Racjonalista - Strona głównaDo treści
Depopulacja Ameryk a mała epoka lodowa

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
01-02-2019 10:34Arminius (25555 punktów)Depopulacja Ameryk a mała epoka lodowa
Ocena 2 na 2
W chwili "odkrycia" Ameryki przez Kolumba w 1492 roku - obydwie Ameryki zamieszkiwało około 60 mln.ludzi. 100 lat później było ich ok. 10 razy mniej. Drastyczny spadek w populacji jak wyżej został spowodowany eksterminacyjna polityką odkrywców oraz - przede wszystkim - chorobami jakie zostały zawleczone do Nowego Świata. Radykalnemu spadkowi populacyjnemu jak wyżej towarzyszył proces porzucania uprawy ziemi - skutkiem czego w ciągu kilkudziesięciu lat obszar rolniczych upraw wielkości obecnego terytorium Francji zalesił się ponownie. Zespół naukowców z University College London w Wielkiej Brytanii postawił tezę, iż fakt ów przyczynił się do zaistnienia małej epoki lodowej, trwającej do pierwszej połowy 19 wieku. Bowiem biomasa z zalesionego ponownie obszaru "zassała" w procesie fotosyntezy określoną ilość dwutlenku węgla (gaz cieplarniany) z atmosfery - co miało wpływ na spadek temperatury. Zaszedł więc proces sui generis odwrotny do fenomenu, który obserwujemy obecnie, a który polega na przyrastaniu CO2 w atmosferze - generującym proces ocieplania klimatu.
Zainteresowanych problemem - odsyłam do podlinkowanego materiału.

"It's the UCL group's estimate that 60 million people were living across the Americas at the end of the 15th Century (about 10% of the world's total population), and that this was reduced to just five or six million within a hundred years.
The scientists calculated how much land previously cultivated by indigenous civilisations would have fallen into disuse, and what the impact would be if this ground was then repossessed by forest and savannah.
The area is in the order of 56 million hectares, close in size to a modern country like France.
This scale of regrowth is figured to have drawn down sufficient CO₂ that the concentration of the gas in the atmosphere eventually fell by 7-10ppm (that is 7-10 molecules of CO₂ in every one million molecules in the air).
"To put that in the modern context - we basically burn (fossil fuels) and produce about 3ppm per year. So, we're talking a large amount of carbon that's being sucked out of the atmosphere," explained co-author Prof Mark Maslin.
"There is a marked cooling around that time (1500s/1600s) which is called the Little Ice Age, and what's interesting is that we can see natural processes giving a little bit of cooling, but actually to get the full cooling - double the natural processes - you have to have this genocide-generated drop in CO₂."

www.bbc.com/news/science-environment-47063973
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

-jad- (18783 punktów)
>Sui generis

Od dłuższego czasu używasz tej frazy przy każdej okazji. Nie znudziło ci się jeszcze?


lp.2o@1daj
04-02-2019 08:30 
 Ocena 2 na 2
Arminius (25555 punktów)nadużywanie?
>>Sui generis
>Od dłuższego czasu używasz tej frazy przy każdej okazji. Nie znudziło ci się jeszcze?

Nie. Ale Pana zaczyna to chyba irytować??? W takim razie postaram się - od tej pory - nie nadużywać jej.
-jad- (18783 punktów)Odp: nadużywanie?

>Nie. Ale Pana zaczyna to chyba irytować??? W takim razie postaram się - od tej pory - nie nadużywać jej.

Po pierwsze, nie a po drugie, nawet gdyby, nie powinieneś się tym przejmować. Spodobało ci się to jechaj

lp.2o@1daj
05-02-2019 12:00 
 Ocena 2 na 2
Arminius (25555 punktów)popowściągam się
>>Nie. Ale Pana zaczyna to chyba irytować??? W takim razie postaram się - od tej pory - nie nadużywać jej.
>Po pierwsze, nie a po drugie, nawet gdyby, nie powinieneś się tym przejmować. Spodobało ci się >to jechaj.

Przyzwyczajenie jak druga natura. W niczym jednakże nie należy przesadzać. Spróbuję się trochę powściągać w używaniu tego zwrotu.

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365