat]
Wrocław 24-06-2010


LIST OTWARTY PRZECIWKO SZERZENIU PSEUDONAUKI


Do:
Jej Magnificencja Rektor Uniwersytetu Opolskiego
Prof. dr hab. inż. Krystyna Czaja
Collegium Maius
Pl. Kopernika 11
45-040 Opole
77 541 5903
lp.elopo.inu@tarotker


Dnia 28 maja 2010 roku w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Opolskiego przy ulicy Staszica, w sali nr 112 o godzinie..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 62 (przedawniony)
25-09-2010Palę SchematyCzemu Planety krążą wokół słońca?
Tak sobie myślałem skoro Słońce siłą grawitacji przyciąga planety układu słonecznego to czemu owe planety nie polecą prosto do tylko krążą wokół niego?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
25-09-2010kulka_na_moleKatastrofa smoleńska
Naoglądałem się na Discovery programów pokazujących postępowanie po katastrofach lotniczych.
Napatrzyłem się na obrazy ukazujące pieczołowite zbieranie szczątków rozbitego samolotu i umieszczanie ich na trójwymiarowym szkielecie odpowiadającym konstrukcji danego samolotu.

Odnośnie katastrofy z 10.04.2010 - w mediach widzę i czytam o kupie złomu zwalonej pod gołym niebem, o fragmentach samolotu i rzeczach osobistych wynoszonych przez każdego, kto wybrał się na miejsce katastrofy.

Zastanawiam się jakie procedury są stosowane w przypadku tej katastrofy?
Moim zdaniem żadne ze stosowanych w takich przypadkach wszędzie poza Rosją.

Dlaczego tak się dzieje?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 18 (przedawniony)
25-09-2010LogikTelewizje "naukowe" - nauka, edukacja, czy oszustwo ?
Zauważyłem ciekawą rzecz:

Programy "naukowe" na kanałach typu Discovery Channel mają jedną wspólną cechę:

przykładowo program o archeologach (temat eksploatowany do bólu) pokazuje jakąś ekspedycję naukową. Jednakże po około pół godzinie ze zdziwieniem stwierdzamy, ze tak naprawdę oglądamy film nie o wykopaliskach, nie o prehistorii, lecz o NAUKOWCACH. O tym, jak musieli wstać o 5 rano, jak pakowali instrumenty naukowe do auta terenowego, jak rozbijali obozowisko itp. O ISTOCIE tematu - prawie nic !!!

W podobnym stylu był program o podziemnym laboratorium do wykrywania neutrin itp.
Wszędzie to samo - dużo o NIEISTOTNEJ OTOCZCE, prawie nic o meritum ...

W filmie o stworzeniach morskich - masa alegorii poetyckich o życiu zwierząt, cały czas personifikacji postaci zwierzęcych, ale NIC o rzeczywistym życiu w oceanach, nic o wzajemnych zależnościach, brak symulacji komputerowych (od jakich roi się w internecie).

Filmy o historii, o bitwach - dużo beletrystyki, wspomnienia podrzędnych żołnierzy, które ukazują emocje, ale NIC nie mówiąc o strategii, o CELU bitwy, o jej konsekwencjach. I znowu zero animacji, symulacji, pokazania z odpowiedniej perspektywy tak, żeby zrozumieć, dlaczego armie spotkały się w tym, a nie w innym miejscu, dlaczego ważne było zdobycie przeprawy przez rzekę itp.
I znowu: w internecie znajdziemy ogrom ciekawie zaprezentowanych informacji, często na prywatnych stronach fascynatów historii. Ale nie w profesjonalnych filmach na profesjonalnych kanałach ...

Otóż..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 28 (przedawniony)
24-09-2010MadmanWidziałem Jowisza! :)
Korzystając z faktu, że Jowisz obecnie znajduje się blisko Ziemi, wyszedłem na ogródek z lornetką. I pierwszy raz w życiu na własne oczy widziałem księżyc inny od naszego! Nawet cztery księżyce. Po lewej stronie - Europa i Io, po prawej - Ganimedes i Kallisto. Cudowny widok. Wiem, że Galileusz zobaczył to już czterysta lat temu, ale i tak jestem podekscytowany. Nawet nie podejrzewałem, że przez zwykłą lornetkę można zobaczyć takie wspaniałe rzeczy! Żałuję, że nie posiadam teleskopu...
Wygląda to mniej więcej tak:
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 36 (przedawniony)
21-09-2010stanikPytanie o rozmiar Wszechświata
Przeczytałem dzisiaj,że wszechświat ma 13 mld lat a rozpiętość od jednego krańca do drugiego 93 mld lat świetlnych. Jak to możliwe? Jak to się mierzy?

informacja: newsweek 37/2010 12.09.10
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 28 (przedawniony)
18-09-2010PiKuBiosemiotyka
Witam.
Jakiś czas temu dowiedziałem się o istnieniu takiej dziedziny jak biosemiotyka. Z grubsza ujmując ma to być spojrzenie na systemy żywe jako przetwarzające informację-rozpoznające szereg znaków i tworzących nowe, wysyłane do środowiska. Nie jestem na tyle głęboko w temacie aby móc się skutecznie odnieść to owej dziedziny z odpowiednim krytycyzmem. Proszę o wskazanie odpowiednich tekstów jako punktów odniesienia dla wypracowania sobie jakiejś solidnej opini na ten temat. Przyznam, że temat mnie intryguje, gdyż procesy przetwarzania informacji w organizmach żywych jawią mi się jako szczególnie istotne. Nie wiem tylko czy i w jakim stopniu propagatorzy biosemiotyki ocierają się o wątki paranaukowe i jaki jest dominujący w tej społeczności paradygmat porządkujący wiedzę o informacyjnych relacjach w ramach systemów ożywionych. Jak mniemam wśród czytelników i twórców racjonalisty są osoby, które o wiele lepiej mogą się orientować w temacie i służyć cenną radą.
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki

Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)