 |
Ciemna energia i pozytony w kosmosie Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Nauka
| Napisano | Autor | Tytuł | | 01-01-2018 23:01 | MaxGolonko2 (438 punktów) | Ciemna energia i pozytony w kosmosie | HAWC to detektor zaprojektowany do wykrywania kwantów o gigantycznych energiach (od 100 GeV do 100 TeV), których główne źródła są w kosmosie. W najnowszym eksperymencie i jego złożonej analizie uczestniczyła też grupa z Instytutu Fizki Jądrowej PAN w Krakowie. Zliczane były błyski promieniowania Czernkowa pojawiające się w wodzie. Stosunkowo niedawno, w innych badaniach, zmierzono, że nad atmosferą Ziemi jest zaskakująco dużo pozytonów (antyelektronów) - niezgodnie z wszelkimi znanymi modelami teoretycznymi ich powstawania. Między innymi powstają jako produkt wtórny podczas oddziaływania kosmicznego promieniowania pierwotnego z polami magnetycznymi i innymi promieniowaniami. Źródłem odpowiednio silnego promieniowania pierwotnego są w szczególności dwa pobliskie pulsary w odległości 800 i 900 lat świetlnych. Odpowiednio wykorzystując wspomniane detektory udowodniono, że promieniowanie od tych pulsarów jest kilkakrotnie za małe by wytłumaczyć pochodzenie tak licznych pozytonów w pobliżu Ziemi. Pojawia się zagadka, skąd się te pozytony zatem biorą. Najśmielsza hipoteza sugeruje, że powstają z rozpadu hipotetycznych WIMP-ów hipotetycznej ciemnej materii. Byłby to pierwszy, poza grawitacyjnym, ślad po owej materii. Przypomnę, że od niedawna istnieje też nie potwierdzona konkurencyjna hipoteza, że ciemną materię tworzą po prostu najróżniejszej wielkości czarne dziury, które orbitują po szerokich w szczególności orbitach dookoła wspólnego środka masy ich i znanej nam materii tworzącej galaktyki. Wynika to z innych obserwacji, które wykazały pojawienie się zaskakująco wcześnie - po momencie startowym wielkiego wybuchu - bardzo dużych czarnych dziur w najodleglejszych galaktykach (a więc widzianych na etapie młodego kosmosu). Oznaczałoby to, że i średniej wielkości czarne dziury powstawały łatwiej. www.hawc-observatory.org/news/index.phpMiłego wieczoru | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
1 na 1 wwnf (2790 punktów) (zablokowany) | > HAWC to detektor zaprojektowany do wykrywania kwantów o gigantycznych energiach (od 100 GeV do 100> TeV), których główne źródła są w kosmosie.Zasadniczo wszystko jest w kosmosie. Przypomina mi to genialny nagłówek bodajże z Wyborczej, że jakieś tam badania udowodniły ponad wszelką wątpliwość, że Wszechświat nie jest pusty... > W najnowszym eksperymencie i jego złożonej analizie uczestniczyła też grupa z Instytutu FizkiFizyki. > Jądrowej PAN w Krakowie.> Zliczane były błyski promieniowania Czernkowa pojawiające się w wodzie.Czerenkowa. > Pojawia się zagadka, skąd się te pozytony zatem biorą."Zatem" w miejscu nieco z d..y > Najśmielsza hipoteza sugeruje, że powstają z> rozpadu hipotetycznych WIMP-ów hipotetycznej ciemnej materii.O dwa "hipotetyczne" za dużo - skoro to hipoteza sugeruje. > Byłby to pierwszy, poza grawitacyjnym, ślad po owej materii.> Przypomnę, że od niedawna istnieje też nie potwierdzona konkurencyjna hipoteza, że ciemną materię> tworzą po prostu najróżniejszej wielkości czarne dziury, które orbitują po szerokich w szczególności> orbitach dookoła wspólnego środka masy ich i znanej nam materii tworzącej galaktyki."orbitują po szerokich w szczególności orbitach"? Ty widzisz, co/jak piszesz? Czy to autotranslator? > Wynika to z innych obserwacji, które wykazały pojawienie się zaskakująco wcześnie - po momencie> startowym wielkiego wybuchu -Ziemia też pojawiła się "po momencie startowym wb." i jakoś nikt nie wnioskuje z tego, że to zaskakująco wcześnie. Należy napisać po prostu, że wcześnie. Ew. nie ŻE po wb., ale +- ILE po. > bardzo dużych czarnych dziur w najodleglejszych galaktykach (a więc> widzianych na etapie młodego kosmosu). Oznaczałoby to, że i średniej wielkości czarne dziuryDobrze, że nie w koloratkach i pedofile na dodatek. Morał: piłeś, nie pisz
|
|
 | | MaxGolonko2 (438 punktów) | Nie to Ty jeszcze nie wytrzeźwiałeś i czepiasz się nieistotnych drobnych niezręczności językowych. Jak jakiś master troll z frondy  Agnos nie banuj go (jeszcze) bo to jednak 1 stycznia - pił - nie wie co czyni ZAPRASZAM NORMALNIEJ PODCHODZĄCYCH DO SPRAWY ludzi do merytorycznej dyskusji adekwatnej do nazwy działu.
