Racjonalista - Strona głównaDo treści
Widziałem Jowisza! :)

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
21-09-2010 00:15Madman (7811 punktów)Widziałem Jowisza! :)
Ocena 9 na 9
Korzystając z faktu, że Jowisz obecnie znajduje się blisko Ziemi, wyszedłem na ogródek z lornetką. I pierwszy raz w życiu na własne oczy widziałem księżyc inny od naszego! Nawet cztery księżyce. Po lewej stronie - Europa i Io, po prawej - Ganimedes i Kallisto. Cudowny widok. Wiem, że Galileusz zobaczył to już czterysta lat temu, ale i tak jestem podekscytowany. Nawet nie podejrzewałem, że przez zwykłą lornetkę można zobaczyć takie wspaniałe rzeczy! Żałuję, że nie posiadam teleskopu...
Wygląda to mniej więcej tak:
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Charczewski (4176 punktów)
>Korzystając z faktu, że Jowisz obecnie znajduje się blisko Ziemi,
Podzielam Twoją ekscytację. Obserwuję niebo od wielu lat. Dzisiaj również widziałem Jowisz i jego księżyce. Aktualnie Jowisz oddalony od Ziemii jest 75 mln km i jest w opozycji względem Słońca o 180 stopni. Podobne zbliżenie będzie miało miejsce za kilkanaście lat.

CHOLEWA
21-09-2010 08:11 
 Ocena 5 na 5
Logik (812 punktów)
o 75 mln km to oddalony bywa MARS, ale na pewno nie Jowisz ...

Proponuję: wiki: "Jowisz" ...


... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...
21-09-2010 10:20 
 Ocena 3 na 3
TyDraniu (6569 punktów)
>o 75 mln km to oddalony bywa MARS, ale na pewno nie Jowisz ...

Jasne, chodziło o to, że Jowisz jest o 75 mln km bliżej Ziemi, niż podczas ostatnich dziesięciu zbliżeń tych planet.

Plus za skierowanie do wiki .
21-09-2010 10:33 
 Ocena 1 na 1
Logik (812 punktów)
po raz pierwszy ktoś MNIE nie zwyzywał ...


... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...
21-09-2010 11:16 
 Ocena 9 na 9
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>po raz pierwszy ktoś MNIE nie zwyzywał ...

I widzisz teraz, Logiku, na czym polega wyższość posługiwania się rzeczowymi argumentami nad namolnym wciskaniem ideologii?
21-09-2010 11:25 
 Ocena 1 na 1
Vytautas (4394 punktów)
>o 75 mln km to oddalony bywa MARS, ale na pewno nie Jowisz ...
   Wielka półoś orbity Jowisza -- 778,41 mln. km.
   Dla Ziemi -- 149,60 mln. km.
   W opozycji odległość między planetami jest zbliżona, lecz nie większa od różnicy tych wielkich półosi, a ta wynosi 628,81. Więc faktycznie, Jowisz nie może się zbliżyć do Ziemi tak bardzo. Dla Marsa taka różnica wynosi 227,94 - 149,60 = 78,34 mln. km, a to jest bliskie 75 mln. km.
21-09-2010 21:26 
 Ocena 1 na 1
kombi (1112 punktów)
(zablokowany)
>>o 75 mln km to oddalony bywa MARS, ale na pewno nie Jowisz ...
>   Wielka półoś orbity Jowisza -- 778,41 mln. km.
>   Dla Ziemi -- 149,60 mln. km.
>   W opozycji odległość między planetami jest zbliżona, lecz nie większa od różnicy tych wielkich półosi, a ta wynosi 628,81. Więc faktycznie, Jowisz nie może się zbliżyć do Ziemi tak bardzo. Dla Marsa taka różnica wynosi 227,94 - 149,60 = 78,34 mln. km, a to jest bliskie 75 mln. km.

