Mam nadzieję, że znajdziesz odpowiedź na swoje pytania tutaj: www.superstringtheory.com/index.html, albo, że znajdzie się jakiś uczestnik forum, który na nie odpowie. Ja niestety nie czuję się na siłach to zrobić. Dawno już nie czytałem nic o teorii strun i z pewnością umknęło mi sporo. Najogólniej jednak z tego, co pamiętam, to w toku prac na teorią z pierwotnego modelu wyłoniło się pięć różnych, które okazały się od siebie odległe. Jako, że teoretycy strun poszukują przecież Teorii Ostatecznej nie było im to w smak, bo przecież nie może być pięciu "teorii ostatecznych". W związku z tym, że nie znaleziono błędów w żadnej z tych pięciu wersji, niektórzy badacze wysunęli przypuszczenie (inni mówią o pobożnym życzeniu), że wszystkie one są opisem jednej teorii (nazwanej m-teorią) z różnych punktów widzenia, i że kiedyś uda się je połączyć w tą jedną jedyną. (Jeśli zaś chodzi o różne typy strun) W toku badań okazało się, że do "opisu Wszechświata" nie wystarczą tylko jednowymiarowe drgające struny. Stąd teoretycy zaczęli wprowadzać do swej teorii inne "fundamentalne" obiekty o większej liczbie wymiarów (dwubrany, trójbrany itd.) i w tej chwili ten prosty obraz pierwszych wersji teorii strun nieco się skomplikował. Być może matematycznie wcale tak nie jest (o czym mam nadzieje, że dane mi będzie kiedyś się przekonać), ale stracił przez to na elegancji  pozdrawiam
|