|
|
|  | 2 na 2 wwnf (2790 punktów) (zablokowany) | Nie moja wina, że piszesz jak potłuczony - ja tylko dodałem errate.
Zażyłość z szefem niniejszego przybytku to być może rzecz cenna, ale... Właśnie, ale. Słowem - nieważne. Nie spodziewałem, się, że zrozumiesz, ale może ktoś inny, kto ma szansę - zrozumie.
|
|
| |  | | MaxGolonko2 (438 punktów) | >Nie moja wina, że piszesz jak potłuczony - ja tylko dodałem errate. >Zażyłość z szefem niniejszego przybytku to być może rzecz cenna, >ale... Właśnie, ale. Słowem - nieważne. Nie spodziewałem, się, że >zrozumiesz, ale może ktoś inny, kto ma szansę - zrozumie.
Ale co zrozumie? Mnie ucieszy jak zrozumie problem nadwyżki pozytonów oraz problemy teoretyczne związane z ciemną materią o której istnieniu wiemy tylko stąd że galaktyki zachowują tak jakby nawet daleko od ich centrum krążyło sporo niewidzialnego w żaden sposób gazu, który w dodatku nie zderza się nawet sam ze sobą podczas zderzeń galaktyk (efekt soczewkowania grawitacyjnego "wyhamowuje" z opóźnieniem).
p.s. I nic nie pochodziło z translatora - wszystko to moje omówienie tej tematyki!
|
|
| | |  | wwnf (2790 punktów) (zablokowany) | >>Nie moja wina, że piszesz jak potłuczony - ja tylko dodałem errate. >>Zażyłość z szefem niniejszego przybytku to być może rzecz cenna, >>ale... Właśnie, ale. Słowem - nieważne. Nie spodziewałem, się, że >>zrozumiesz, ale może ktoś inny, kto ma szansę - zrozumie. >Ale co zrozumie?
To, czego ty nie jesteś w stanie i czemu dałeś wyraz poprzednio.
>Mnie ucieszy jak zrozumie problem nadwyżki pozytonów oraz problemy teoretyczne związane z ciemną materią o której istnieniu wiemy tylko stąd że galaktyki zachowują tak jakby nawet daleko od ich centrum krążyło sporo niewidzialnego w żaden sposób gazu, który w dodatku nie zderza się nawet sam ze sobą podczas zderzeń galaktyk (efekt soczewkowania grawitacyjnego "wyhamowuje" z opóźnieniem).
Być może - nie czuję się tu kompetentny czepiać się fizycznej strony zagadnienia, ale interpuncji owszem.
>I nic nie pochodziło z translatora - wszystko to moje omówienie tej tematyki!
Sam nie wiem, która wersja jest bardziej litościwa. Wiesz, trochę jak z twoim niewczesnym zasugerowaniem, że piszę po pijaku - bo nie piję od -nastu lat i w życiu nie byłem pijany. Więc skoro na trzeźwo piszę coś, co ci nie odpowiada - tym gorzej dla mnie.
|
|
| | | |  | | MaxGolonko2 (438 punktów) | litości nie potrzebuję, nie dbam o prestiż, a Ty pisząc o mnie "potłuczony" używasz słownictwa śmiesznego w takim dziale - chyba utrwalił ci się nastrój/styl z mniej poważnych działów.
Prace naukowe nigdy nie są atakowane za błędy językowe i nie dochodzi do ocen personalnych autora w normalnym świecie!
|
|
| | | | |  | 1 na 1 wwnf (2790 punktów) (zablokowany) | >litości nie potrzebuję, nie dbam o prestiż, a Ty pisząc o mnie "potłuczony" używasz słownictwa śmiesznego w takim dziale - chyba utrwalił ci się nastrój/styl z mniej poważnych działów.
