Racjonalista - Strona głównaDo treści
Teoria M(asturbacji ?) / VSL

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
17-03-2011 20:38Krzysztof Jóźwiak (20202 punktów)
(zablokowany)
Teoria M(asturbacji ?) / VSL
Ocena 1 na 1
Nie mogłem się powstrzymać przed tym pięknym cytatem i komentarzem:

"W latach 80. teoria strun wymagała, aby świat miał 26 wymiarów. Następnie udoskonalenia doprowadziły kolejno do wniosków, że świat ma dziesięć wymiarów, dwa wymiary, aż wreszcie (niech się Czytelnik trzyma, aby nie spaść z krzesła) minus dwa wymiary. Według najnowszych propozycji świat ma 11 wymiarów. To jednak jakoś wcale nie zbija z tropu teoretyków strun. Przeciwnie, ilekroć ktoś ma czelność zaproponować teorię, w myśl której istnieją trzy wymiary przestrzenne i jeden wymiar czasowy, odrzucają tę teorię natychmiast jako w oczywisty sposób błędną."
Joao Magueijo, "Szybciej niż światło"

Autor sam proponuje radykalne rozwiązania (alternatywną wobec inflacji teorię zmiennej prędkości światła) ale nie jest 'wyznawcą' danej doktryny - jak wielu współczesnych kosmologów.

Polecam film: www.youtube.com/watch?v=P_mvEd9VN6g
Ciekawa koncepcja - co o niej sądzicie ?

link: en.wikipedia.org/wiki/Variable_speed_of_light
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

diogenes (42753 punktów)
>Ciekawa koncepcja - co o niej sądzicie ?

Przerost matematyki nad fizyką.


Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
17-03-2011 21:27 
 Ocena 1 na 1
Krzysztof Jóźwiak (20202 punktów)
(zablokowany)
>>Ciekawa koncepcja - co o niej sądzicie ?
>Przerost matematyki nad fizyką.
A w czym to jest gorsze od hipotezy inflacji ? Z tego co rozumiem, VSL można chociaż obalić, badając dokładnie np. wartość stałej struktury subtelnej w kosmosie, a teoria inflacji nie rokuje żadnych nadziei doświadczalnych - 'nie jest nawet błędna' - tylko modna - coraz mniej...
17-03-2011 22:18 
 Ocena 1 na 1
Marcuch (664 punktów)
>>>Ciekawa koncepcja - co o niej sądzicie ?
Naukowcy radośnie tworzą, a lud ciemny ciągle potrzebuje Prawdy przez duże "P", jedynej słusznej teorii, wykluczającej pozostałe.
TheRaV (318 punktów)
>A w czym to jest gorsze od hipotezy inflacji ? Z tego co rozumiem, VSL można chociaż obalić, badając dokładnie np. wartość stałej struktury subtelnej w kosmosie, a teoria inflacji nie rokuje żadnych nadziei doświadczalnych - 'nie jest nawet błędna' - tylko modna - coraz mniej...
Właśnie... W tej sytuacji chodzi chyba o wykreowanie mody na nową 'rewolucyjną' teorię. Szczególnie, że wzięło się za to Discovery. Wiem, że takie programy ogląda się z zapartym tchem i dreszczykiem emocji odkrywania 'tajemnicy wszechświata', ale nie łudźmy się - D. jest stacją komercyjną i o taki efekt głównie jej chodzi.
Ale koleś faktycznie jak na kosmologa ma wybitny dar prezentera. I kładzie na łopatki mówiąc na samym początku, że WIE co stało się na 'początku czasów'...
Vancalar (1804 punktów)
Cytat:
>Ciekawa koncepcja - co o niej sądzicie ?
>link: en.wikipedia.org/wiki/Variable_speed_of_light


   Tak samo jak inflacja kosmologiczna, teoria zmiennej prędkości światła wymaga zwyczajnego cudu. Ta pierwsza postuluje zmienną stałą kosmologiczną w początkach wszechświata, ta druga, zmienną prędkość światła. Tyle, że jeśli możemy sobie "dowolnie" "manipulować" różnymi stałymi fizycznymi, to nauka przestaje mieć sens, bo "teorią naukową" musi stać się założenie, że np. stała grawitacji może zmienić się za 3 minuty albo była inna 10 minut temu. W taki sposób, można "udowodnić" co tylko się chce. Albo stałe fizyczne są stałe i można z tego wyciągać wnioski albo nie są co podważa zasadność uprawiania nauki. Cóż, według mnie wypadałoby powiedzieć : "nie wiemy o co chodzi", zamiast oddawać się radosnej twórczości.

Pozdrawiam

Wszystkie moje wypowiedzi przedstawiają moją prywatną opinię. Nie reprezentuję żadnej grupy religijnej, wyznaniowej, czy świeckiej. Do niczego nie zmuszam ani niczego nie sprzedaję.
sceptymucha (moderator, 11470 punktów)
Kolejny kamyczek:
www.physor(*)cists-dimensions-universe.html
Mam nadzieję, że ciekawy.

Pozdrawiam

e do i na Pi dodatkowo jeszcze I razem daje O

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365