Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Nauka

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
19-10-2003LunaszekŚwiatło w tunelu
Witam wszystkich. Mam kilka pytań: czy badano zjawisko śmierci klinicznej w innych kulturach niż chrześcijaństwo? Co w tunelu widzą np. wyznawcy Mahometa? Czy są jakieś książki na ten temat? Pozdrawiam.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 27 (przedawniony)
13-09-2003MarekCzy człowiek ma wolną wolę ?
Materialiści twierdzą, że myśl ludzka jest tylko i wyłącznie wytworem materialnego mózgu. Mózg z kolei powstał na drodze ewolucji, co oznacza, że jest tworem bezmyślnej natury. Zgodnie z dzisiejszą nauką, u podstaw funkcjonowania organizmu żywego leżą reakcje chemiczne. Zatem również świadomość ludzka i myśli są efektem reakcji chemicznych zachodzących w mózgu. W związku z tym intryguje mnie pytanie: czym jest wolna wola i czy człowiek ją w ogóle posiada ? A może jest ona tylko naszym złudzeniem ? W końcu przecież wszystko, co dzieje się w naszych głowach, jest skutkiem odpowiednich reakcji chemicznych. Wolna wola, o ile ją posiadamy, musi oznaczać, że jesteśmy w stanie wpływać za pomocą myśli na reakcje chemiczne w naszym mózgu. Ale ponieważ same myśli są skutkiem reakcji chemicznych, cała ta procedura procedura przypomina podnoszenie samego siebi e za włosy. A jak wytłumaczyć inne wyjątkowe cechy ludzkiego umysłu, takie jak np. zdolności twórcze ? Z materialistycznego punktu widzenia filozofia, nauka, poezja, muzyka i inne dzieła ludzkiego umysłu są w gruncie rzeczy produktami reakcji chemicznych zachodzących w mózgu. Są zatem tak naprawdę tworami bezmyślnej natury. Wróćmy jednak do zagadnienia wolnej woli. Należałoby chyba uściślić, co rozumiemy pod pojęciem wolnej woli. Oczywiście człowiek nie może mieć całkowitej wolnej woli, gdyż jest pod tym względem ograniczany przez swoje pierwotne instynkty, cechy charakteru, zdolności umysłowe itd. Dlatego lepiej byłoby mówić o zasobie..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
06-09-2003SvarozycNauka i wiara
Dawno już nie udzielałem się na forum, czas więc nadrobić zaległości
Ale do rzeczy.

Zaglądając ostatnio na Racjonalistę zwróciłem uwagę na kolejny artykuł poruszajacy dość mocno ostatnio eksploatowany u was temat nauki i pseudo/paranauki autorstwa Grzegorza Filipa. Stwierdziłem, że nie zaszkodzi przeczytać, wszak człowiek jest bombardowany nachalną reklamą praktyk/teorii wszelkiej maści szarlatanów, podczas gdy takie artykuły pozwalają człowiekowi wydobyć się z oparów absurdu.

I istotnie, artykuł jest bez wątpienia wartościowy, choć w istocie wszystko to już było poruszane w serwisie. Moje zdziwienie wywołał jednak inny artykuł tego autora, "Nauka i wiara".
www.racjonalista.pl/kk.php/s,2673
Jak mniemam, Racjonalista nie jest witryną neutralną światopoglądowo w tym sensie, że każdy może sobie wypisywać co mu sie żywnie podoba, nawet największe bzdety bez jakiejkolwiek reakcji Redakcji w formie polemiki, tudzież zwyczajnego odrzucania tekstów nie wartych publikacji.

A moim skromnym zdaniem tekst ten tylko powiela wyświechtane frazesy zapewniające nas, iż w istocie żadnego konfliktu nauki z wiarą nigdy nie było...
A przecież nie raz, ba, wręcz na każdym kroku wasz serwis udowadniał (i udowadnia), jak bardzo za pomocą religii i wiary rzeczywistość może być mistyfikowana! Jak bardzo nie tylko kościoły instytucjonalne, ale również sama wiara stawała na drodze nauce (dość wspomnieć św. Pawła, sztywny gorset scholastyki, krępujący postęp naukowy etc...)...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
05-09-2003webmasterDeszcz szamana
Papież wezwał wiernych do modlitwy o deszcz w intencji pożarów.

Pytanie: jaka modlitwa jest najskuteczniejsza na deszcz i dlaczego?

Pytanie dodatkowe: jeżeli Bóg jest 'zamieszany' w pogodę, to jaki sens ma modlitwa, skoro On wie najlepiej, jaka powinna być?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
24-08-2003gewuriel...abdielWieloświat
Cóż .... Mariuszu wybacz , że tak nietematycznie ...ale widze , że jesteś poddawany usilnej krytyce. Ludzie sreca nie mają :-}
Dawno juz forum nie odwiedzałem , wiele wypowiedzi figuruje jako [przedawnione] cóż to znaczy.. ???
Jeżeli chodzi o temat który jest obecnie na "tapecie" to mogę zaproponować ciekawą teorię "woeloświatu" autorstwa Mihio Kaku .... nosi on dzwięczny tytuł...który raduje ucho ...szczególnie kiedy nadany jest przez "ateistę" ....mianowicie " A co jeśli Bóg istnieje "
Czasem wydaje mi się , że takie stwierdzenie dla Hawkinsa było by najlepszę pokutą :-}}}}
Tymczasem ....... Gew...Abd

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
21-08-2003wątpiącywizja kreacjonisty
Oto adres kreacjonisty logika, który stworzył teorię powstania świata. Czy potraficie wykazać błędy logiczne w tej teorii?main.amu.edu.pl/~zbigonys/wszechwiedza3.html
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
17-08-2003Darek OsińskiPesymistyczne pytanie.
Czy rzeczywiście ekonomia jest jedynym i podstawowym motywatorem ludzkiego działania?
Czy było tak zawsze czy tylko dzisiaj mamy takie "pieniężne" czasy?
Jeśli tak to dlaczego w szkole mamy matematykę, fizykę, chemię i inne, a nie ma ekonomii?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
16-08-2003Kamil"Naukowa" homofobia
Czy ktos zechcialby skomentowac (np. w formie artykulu) wywody owego ojczulka?
www.opoka.(*).php?action=show&id=1060334696
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
02-07-2003lilita@space.plRównowaga psychiczna a ateizm
Po przeczytaniu dyskusji na waszym forum czuję się zmasakrowana... Tylko tak mogę to określić.
Konkretnie chodzi mi o to, że pan Agnosiewcz zachowuje się jakby był niespełna rozumu. Jestem osobą nie należącą do żadnej religii ani kościoła, pochodzę z rodziny ateistycznej i nie mam żadnych urazów związanych z rygorystycznym religijnym wychowaniem i może dlatego nie rozumieme cierpień tego młodego czlowieka, ale jest mi go naprawdę żal.
Panie Mariuszu, pan nie dyskutuje, pan rzuca się na oponenta z furią i wali pan jakby pan chciał zabić.
Nie ma dla mnie znaczenia, kto ma rację a kto nie. Chodzi mi tylko o to, że tak się nie dyskutuje. Nikt nie jest nieomylny, pan również, więc dlaczego stara się pan dowieść swojej racji za wszelką cenę i wszelkimi chwytami, nawet poniżej pasa? Takie zachowanie świadczy o tym, że nie wyleczył się pan jeszcze z urazów dzieciństwa.
Czas dorosnąć!!!
Ciekawa jestem, jaką metodą pan mnie zniszczy, hehehe
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki

Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)