Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Nauka

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
10-06-2025ravok9Kiedy mucha na mnie siada, jaki jest jej cel?
Właśnie oglądałem małą muchę lądującą na moim przedramieniu i chodzącą przez jakieś dwie minuty. Czasami poruszała się szybko, ale zdawała się skupiać na konkretnych punktach, badając je trąbką.

Czego szuka, czego nie byłaby w stanie ocenić pod kątem przydatności w ciągu sekundy lub dwóch? Te rzeczy mają bardzo mało czasu, aby przeżyć życie, a wydaje mi się, że spędzanie całego dnia na moim ramieniu to źle spędzony czas. Nie jestem jedzeniem. Nie jestem odpowiednim miejscem do składania jaj. Więc… czym jestem?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
10-06-2025ravok9Kiedy mucha na mnie siada, jaki jest jej cel?
Właśnie oglądałem małą muchę lądującą na moim przedramieniu i chodzącą przez jakieś dwie minuty. Czasami poruszała się szybko, ale zdawała się skupiać na konkretnych punktach, badając je trąbką.

Czego szuka, czego nie byłaby w stanie ocenić pod kątem przydatności w ciągu sekundy lub dwóch? Te rzeczy mają bardzo mało czasu, aby przeżyć życie, a wydaje mi się, że spędzanie całego dnia na moim ramieniu to źle spędzony czas. Nie jestem jedzeniem. Nie jestem odpowiednim miejscem do składania jaj. Więc... czym jestem mobdro.bio/ ?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
10-06-2025scriba144Anulowanie przez odpuszczenie i nawrócenie
W związku z komentarzem, dotyczącym anulowania. Wszystko, co do tego czasu, negatywnego uczyniliście będzie anulowane, czyli nie będą ponoszone konsekwencje. Wtedy, gdy zaprzestanie się: Negować i manipulować Biblią - instrukcją życia w ekosystemie, negatywnymi myślami, słowami i uczynkami oraz brakiem troski o ekosystem. W ekosystemie czynić destrukcję - źródło wszelkich dramatów, cierpień i śmierci ekosystemu. Za którą na pewno ponoszone byłyby konsekwencje, gdyby w ekosystemie, nie zaprzestano czynić destrukcji. Analogicznie do (Łuk 7, 47-48; J 5, 14; J 8, 11) W Jezusa Zbawiciela Ewangelii jest nadzieja nad nadziejami. W odpuszczeniu uczynionej, w ekosystemie destrukcji przez nawrócenie, które jest zaprzestaniem, w ekosystemie czynienia destrukcji. I w łasce Bożej, czyli dar niczym niezasłużonego zbawienia (Efez 2, 8; Rz 6, 23; Rz 5, 15-17)
Proszę o wasze konkluzje.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
10-06-2025alsorpraktyczny pomiar prędkości światła -nie tylko dla frajerów!
Jak wiadomo powszechnie panuje relatywizm czyli c = const w dowolnym miejscu,
nie ważne czy stoimy czy jedziemy.

Jest to ewidentnie sprzecznie z geometrią, która mówi c-v. a nie c stale.

na czym polega problem?

kilka podstawowych wzorów:

c' = c/(1+v/c cosf)

taka jest prędkość światła mierzona lokalnie,
czyli np. tu na Ziemi, która cała porusza się z prędkością v (w ramach kosmosu).

ten wynik wygląda dość paradoksalnie dla amatorów,
bo każdy z nich ma w pamięci tradycyjne c-v, wedle Galileusza.

Po prostu takie są konsekwencje zwalniania zegarków i kontrakcji...
można sobie to wyliczyć... no ale nie radzę próbować - zbyt trudne dla fizyków przez ponad 100lat, zatem to jest - musi być niebagatelnie trudne!

i teraz sprawdźmy co mierzą 'fachowcy' przez ponad 100 lat.

