Są dwa sposoby optymalnego pakowania kul: jedziemy warstwami z kwadratami, albo sześciokątami w kolejnych warstwach. co chyba jakoś tak by wyglądało: 1. Kwadraty O O O O O O O O O O O O O O O O a następna warstwa wchodzi w te dziury pomiędzy 4.  4+4+4 = 12 -> każda kula ma 12 sąsiadów 2. Sześciokąty tu tylko przesuwamy linie o pół: o o o o .o o o o o o o o .o o o o kolejne warstwy - wsadzamy kule w dziury pomiędzy 3 kule. 3+6+3 = 12 -> każda kula ma też 12 sąsiadów No i fajnie jest.  Teraz poproszę o sprawdzenie np. diamentu, czy on jest upakowany sensownie.. bo znamy gęstość: 3500 kg na metr sześcienny, a masa atomu węgla też jest znana = 12 x 1.66e-27 kg, więc tu można wyliczyć ilość atomów w m3, itd. A wtedy dowiemy się jak diament jest faktycznie upakowany.. bo wedle teorii tam są jakieś cubik centered...  a co to w ogóle jest!?  jako najtwardszy materiał powinien być chyba dobrze - optymalnie upakowany, a nie jakoś tak byle jak! Nie? mathworld.wolfram.com/CubicClosePacking.html |