 |
Teoria M(asturbacji ?) / VSL Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Nauka
| Napisano | Autor | Tytuł | | 17-03-2011 20:38 | Krzysztof Jóźwiak (20202 punktów) (zablokowany) | Teoria M(asturbacji ?) / VSL
1 na 1 | Nie mogłem się powstrzymać przed tym pięknym cytatem i komentarzem: "W latach 80. teoria strun wymagała, aby świat miał 26 wymiarów. Następnie udoskonalenia doprowadziły kolejno do wniosków, że świat ma dziesięć wymiarów, dwa wymiary, aż wreszcie (niech się Czytelnik trzyma, aby nie spaść z krzesła) minus dwa wymiary. Według najnowszych propozycji świat ma 11 wymiarów. To jednak jakoś wcale nie zbija z tropu teoretyków strun. Przeciwnie, ilekroć ktoś ma czelność zaproponować teorię, w myśl której istnieją trzy wymiary przestrzenne i jeden wymiar czasowy, odrzucają tę teorię natychmiast jako w oczywisty sposób błędną." Joao Magueijo, "Szybciej niż światło" Autor sam proponuje radykalne rozwiązania (alternatywną wobec inflacji teorię zmiennej prędkości światła) ale nie jest 'wyznawcą' danej doktryny - jak wielu współczesnych kosmologów. Polecam film: www.youtube.com/watch?v=P_mvEd9VN6gCiekawa koncepcja - co o niej sądzicie ? link: en.wikipedia.org/wiki/Variable_speed_of_light | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
1 na 1 | diogenes (42753 punktów) | >Ciekawa koncepcja - co o niej sądzicie ?
Przerost matematyki nad fizyką.
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
|
|
 | 1 na 1 Krzysztof Jóźwiak (20202 punktów) (zablokowany) | >>Ciekawa koncepcja - co o niej sądzicie ? >Przerost matematyki nad fizyką. A w czym to jest gorsze od hipotezy inflacji ? Z tego co rozumiem, VSL można chociaż obalić, badając dokładnie np. wartość stałej struktury subtelnej w kosmosie, a teoria inflacji nie rokuje żadnych nadziei doświadczalnych - 'nie jest nawet błędna' - tylko modna - coraz mniej...
|
|
|  | 1 na 1 | Marcuch (664 punktów) | >>>Ciekawa koncepcja - co o niej sądzicie ? Naukowcy radośnie tworzą, a lud ciemny ciągle potrzebuje Prawdy przez duże "P", jedynej słusznej teorii, wykluczającej pozostałe.
|
|
|  | | TheRaV (318 punktów) | > A w czym to jest gorsze od hipotezy inflacji ? Z tego co rozumiem, VSL można chociaż obalić, badając dokładnie np. wartość stałej struktury subtelnej w kosmosie, a teoria inflacji nie rokuje żadnych nadziei doświadczalnych - 'nie jest nawet błędna' - tylko modna - coraz mniej...Właśnie... W tej sytuacji chodzi chyba o wykreowanie mody na nową 'rewolucyjną' teorię. Szczególnie, że wzięło się za to Discovery. Wiem, że takie programy ogląda się z zapartym tchem i dreszczykiem emocji odkrywania 'tajemnicy wszechświata', ale nie łudźmy się - D. jest stacją komercyjną i o taki efekt głównie jej chodzi. Ale koleś faktycznie jak na kosmologa ma wybitny dar prezentera. I kładzie na łopatki mówiąc na samym początku, że WIE co stało się na 'początku czasów'...
|
|
1 na 1 | Vancalar (1804 punktów) | Cytat: Tak samo jak inflacja kosmologiczna, teoria zmiennej prędkości światła wymaga zwyczajnego cudu. Ta pierwsza postuluje zmienną stałą kosmologiczną w początkach wszechświata, ta druga, zmienną prędkość światła. Tyle, że jeśli możemy sobie "dowolnie" "manipulować" różnymi stałymi fizycznymi, to nauka przestaje mieć sens, bo "teorią naukową" musi stać się założenie, że np. stała grawitacji może zmienić się za 3 minuty albo była inna 10 minut temu. W taki sposób, można "udowodnić" co tylko się chce. Albo stałe fizyczne są stałe i można z tego wyciągać wnioski albo nie są co podważa zasadność uprawiania nauki. Cóż, według mnie wypadałoby powiedzieć : "nie wiemy o co chodzi", zamiast oddawać się radosnej twórczości. Pozdrawiam
Wszystkie moje wypowiedzi przedstawiają moją prywatną opinię. Nie reprezentuję żadnej grupy religijnej, wyznaniowej, czy świeckiej. Do niczego nie zmuszam ani niczego nie sprzedaję.
|
|
| sceptymucha (moderator, 11470 punktów) | |
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|