Racjonalista - Strona głównaDo treści
fajna parodia - relatywizm w pełnej krasie!

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
29-05-2023 18:07alsor (3283 punktów)fajna parodia - relatywizm w pełnej krasie!
Ocena -1 na 1
Takie wprowadzenie do rozprawy:

en.wikipedia.org/wiki/Relativistic_Doppler_effect

rzecz dotyczy że STW usiłuje manipuloować dwoma wzorami do opisu jednego i tego samo zjawiska:
wzory 7 i 8

A. popatrzmy na przypadek aberracji:

* - gwiazda stoi i emituje
|
|
|.../
| ./ -v/c = cosfo
O -----------> v my tu jedziemy i to łapiemy

Widzimy to pod kątem cosfo = -v/c, cosfs = 0, bo tu jest 90 - bezwarunkowo

co po wsadzeniu w te wzory daje:

k (1 - v/c cosfs) = k = 1/sqrt(1-v^2/c^2);

i drugi wzorek:

1/k 1/(1 + v/c cosfo) = 1/k 1/(1-v^2/c^2) = 1/k k^2 = k

i to samo wychodzi.

czyli jest blue, ale tłumaczą to dylatacją czasu odbiornika,
co jest mało sensowne, bo ewidentnie jest tu ignorowany efekt tego wzmocnienia,
który wynika z samego zgarniania - jak z deszczem jest... każdy widział.

..........

B. A teraz weźmy ten drugi przypadek (formalnie to jest zwane: light delay time):

*----> v gwiazda jedzie
.\
...\
.....\ v/c
.......O - my tu stoimy

cosfo = v/c, cosfs = 0, (gwiazda wali 90 w swoim układzie)

i podstawiamy:

1: k(1-v^2/c^2) = 1/k

2: 1/k 1/(1+0) = 1/k

i teraz mamy redshift, który jest tłumaczony dylatacją gwiazdy.. i to jest prawidłowo,
bo tu nie wiać innych przyczyn.

..............

Ale teraz zamieńmy to sobie tylko - co jest popularne w STW: prędkość względna jest wymienna :

............* - to stoi
..........|
.......\..|
.........\| -v/c odbieramy tak samo!
v<-------O

i robi się nam z tego przypadek aberracji, czyli wynik będzie: k a nie 1/k.

i jak widać jednak nie wolno tego traktować relatywnie - prędkość względna to za mało!,
bo wtedy pierdoły wychodzą - jak w paradoksie z tymi bliźniakami!

No, i relatywizm kaput po raz n-ty.

Miłej lektury.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

konradsadlik (308 punktów)
Pomijasz efekt aberracji relatywistycznej.
en.wikipedia.org/wiki/Relativistic_aberration

Jeżeli ją uwzględnisz wszystko będzie w 100% relatywne.

alsor (3283 punktów)
>Pomijasz efekt aberracji relatywistycznej.
>en.wikipedia.org/wiki/Relativistic_aberration
>Jeżeli ją uwzględnisz wszystko będzie w 100% relatywne.

ja to właśnie uwzględniam i do tego legalnie - poprawnie!

Po prostu nie można tego transformować, wedle tej tradycji relatywistycznej,
bo tu jak cholera widać na czym to polega: deszczyk sobie pada...

I dlatego wychodzi z tego powtórka z historii:
paradoks bliźniaków w pełnej krasie,
tyle że tym razem kompletnie bezdyskusyjny bo nieusuwalny w żaden sposób.


Klasyka rządzi!

www.youtube.com/watch?v=NoAzpa1x7jU

... bo i nie ma nic ponadto, co nie dociera do frajerów od zawsze.

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365