 |
Dlaczego rośliny są zielone, skoro słońce emituje głównie zi Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Nauka
| Napisano | Autor | Tytuł | | 13-08-2024 11:31 | urend (-2 punktów) | Dlaczego rośliny są zielone, skoro słońce emituje głównie zi | Oczywiście słońce rozjaśnia biel, ale dzieje się tak dlatego, że szczyt emitowanego przez nie światła znajduje się w środku światła widzialnego, czyli w kolorze zielonym. Jeśli więc emituje głównie zielone światło, dlaczego nie miałby go absorbować, zamiast je odbijać, czyniąc rośliny zielonymi? Czy nie rozsądniej byłoby po prostu być czarnym, tak aby pochłaniał jak najwięcej światła, a tym samym najwięcej energii? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
1 na 1 | Wolnośćmyśli (1516 punktów) | Może dlatego że przyjemnie jest patrzeć na zieleń, która uspokaja i koi nerwy zamiast na czarne "coś tam". A może poprostu zielone światło przeszkadza w fotosyntezie ? Jest też trzecia alternatywa nawiązująca do pierwszej, bo wszystko na ziemi jest ze sobą w jakiś sposób połączone, symbiotyczne, zależne wzajemnie od siebie. Rośliny są podstawą pokarmową zwierząt i ludzi, produkują np. owoce które uwielbiamy a po co ? Przecież wystarczyłyby im same pestki czyli nasiona ? Coś spowodowało powstanie tych wszystkich zależności i powiązań między florą i fauną, może więc zieleń też nie jest przypadkiem a zamierzonym planem ? Nie podzielam poglądu (wiary) w osobowego "Boga" stwórcę ale być może istnieje MOC czyli jakaś inteligentna rozumna siła, która jest przyczyną samoorganizacji materii, która ewoluuje w konkretnym kierunku. -Prawo wszechświata. Nie wiemy czym jest "ciemna materia i ciemna energia" ale wiemy że jest bo obserwujemy ich wpływ na tą widzialną część, która stanowi zaledwie 5% całości - jak sądzą współcześni astrofizycy. Wogóle za mało wiemy, żeby sensownie odpowiedzieć na podstawowe pytania także te egzystencjalne. 200 lat temu nauka nie miała pojęcia czym jest wiatr ? Co będziemy wiedzieć za kolejne 200 lat ?
|
|
| urend (-2 punktów) | > Oczywiście słońce rozjaśnia biel, ale dzieje się tak dlatego, że szczyt emitowanego przez nie> światła znajduje się w środku światła widzialnego, czyli w kolorze zielonym. Jeśli więc emituje> głównie zielone światło, dlaczego nie miałby go absorbować, zamiast je odbijać, czyniąc rośliny> zielonymi? Czy nie rozsądniej byłoby po prostu być czarnym, tak aby pochłaniał jak najwięcej VidMate > światła, a tym samym najwięcej energii?I got this,...
|
|
| alsor (3283 punktów) | >Oczywiście słońce rozjaśnia biel, ale dzieje się tak dlatego, że szczyt emitowanego przez nie >światła znajduje się w środku światła widzialnego, czyli w kolorze zielonym. Jeśli więc emituje >głównie zielone światło, dlaczego nie miałby go absorbować, zamiast je odbijać, czyniąc rośliny >zielonymi? Czy nie rozsądniej byłoby po prostu być czarnym, tak aby pochłaniał jak najwięcej >światła, a tym samym najwięcej energii?
jakoś nie zauważyłem żeby czarni byli w czymkolwiek istotnie lepsi od białych, zatem twoje sugestie są chore.
|
|
 | | Wolnośćmyśli (1516 punktów) | >jakoś nie zauważyłem żeby czarni byli w czymkolwiek istotnie lepsi od białych, zatem twoje sugestie są chore. A jak nazwać odpowiadanie na pytanie, którego się nie zrozumiało ?
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|