Porównanie sił jądrowych z grawitacją... jest to możliwe w ogóle?
Wbrew pozorom to mały problem.
A. energia jądrowa wynosi około 1/137 co można wyciągnąć z wiązania helu 4: 7MeV / 1000MeV = 7/1000 =~ 1/140
B. zatem aby rozbić jądro należy tam zaaplikować podobną energię, np. grawitacyjną -
potencjał grawitacyjny: P/E = 1/137
i biorąc dowolną kulę, gwiazdę: P = mGM/R, wtedy z tego otrzymamy: P/E = mGM/R / mc^2 = 1/137
czyli: R = 137MG/c^2 = 137 * 1.5km =~ 200 km
dla typowych neutronowych: M = masa Słońca !
czyli już dla masy Słońca sprasowanej do kuli o promieniu 200 km, siły jądrowe są równe z grawitacyjnymi. zatem istnienie gwiazd neutronowych jest niemożliwe, bo wedle oficjalnej astrofizyki, to ma ma mieć R = 20 km, czyli aż 10-cio krotnie przekracza ten limit!
żadna struktura nie może istnieć w takich warunkach, jedynie same p i e - bo tylko to jest niezniszczalne.
|