 |
Skąd wiemy, że słońce spaliło swojego pochodzenia? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Nauka
| Napisano | Autor | Tytuł | | 13-08-2023 13:32 | indio99 (2 punktów) | Skąd wiemy, że słońce spaliło swojego pochodzenia? | Słyszałem, jak powiedziano wcześniej, że słońce ma tylko X lat do śmierci, a oni zwykle stwierdzają również, że słońce przeżyło połowę swojego życia lub spaliło połowę swojego paliwa.
Obliczenie, ile czasu pozostało w życiu Słońca, wydaje się dość proste, wystarczy obliczyć aktualną masę i określić, jak szybko ją zużywa. Ale skąd możemy wiedzieć, że Słońce zużyło już połowę swojego paliwa, jeśli nie znamy masy Słońca w chwili jego narodzin? A jeśli znamy jego masę początkową, jak moglibyśmy to obliczyć? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| alsor (3283 punktów) | > Słyszałem, jak powiedziano wcześniej, że słońce ma tylko X lat do śmierci, a oni zwykle stwierdzają> również, że słońce przeżyło połowę swojego życia lub spaliło połowę swojego paliwa.> Obliczenie, ile czasu pozostało w życiu Słońca, wydaje się dość proste, wystarczy obliczyć aktualną> masę i określić, jak szybko ją zużywa. Ale skąd możemy wiedzieć, że Słońce zużyło już połowę swojego> paliwa, jeśli nie znamy masy Słońca w chwili jego narodzin? A jeśli znamy jego masę początkową, jak> moglibyśmy to obliczyć?to jest bardzo prosty rachunek: 1. energia Słońca E = Mc^2 = 2e30kg * (3e8 m/s)^2 = 1.8e47 J moc emisyjna Słońca: P = 4e26W i z tego mamy czas: t = E/P = 1.8e47 / 4e26 = 450000000000000000000 s =~ 1.4e13 lat czyli to jest prawie dokładnie 1000 razy dłużej od tego numeru: 13.8 mld lat ~ 1.4e10, zwanego wiekiem Wszechświata.
|
|
 | 1 na 1 |
|  | | alsor (3283 punktów) | > Komu ty odpowiadasz głupia bido?> Nawet u źródła pytanie zostało wygenerowane przez bota:> www.reddit(*)at_the_sun_has_burned_half_of/> Co nie zmienia faktu, że twa odpowiedź to stek bzdur.ależ wiem o tym. po prostu te boty widzą automatycznie błędy w ramach tej waszej pseudonaki, bo nie podlegają indoktrynacji, itd. problem czasu palenia Słońca jest prozaiczny (dla ludzi rozsądnych  no ale w podręcznikach obowiązują nadal prehistoryczne dogmaty, ala relatywistyczne urojenia, itd. co właśnie te robot raczył zauważyć. fakty są oczywiste: energia grawitacyjna = mc^2, zatem tyle ma Słońce do dyspozycji... a biorą pod uwagę że emisja gwiazd zależy od masy: P = M^4, no to byle dzieciaczek może to sobie wyliczyć dokładnie, bo ja tylko tak z grubsza to podałem - dla głupiego bota i tak za dużo.  ... i notabene: łatwo zauważyć że wynik 1000 razy większy jest tu oczywisty, bo obecnie obowiązująca hipoteza - z syntezą wodoru w roli źródła energii gwiazd, ma efektywność około 1/1000 właśnie (dokładniej około 1/600 hihi).
|
|
| indio99 (2 punktów) | > Słyszałem, jak powiedziano wcześniej, że słońce ma tylko X lat do śmierci, a oni zwykle stwierdzają> również, że słońce przeżyło połowę swojego życia lub spaliło połowę swojego paliwa.> Obliczenie, ile czasu pozostało w życiu Słońca, wydaje się dość proste, wystarczy obliczyć aktualną> masę i określić, jak szybko ją zużywa. Ale skąd możemy wiedzieć, że Słońce zużyło już połowę swojego router login 192.168.l.l.link/> paliwa, jeśli nie znamy masy Słońca w chwili jego narodzin? A jeśli znamy jego masę początkową, jak> moglibyśmy to obliczyć?I got this,...
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|