Ale Jowisz jest teraz prawie w peryhelium, czyli około 740 mln km od Słońca... a Ziemia ponad 150 mln km, bo jest teraz blisko aphelium.
740 - 150 = 590;

Minimalna odległość do Marsa: 206 - 152 = 54 mln km.
natalia_88poz (817 punktów)
>Korzystając z faktu, że Jowisz obecnie znajduje się blisko Ziemi, wyszedłem na ogródek z lornetką.
>I pierwszy raz w życiu na własne oczy widziałem księżyc inny od naszego!
Ale fajnie
Ja nigdy nie miałam okazji zobaczyć
Pewnie niezapomniane wrażenie co?
Jak to wyglądało?
Widać było choć trochę powierzchnię ich?
była mglista czy widać było tylko kropki?

"Im mniej mają ludzie rozumu i wiedzy, tym większą okazują żarliwość w sprawach wiary"
Jan Meslier - "Testament".
Madman (7811 punktów)
>Jak to wyglądało?
Mniej więcej tak, jak na screenie z Celestii. Niestety w dużych miastach niebo nocą jest bardzo rozświetlone. A i powietrze mniej przejrzyste. No i lornetka to nie luneta. Jakiś refraktor z powiększeniem 100x powinien wystarczyć, by zaobserwować pasy na powierzchni. Spróbuję na dziś wieczór pożyczyć teleskop od kolegi.
natalia_88poz (817 punktów)
a przez jaki czas mozna to zobaczyć?
tzn. do kiedy utrzyma się ten widok, pod tym kątem? wiesz może?
czyli z Poznania marne szanse? musiałabym sie wybrać na obrzeża..eh to niemożliwe

"Im mniej mają ludzie rozumu i wiedzy, tym większą okazują żarliwość w sprawach wiary"
Jan Meslier - "Testament".
Madman (7811 punktów)
>a przez jaki czas mozna to zobaczyć?
>tzn. do kiedy utrzyma się ten widok, pod tym kątem? wiesz może?
Nie wiem, parę dni to jeszcze powinno potrwać.
>czyli z Poznania marne szanse? musiałabym sie wybrać na obrzeża..eh to niemożliwe
Możliwe, tylko widoczność będzie taka sobie. Ja się na obrzeża nie wybierałem, ale jednak satelity były widoczne. Domyślam się, że gdybym był gdzieś w górach, widok byłby lepszy.
maciek666 (1053 punktów)
>a przez jaki czas mozna to zobaczyć?
>tzn. do kiedy utrzyma się ten widok, pod tym kątem? wiesz może?
>czyli z Poznania marne szanse? musiałabym sie wybrać na obrzeża..eh to niemożliwe
>
"Im mniej mają ludzie rozumu i wiedzy, tym większą okazują żarliwość w sprawach wiary"

> Jan Meslier - "Testament".
Jowisz jest widoczny gołym okiem od kilku miesięcy i jeszcze przez klika będzie.
23-09-2010 19:54 
 Ocena 2 na 2
spray (5875 punktów)

>Jowisz jest widoczny gołym okiem od kilku miesięcy i jeszcze przez klika będzie.
To prawda.
Tylko, że już nie będzie tak blisko Ziemi. Ok. 18.stycznia jego jasność spadnie poniżej
-2.00 magnitudo. Dzisiaj wynosi jeszcze -2.78 i to jest ostatni dzień maksymalnej jasności. Chociaż - pod koniec grudnia i na początku stycznia (podobnie jak parę dni temu) dojdzie do bardzo bliskiej koniunkcji Jowisza z Uranem i może będą przez pewien czas świecić jak jeden silniejszy obiekt , ale raczej nie będzie wielkiej różnicy, ponieważ Uran osiągnie wtedy tylko 5.87 mag. Dzisiaj ma 5.77, czyli jest odrobinkę jaśniejszy.
Aleksander Głowacki (1725 punktów)
Jak masz dobrą lornetkę to możesz spróbować zobaczyć pierścienie Saturna - tylko do takich obserwacji konieczny jest statyw i bystre oko. Ciekawie wygląda również Wenus - jak spojrzysz na tę planetę w odpowiednim czasie to wygląda podobnie jak księżyc (widać sierp).
spray (5875 punktów)
Fakt, prześliczne zjawisko!
Z Księżycem w pełni wręcz urocze, choć to akurat trochę przeszkadza przy dokładniejszej obserwacji.

