>Witam wszystkich. Mam kilka pytań: czy badano zjawisko >śmierci klinicznej w innych kulturach niż chrześcijaństwo? >Co w tunelu widzą np. wyznawcy Mahometa? Czy są jakieś >książki na ten temat? Pozdrawiam.
Wszyscy widzą to samo - światło. Zjawisko podobno bierze się z silnego niedotlenienia mózgu - powstają szumy na nerwach wzrokowych, a ponieważ centrum pola widzenia jest unerwione gęściej, to statystyczny rokład szumu daje ponoć wrażenie tunelu. Widzą go też piloci podczas przeciążeń, kiedy krew odpływa z mózgu. Nie wiem, jaki jest status tej teorii, bo słyszałem o niej tylko w programie popularnonaukowym o fizjologii śmierci.
|