Racjonalista - Strona głównaDo treści
Psychometria itp.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
16-06-2004 11:54CiekawskiPsychometria itp.
Chciałbym usłyszeć Wasze opinie odnośnie współczesnych metod
badania profilu osobowości. Chodzi mi przede wszystkim o dosyć popularny w wielu firmach tzw. "test Thomasa". Czy rzeczywiście
8 minut wystarczy aby wiarygodnie i obiektywnie zweryfikować przydatność pracownika? Zwłąszcza że kryteria analityczne w tej metodzie są tajne. W sieci nie znajdzie się nawet arkusza testowego...

Beatus
Ponieważ nikt dotychczas nie odpisał....
Nie znam "testu Thomasa". ale wiem coś niecoś o wspóczesnych metodach badnania osobowości. Bazuje to na pojęciu IE (inteligencji emocjonalnej) Jest kilka lub wg innych kilkadziesiąc cech świadczących o jej poziomie lub rodzaju. Testy stosowane przez pracodawców bazują na tych niepewnych jeszcze danych. Robi się to tak. Bierze test (niestandaryzowany, bo w Polsce nie ma innych) określa profil osobowości potrzebny na danym stanowisku i przeprowadza test pod tym kontem.
Testy te zwykle mają charakter zadaniowy, a nie wyboru. Należy np. opisać swoje emocje w okreśłonej sytuacji, przewidzieć skutki zaistniałych sytuacji podanej np w opowiadaniu, okreśłić stany psychiczne bohaterów opowieści lub osób na zdjęciach itd. Nie ma wyboru między dobra i zła odpowiedz. Wszystko jest dobre, trzeba tylko określić czy występuje i na jakim poziomie.
Czy rzeczywiście 8 minut wystarczy aby wiarygodnie i obiektywnie
>zweryfikować przydatność pracownika?
Nie wystarcza i długo jeszcze nie będzie wystarczało. Psychologowie uważają, że nie ma możliwości określenia profilu osobowości w pełni. Można tylko mniej więcej stwierdzić czy dane cechy osoba ma czy nie, ale określenie poziomu ich występowania tez jest sporne. Jednak jak zwykle bywa praktyka wyprzecza teorię.
Zwłąszcza że kryteria analityczne w tej metodzie są tajne.
Oczywiście, że są tajne bo: 1. nie ma czegoś takiego jako ogólnie przyjęte kryteria,2. gdyby nie były tajne wykulibyśmy się na pamięć co i gdzie trzeba robić i sens testu diabli biorą. Wszystkie tesy, które stosuje się w badaniach są tajne. Jeśli zostają upublicznione przestają być stosowane w badaniach.

Wróć do listy wątków działu Nauka

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365