Dla kontekstu, jeśli to pomoże, pracuję nad fikcyjną scenerią, w której znajduje się duże, okrągłe pasmo górskie (technicznie rzecz biorąc, bardzo duży/głęboki krater po pewnej erozji). Chcę, aby klimat był stosunkowo zimny i zastanawiam się, jak zadziałałby cień deszczu. Domyślam się, że obszar środkowy (po zawietrznej) byłby suchy, a strona nawietrzna miałaby więcej śniegu i szansę na tajgę / lasy borealne. Nie wiem, czy po prostu nie umieszczam odpowiednich słów kluczowych w Google, ale mam trudności ze znalezieniem dobrych informacji w Internecie.
Zasadniczo pytam o to, jak cienie deszczowe prezentują się w zimnym klimacie irl, i być może, jeśli ktoś ma jakieś przykłady, którym mogę się przyjrzeć. |