Amerykanie zaniepokoili się, że oddają wiodącą rolę w astronomii naziemnej Europie, która buduje 39-metrowy teleskop - Europejski Ekstremalnie Duży Teleskop - na chilijskiej pustyni Atacama - który ma zacząć działać w 2027 roku. USA buduje odrobinę mniejsze teleskopy ale na odległych miejscach planety (to zaleta) ale te inwestycje napotkają na opóźniające je problemy, także finansowe. Stąd różne pomysły się pojawiają. W kosmosie też planują kolejny wielki teleskop - szukający planet z życiem pod innymi gwiazdami. www.nytime(*)-decadal-survey-telescope.html Max (ateista) |