Nie idzie o prestiż - idzie o socjalne minimum stylu. Czysto językowego i znaczeniowego, nie artystycznego. Moje uwagi w pierwszym poście pod twoim wyrobem tyczyły tylko tego, a nie np. przewagi zdań prostych nad złożonymi.
>Prace naukowe nigdy nie są atakowane za błędy językowe i nie dochodzi do ocen personalnych autora w normalnym świecie!
Jesteś durniem? Jaki atak? Otrzymałeś darmową korektę; zresztą nie gadaj tu o pracy naukowej, bo mi przepona nie wytrzyma i będę miał zakwasy policzków.
Prawdę powiedziawszy nie wiem, czemu dano ci maturę z polskiego.
Spocznij, wolno palić.
|
|
| | | | |  | | szarley (54913 punktów) | >Prace naukowe nigdy nie są atakowane za błędy językowe i nie dochodzi do ocen personalnych autora w normalnym świecie!
Prace naukowe....
Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
|
|
| | | | | |  | 1 na 1 wwnf (2790 punktów) (zablokowany) | Bez względu na ilość den w moich i powyższych wypowiedziach - bywają, bywają, ale recenzowane i spokojnie mogą zostać odrzucone. Ale, tu wtręt osobisty, nie publikowałem w "świerszczykach", które biorą wszystko. Inna sprawa, że prac dalej mam więcej niż cytowań  (najprawdopodobniej - nie sprawdzam tego od lat).
|
|
| | | | | | |  | | szarley (54913 punktów) | > Bez względu na ilość den w moich i powyższych wypowiedziach - bywają, bywają,> ale recenzowane i spokojnie mogą zostać odrzucone. Ale, tu wtręt osobisty,> nie publikowałem w "świerszczykach", które biorą wszystko. Inna sprawa, że> prac dalej mam więcej niż cytowań (najprawdopodobniej - nie sprawdzam> tego od lat).A widzisz... Max jest cytowan www.racjonalista.pl/forum.php/s,741277#w741494
Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
|
|
| | | | | | | |  | 1 na 1 wwnf (2790 punktów) (zablokowany) | W krótkim czasie po obronie, zanim stało się jasne, że światek wiadomy mnie nie potrzebuje (a w każdym razie nie umiem się ani wkręcać, ani rozpychać łokciami, ani nie jestem geniusz samorodny) - ukułem pojęcie "spółdzielni wzajemnego cytowania", nawet w jednej jakiś czas funkcjonowałem, ale tylko w otoczeniu ludzi, bez udziału w tym procederze. Sympatycznie było, a już jak przyjechał taki, co to sam seminaria chce gadać - tym bardziej...
PS Naukometria to piękna sprawa, ale jeszcze piękniejsze jest jej (niezbyt wyrachowane) obchodzenie przez układ mierzony.
|
|
-1 na 1 | chillyshotorbitus (729 punktów) | Nie no co za .."glaby kapusciane" (to do lokalnych szpecow, "doktoratow fizyki":d ) ..z okazji noworocznych zyczen.
(ilez razy mozna tlumaczyc ..co za bezmyslne boto-kopiarki mainstreamu lol)
Przeciez logicznym bylo, ze jesli trzy punkty oddalaja sie od siebie w takim samym tempie (rozszerzajacy sie kosmos i galaktyki uciekajace kazda od kazdej na -> podstawowych schematach modeli ekspansji kosmosu) ...to zrodlem sily "uciekania od siebie" nie sa (puk puk w glowke) niewidzialne i niewykrywalne ciemne energie z nikad ...tylko 5 latek by sie k domyslil ze owo "TAJEMNICZE ODPYCHANIE" nie jakies niewidzialne duchy, a 3 ODDALAJACE SIE OD SIEBIE PUNKTY POWODUJA ... (niewiem gdzie ta generacja ma mozgi..niewiadomo czy cieszyc sie czy plakac)
Tymbardziej widac ze galaktyki - "uciekajace od siebie punkty" - koncentruja materie w centrum, a Einstein przeciez wspominal o wspolrelacji masy i przestrzeni....
Czyli z czym mamy do czynienia ? Z ekspansja przestrzeni na skutek koncentracji masy=energi=temperatury i CISNIENIA ...tak samo w jadrze gwiazd i atomow ...
...to jest wlasnie "Rozszerzalnosc temperaturowa cial", tyle ze w makroskali..
