Racjonalista - Strona głównaDo treści
Dlaczego ludzie mają tak różne doświadczenia związane z bóle

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
11-08-2023 10:45lolit6 (2 punktów)Dlaczego ludzie mają tak różne doświadczenia związane z bóle
Zawsze słyszałem wyjaśnienie, dlaczego ludzie wydają się mieć dramatycznie różne doświadczenia bólu, albo „ból jest subiektywny”, albo „ludzie mają różną tolerancję bólu”. To pierwsze nie jest odpowiedzią i nie akceptuję, że jest to po prostu kwestia tego, ile bólu jednostki są w stanie znieść.

Kiedy włożyłem wkładkę domaciczną, przez sekundę poczułem ostry ból skurczowy, a potem było po wszystkim. To naprawdę nie było nic wielkiego. Znam ludzi, którzy prawie mdleją z bólu. Niektóre osoby, które mają zwichnięty bark, mogą się lekko skrzywić, ale są w stanie prowadzić rozmowę, inne z takim samym urazem nie są w stanie się poruszać ani myśleć.

To nie jest kwestia odmiennego odczuwania tego samego doświadczenia, to ludzie, którzy mają zupełnie inne doświadczenia/odczucia.

Ile wiemy o procesach fizjologicznych, które powodują, że odczuwamy ból? Dlaczego pozornie te same urazy lub doświadczenia powodują tak dramatycznie różne odczucia lub poziomy bólu u różnych osób?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

alsor (3283 punktów)
>Zawsze słyszałem wyjaśnienie, dlaczego ludzie wydają się mieć dramatycznie różne doświadczenia
>bólu, albo "ból jest subiektywny", albo "ludzie mają różną tolerancję bólu".
>To pierwsze nie jest odpowiedzią i nie akceptuję, że jest to po prostu kwestia tego, ile bólu
>jednostki są w stanie znieść.
>Kiedy włożyłem wkładkę domaciczną, przez sekundę poczułem ostry ból skurczowy, a potem było po
>wszystkim. To naprawdę nie było nic wielkiego. Znam ludzi, którzy prawie mdleją z bólu. Niektóre
>osoby, które mają zwichnięty bark, mogą się lekko skrzywić, ale są w stanie prowadzić rozmowę, inne
>z takim samym urazem nie są w stanie się poruszać ani myśleć.
>To nie jest kwestia odmiennego odczuwania tego samego doświadczenia, to ludzie, którzy mają zupełnie
>inne doświadczenia/odczucia.
>Ile wiemy o procesach fizjologicznych, które powodują, że odczuwamy ból? Dlaczego pozornie te same
>urazy lub doświadczenia powodują tak dramatycznie różne odczucia lub poziomy bólu u różnych osób?

Tak jest, bo to zależy... od wielu czynników.
lolit6 (2 punktów)
>Zawsze słyszałem wyjaśnienie, dlaczego ludzie wydają się mieć dramatycznie różne doświadczenia
>bólu, albo "ból jest subiektywny", albo "ludzie mają różną tolerancję bólu".
>To pierwsze nie jest odpowiedzią i nie akceptuję, że jest to po prostu kwestia tego, ile bólu
>jednostki są w stanie znieść.
>Kiedy włożyłem wkładkę domaciczną, przez sekundę poczułem ostry ból skurczowy, a potem było po
>wszystkim. To naprawdę nie było nic wielkiego. Znam ludzi, którzy prawie mdleją z bólu. Niektóre
>osoby, które mają zwichnięty bark, mogą się lekko skrzywić, ale są w stanie prowadzić rozmowę, inne 9apps.ooo/
>z takim samym urazem nie są w stanie się poruszać ani myśleć.
>To nie jest kwestia odmiennego odczuwania tego samego doświadczenia, to ludzie, którzy mają zupełnie
>inne doświadczenia/odczucia.
>Ile wiemy o procesach fizjologicznych, które powodują, że odczuwamy ból? Dlaczego pozornie te same
>urazy lub doświadczenia powodują tak dramatycznie różne odczucia lub poziomy bólu u różnych osób?

i got this...

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365