Fascynatom i kandydatom na fascynatów przypominam przy okazji, że (bodajże) od marca tego roku Jowisz zmienił piżamkę. Mam na myśli Wielkie Pasy.
Odkąd ludzie obserwują Jowisza przez przyrządy optyczne, miał zwykle dwa. A parę miesięcy temu południowy zniknął. I to nie po raz pierwszy
Cytat:
SEB znikał wcześniej w latach 1973-1975, 1989-1990, 1993 i 2007. Zawsze potem pojawiał się znowu, a często towarzyszyły temu niecodzienne zjawiska. Jak powiedział CNN dyrektor Brytyjskiego Towarzystwa Astronomicznego John Rogers, przed kolejnym powrotem pasa spodziewać się można spektakularnych burz, które mogą się rozprzestrzenić nawet na całą planetę.


SEB = South Equatorial Band

Właściwie niezupełnie zniknął, tylko stracił swoją charakterystyczną ceglastą barwę.
Wyglada teraz tak:
www.newsci(*)/cms/dn18889/dn18889-2_300.jpg

Mimo Księżyca w pełni, średnio zaawansowany teleskop amatorski powinien umożliwić dostrzeżenie tego zjawiska.

I ja właśnie nie mam przy sobie mojego teleskopu ...

Pocieszam się, że jeszcze przez pewien czas Jowisz będzie "bardzo blisko" Ziemi.

P.S.
"normalny" Jupiter:
www.jodrel(*)astronomy/nightsky/Jupiter.jpg
Zamieszczam na wypadek, gdy zajrzy tu ktoś, kto nic nie wie o prędkościach kosmicznych... i zawsze oberwie w łeb kamieniem, który zechce posłać w kosmos
Appenzeller (3118 punktów)
W komputerze podglądam takie widoki w Stellarium, które polecam wszystkim amatorom (najlepiej mi działa wersja 0.10.2 pod Windows). Potem lecę z lornetką na dwór, albo wyciągam teleskop.
Najlepiej jednak zapamiętałem zauważenie Mgławicy Andromedy gołym okiem.


Są bakterie, które zabija się światłem (Boy)
21-09-2010 23:39 
 Ocena 2 na 2
spray (5875 punktów)
>albo wyciągam teleskop.
Jeśli masz taką możliwość - nie lataj z teleskopem w te i wewte.
Sprzęt nie lubi różnic temperatur. To już taka pora roku, kiedy na zewnątrz jest w nocy dużo chłodniej, niż w domu. Obraz będziesz miał drżący ( v lekko rozmyty) i problemy z kalibracją.
Przez pierwszych parę minut, albo i dłużej, zależy jaka różnica. No, i jakie powiększenia. Przy niewielkich - niezbyt dokuczliwe i da się przeżyć.
22-09-2010 10:01 
 Ocena 2 na 2
Appenzeller (3118 punktów)
>Jeśli masz taką możliwość - nie lataj z teleskopem w te i wewte.
>Sprzęt nie lubi różnic temperatur. To już taka pora roku, kiedy na zewnątrz jest w nocy dużo chłodniej, niż w domu. Obraz będziesz miał drżący ( v lekko rozmyty) i problemy z kalibracją.
Masz całkowitą rację. Zawsze marzyłem, że przy domu wybuduję obserwatorium, nie wiem dlaczego w postaci wieży, oczywiście na końcu szklana kopuła. Chciałem jak najlepiej, wyszło jak zwykle. A piękne teleskopy (circa PLN 6000) widziałem na Allegro. Ale może jeszcze to zbuduję...