Ten sam mechanizm oddalajacego sie od jadra elektronu (powloki), na skutek absorpcji energi=masy=temperatury. BRAKUJACA SILA PRZECIWNA GRAWITACJI - ODPYCHANIE BEZ KTOREGO UNIVERSE NIE MOGLBY ISTNIEC (tymbardziej bedac poczatkowo jednolita chmura, koncentrujacego sie wodoru).
PoproStu masa nie wykrzywia(nieskonczona 1915 OTW), a rozszerza przestrzen (efektywnie od zera). .
|
|
 | wwnf (2790 punktów) (zablokowany) | Jakieś ilościowe przewidywania pan poda, czy dalej logoryję będzie tu wstawiać?
|
|
|  | | chillyshotorbitus (729 punktów) | > Jakieś ilościowe przewidywania pan poda, czy dalej logoryję będzie tu wstawiać?nie mowilem :d ...a tak juz z czystej ciekawosci ...do czego konkretnie ilosciowe przewidywania? ...do uzmyslowienia sobie, "zauwazenia umyslem" ze to rzeczywiscie koncentrujaca sie masa-energia-temperatura + cisnienie rozszerzaja przestrzen, ktora jednak nie jest nieskonczona i sie nie wygina jak pan twierdzi ? ...bo inaczej to poprostu nie zauwazasz pan relacji w opisie empirycznym nieba i atomu ? (typowy geniusz XXI wieczny, opetany matematycznymi czarnymi dziurami i nieskonczonosciami...pojecia nie maja o niczym=podstawach 6 klasisty, ale "wszystko wyliczaja liczbowo"..w praktyce kompletne brednie opatre o smieszne, bardzo watpliwe logicznie zalozenia ..a co moze powiesz pan ze znasz dokladna mase slonca, jego strukture rdzen ...a moze ze widziales tez kiedys i rozumiesz atom ...was powinni w psychiatrykach pozamykac, a juz napewno zdecydowanie trzymac jak najdalej od nauki i ludzi samodzielnie analizujacych ...chocby ze wzgledu jaki ukazuje forum [gdy tylko ktos napisze cos sprzecznego z google i geniuszami nasaPHOTOSHOP ..momentalnie rzuca sie na niego chmara wilkow-"specjalistow naukowych" kopiarko-wklejarek ..uswiadamiajac osobnika (czesto z drwiacym usmieszkiem) jakim to jest "niedoukiem i debilem", bo "autoryterty z ameryki powiedzialy inaczej" ... i w takiej sytuacji wiele spojrzen, wyobrazen, zdan, opini osob ktore moze wiedza mniej, ale tez mogly by wniesc cos odkrywczego jest tlamszonych juz u samego zrodla, osobnicy boja sie osmieszenia] (z idea racjonalizmu nie ma to nic wspolnego) ...ZABIJACIE WSZELKIE FORMY SAMODZIELNEGO MYSLENIA, SWOJA PSEUDOINTELIGENTNA ZLOSLIWOSCIA KREUJECIE PUSTKE WOKOL SZERZAC CIEMNOTE..(dodatkowo uwazajac sie jednoczesnie za wielkie wyrocznie) i nie mowie wylacznie na wlasnym przykladzie, a o wszystkich ktorzy osmielili sie miec inne zdanie niz kleko-belkoczacy, oparty o cala liste paradoksow, podporek -> "mainstream naukowy, przyjaciol specjalistow z ameryki i nasa" na usprawiedliwienie moge dodac ze ten mechanizm powtarza sie na kazdym tzw "forum naukowym", poczynajac od amerykanskich przyklad? (jeden z wielu) forum.cosm(*)Energy-mystery-disclosure-quot.. wracajac do tematu.. rzekomo lista dowodow empirycznych ponizej ...bez matematycznych wyliczen nic panu nie uzmyslawia i dalej bedziesz pan jak ta katarynka uswiadamial mniej zorientowanych o niewidzialnych czarnych dziurach, ich "horyzontach zdarzen", niewidzialnych zakrzywieniach stozkow czasowych, niewidzialnych ciemnych energiach rozszerzajacych kosmos, materiach, niewykrywalnych falach grawitacyjnych i bozonach Higgsa, sprzecznej z logika inflacji, big bangu ktory przeczy wszystkim obserwacjom nieba...