A. wszelkie pomiary są robione za pomocą interferencji światła,
zatem musi być odbicie światła, czyli przelot tam i z powrotem;


zatem sprawdźmy co z tego wyjdzie:

t = L/c(f) + L/c(f+180); taki jest czas przelotu tam i z powrotem dla dowolnego kąta f.
// kąt 180 stopni to taki zawrót - odwrót do... tyłu kompletnie - proszę sprawdzić, zweryfikować to praktycznie!

podstawiając znane c(f), otrzymujemy:
L/c/(1+v/c cosf) = L/c * (1+v/c cosf);

ale musimy teraz obliczyć cos(f+180), co wymaga zaawansowanej wiedzy z trygonometrii...
ok. podam wynik (bez dowodu):
cos(f+180) = -cos(f)

stąd sumaryczny czas przelotu światła - tam i nazad:
t = L/c/(1+v/c..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
22-05-2025madra29Czy drzewa się starzeją? Czy mogą żyć wiecznie?
O ile wiem, drzewa się nie starzeją, więc czy gdyby nie zwracać uwagi na susze, pasożyty, pożary lasów itp., żyłyby wiecznie?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
19-05-2025orged3Czy drzewa się starzeją? Czy mogą żyć wiecznie?
O ile wiem, drzewa się nie starzeją, więc czy gdyby nie zwracać uwagi na susze, pasożyty, pożary lasów itp., żyłyby wiecznie?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
10-05-2025charley672W jaki sposób psy i koty wykorzystują zmysł węchu?
Więc dla ludzi dominującym zmysłem jest wzrok, ale dla psów i kotów dominującym zmysłem jest węch, ale czy używają węchu do wszystkiego, nawet do nawigacji?

Próbowałem szukać w Google, ale nie mogłem znaleźć dobrej odpowiedzi.
router login 192.168.l.l.link/
(Nie mogę tego pojąć. Dla mnie wzrok jest jedynym logicznym dominującym zmysłem. Po prostu nie mogę zrozumieć, jak węch może być najbardziej dominującym zmysłem. Dla mnie węch wydaje się najmniej ważnym zmysłem.)
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 27 (przedawniony)
09-05-2025KryspinekWysyp hipotez o naturze czasu i świadomości
Ostatnio mamy wysyp pół czy nawet ćwierć-teorii na temat natury czasu i świadomości. Trwa swoisty renesans duchowego gadania w naukowo brzmiącej formie – tylko że zamiast aniołów i reinkarnacji są „pola świadomości”, „świadomość pierwotna”, „energetyczne wibracje” i inne tego typu frazy. Wygląda to na okres przejściowy, w którym nauka jeszcze nie potrafi precyzyjnie zdefiniować pewnych pojęć – dopiero próbuje coś powiedzieć o rzeczywistości, która nie mieści się jeszcze w naszym aparacie poznawczym. Ludzie czują, że czegoś brakuje w czystym materializmie, ale nie wiedzą jeszcze, jak to ująć, więc snują półteorie, mieszają język nauki z duchowością i próbują „ugryźć” temat słowami, które jeszcze nie mają mocy operacyjnej. Można też odnieść wrażenie, że to współczesna mitologia: dobrze się klika, daje ludziom pocieszenie i pozwala mówić o „czymś więcej” bez konieczności deklarowania się jako osoba religijna.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 48 (przedawniony)
07-05-2025Romek NowickiNajtrudniejsze pytanie.
Trudny problem świadomości, czyli dlaczego i jak fizyczne procesy w mózgu prowadzą do odczuwania subiektywnego doświadczenia np. koloru czerwonego, smaku kawy, zapachu róż, bólu czy euforii.

Czym się różni pod względem działania automat wykonujący zadania bez zdolności odczuwania od automatu ze zdolnością odczuwania?

Jesteśmy w stanie opisać jakie neurony i w jaki sposób reagują na zapach róży, jak układ limbiczny generuje przyjemność, a kora czołowa integruje te informacje.

Ale to wszystko nie wyjaśnia dlaczego te procesy wywołują subiektywne "odczuwanie"...

W jaki sposób aktywność danych neuronów sprawia, że odczuwamy kolor czerwony, zielony czy zapach fiołków?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
07-05-2025balor98Dlaczego nie ma więcej szczepionek?
Znamy główne antygeny większości infekcji (S. aureus, E. coli itp.). Większość szczepionek to inaktywowane antygeny, więc co powstrzymuje naukowców przed szczepieniami przeciwko większości chorób? Wiem, że istnieje zmienność antygenowa, ale zmieniamy szczepionki przeciwko COVID i grypie, aby z tym walczyć; dlaczego nie można tego zrobić w przypadku innych chorób? Muszą być jakieś powody poza pieniędzmi, których nie rozumiem; myślałem o tym przez ostatnie kilka tygodni, więc byłbym bardzo wdzięczny za jakieś wyjaśnienie!

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki

Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)