Są bakterie, które zabija się światłem (Boy)
Cehe (103 punktów)
Gdzie go dziś można znaleźć?

jedyne co wiem, to że gdzieś na niebie. Mam jakąś mapę nieba, z której wyczytałem tylko, że będzie widoczny o 12 w nocy.
22-09-2010 22:32 
 Ocena 1 na 1
Madman (7811 punktów)
>Gdzie go dziś można znaleźć?
To takie świecące coś obok Księżyca. Zaraz po Księżycu najjaśniejszy obecnie obiekt na niebie. Dziś wygląda to mniej więcej tak:
aniab (12 punktów)
>>Gdzie go dziś można znaleźć?
>To takie świecące coś obok Księżyca. Zaraz po Księżycu najjaśniejszy obecnie obiekt na niebie. Dziś wygląda to mniej więcej tak:
>
No... a śmiali się ostatnio ze mnie na imprezie znajomi, jak im o tym powiedziałam, gdy poszliśmy sobie na fajeczkę na taras... dzięki za fotkę, ja im pokażę...hehe
Madman (7811 punktów)
>dzięki za fotkę, ja im pokażę...hehe
To niestety nie jest fotka tylko screen z symulacji. Ale w rzeczywistości wygląda to bardzo podobnie.
23-09-2010 00:00 
 Ocena 2 na 2
spray (5875 punktów)
>Gdzie go dziś można znaleźć?
>jedyne co wiem, to że gdzieś na niebie. Mam jakąś mapę nieba, z której wyczytałem tylko, że będzie widoczny o 12 w nocy.

www.astroviewer.com/interactive-night-sky-map.php
Vytautas (4394 punktów)
>>Gdzie go dziś można znaleźć?
>>jedyne co wiem, to że gdzieś na niebie. Mam jakąś mapę nieba, z której wyczytałem tylko, że będzie widoczny o 12 w nocy.
>www.astroviewer.com/interactive-night-sky-map.php
   Bez kalendarza astronomicznego i mapy nieba też się da, ale trzeba orientować się na niebie o tyle, żeby wiedzieć, gdzie jest ekliptyka, czyli droga słońca względem gwiazd. Najjaśniejszy obiekt na ekliptyce, to Jowisz właśnie. Widać go niemal każdej nocy.
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
Czytałem, że takie zbliżenie Ziemi i Jowisza następuje co 50 lat. Czyli to obecne jest dla mnie pierwszym i ostatnim. Zresztą nie tylko dla mnie, ale dla znakomitej większości ludzi.

Gdybym miał teleskop i minimalne pojęcie o astronomii, to spróbowałbym zrobić na tym fakcie interes życia. Gdybym był dyrektorem jakiegoś Muzeum Techniki czy Obserwatorium Astronomicznego, to zrobiłbym dla swej firmy interes, jaki trafia się raz na 50 lat.

Może mam słaby słuch i wzrok, ale nie słyszałem i nie czytałem, żeby jakakolwiek z w/w instytucji oferowała oglądanie tego rzadkiego zjawiska. Szkoda.



Niezależność jest tą zdobyczą kobiet, dzięki której mogą się już kompromitować same. (Lidia Jasińska)
Logik (812 punktów)
Bo Jowisza można oglądać co rok przez kilka miesięcy. A to, że teraz jest trochę lepiej widoczny to za mało ... za rok znowu go zobaczymy i jego księżyce ...

A tak na marginesie: bardzo fajnie wygląda tytuł "widziałem Jowisza !" na stronie racjonalistów ...


... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...
apud (4399 punktów)

>A tak na marginesie: bardzo fajnie wygląda tytuł "widziałem Jowisza !" na stronie racjonalistów ...

Hmmm, a co z tytułem Widziałem Jezusa na stronie racjonalisty?

Wierzyciele w obu mogą wierzyc, to o co tobie w końcu chodzi ?
Logik (812 punktów)
MOJA uwaga o Jowiszu nie miała na celu otwierania żadnej dyskusji ... to tylko taka ciekawostka, nic więcej ...


... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365