(panski model nauki, ktory nic nie wyjasnia - ani genezy atomu , ani nieba, zadnych zasad termodynamiki itd itd itd moznaby w nieskonczonosc wymieniac) Relacja - opis zaleznosci koncentrujacej sie masy i rozszerzajacej przestrzeni jako geneza widzialnego kosmosu (jak i atomu): -rownomiernosc rozkladu galaktyk, kierunek ekspansji, jej przyspieszenie, rozklad galaktyk (ksztalt kosmosu - 1980 Alan Dressler), rozklad gwiazd w galaktykach (ciezkie jasne w "szerokich obszarach przestrzennych" rownomiernie rozlozone) ... ewolucje gwiazd ich rozproszenie przy narodzinach + rozproszenie pozostalosci gazu, smierc w gigancie gdy rdzen jest najciezszy, ewolucje ukladu slonecznego (geneze budowy) , rozklad planet, gazowych gigantow i ksiezycow (ciezkie masywne daleko od centralnego skupiska materii .. np Jowisz-Slonce, Jowisz-Kalisto, Saturn-Tytan, Ziemia-Ksiezyc mala masa=krotki dystans), a do tego cala gama zachowan mikroswiata od termodynamiki po elektrycznosc, nadprzewodnictwo, chlodnictwo, stany skupienia, podstawy chemii (wylacznie za pomoca stopnia przestrzennego rozproszenia powloki elektronowej atomu pod wplywem "absorpcji masy=energii) ...a moze jest w tym opisie cos niejasnego i nalezy panu specjalnie wyjasnic ...bardzo prosze, sluze pomoca .
|
|
| |  | wwnf (2790 punktów) (zablokowany) | >>Jakieś ilościowe przewidywania pan poda, czy dalej logoryję będzie tu wstawiać? >nie mowilem :d >...a tak juz z czystej ciekawosci ...do czego konkretnie ilosciowe przewidywania?
Tyle pan psioczy na establiszmentowe teorie - że chciałoby się wiedzieć, co takiego (oprócz terminologii i - jak wykazało dwóch kolegów i być może ja - matematyki) panu w nich nie odpowiada. A w naukach przyrodniczych - czy się to panu podoba czy nie - decyduje porównanie z rzeczywistością, do którego to porównania teoria ma dostarczyć przewidywania...
>...do uzmyslowienia sobie, "zauwazenia umyslem" ze to rzeczywiscie koncentrujaca sie masa-energia-temperatura + cisnienie rozszerzaja przestrzen, ktora jednak nie jest nieskonczona i sie nie wygina jak pan twierdzi ?
Czyli znów bełkot.
|
|
1 na 1 | Jacholek (5699 punktów) | Nie zaskakuje mnie przewaga pozytonów nad elektronami gdyż od dawna wiadomo że to samo dzieje się dla cięższych leptonów takich jak muon. W kaskadach kosmicznych cząstek wtórnych obserwuje się stosunek pozytywnych do negatywnych muonów około 1.30. indico.nuc(*)vent/756/material/slides/0.pdf
|
|
| Ksysio (19 punktów) | A jam ciekaw TAM stałej Planck'a
|
|
| MaxGolonko2 (438 punktów) | Promieniowanie rentgenowskie - na niebiesko - zamiast skupiać się w centrum (spora czarna dziura) jakoś dziwnie świeci szeroko dookoła. Najśmielsza hipoteza jest taka, że jest to zasługą ciemnej materii, która, być może, absorbuje, a potem emituje (już w innym czasem kierunku) to promieniowanie. Astronomy Picture of the Day - "Unexpected X-Rays from Perseus Galaxy Cluster" Why does the Perseus galaxy cluster shine so strangely in one specific color of X-rays? No one is sure, but a much-debated hypothesis holds that these X-rays are a clue to the long-sought identity of dark matter. At the center of this mystery is a 3.5 Kilo-electronvolt (KeV) X-ray color that appears to glow excessively only when regions well outside the cluster center are observed, whereas the area directly surrounding a likely central supermassive black hole is actually deficient in 3.5 keV X-rays. One proposed resolution -- quite controversial -- is that something never seen before might be present: fluorescent dark matter (FDM). This form of particle dark matter might be able to absorb 3.5 keV X-radiation. If operating, FDM, after absorption, might later emit these X-rays from all over the cluster, creating an emission line. However, when seen superposed in front of the central region surrounding the black hole, FDM's absorption would be more prominent, creating an absorption line. Pictured, a composite image of the Perseus galaxy cluster shows visible and radio light in red, and X-ray light from the Earth-orbiting Chandra Observatory in blue." apod.nasa.(*)eusCluster_DSSChandra_3600.jpgMiłego dnia
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|