 |
Białoruś reaktywuje gospodarcze tradycje sarmackie Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Świat
| Napisano | Autor | Tytuł | | 12-03-2015 21:19 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Białoruś reaktywuje gospodarcze tradycje sarmackie
2 na 2 | Łukaszenka, zdemonizowany przez media działające na terenie Polski, odtwarza tradycje Rzeczypospolitej sarmackiej - produkcję kontuszowych pasów słuckich, która podupadła po dołączeniu białoruskich terenów do Imperium Rosyjskiego, gdy nowe władze zabroniły szlachecki strój kontuszowy, a wraz z nim pas. Pomysł odrodzenia technologii i tradycji produkcji legendarnych pasów słuckich należy do Alaksandra Łukaszenki. Z jego inicjatywy zaczęto realizować program państwowy "Pasy słuckie" obliczony na okres do 2015 roku. O pasach słuckich zaczęto mówić i pisać, zaczęto je promować, przy tym na różne sposoby: motywy pasów zaczęły pojawiać się na okładkach książek, sukienkach, znaczkach pocztowych, monetach. Przy warsztacie pracują najbardziej doświadczeni pracownicy zakładu po specjalnych szkoleniach. Obecnie ich produkcja może być bardziej egalitarna. Dawniej tkali je tylko mężczyźni - zbyt ciężka była to praca. Trzysta lat temu tkano je ze złotych i srebrnych nici, ceniono jak dzieła sztuki, podróbki robili nawet francuscy rzemieślnicy. Na odrodzenie produkcji potrzebny był czas i wysiłek specjalistów z różnych dziedzin. Historycy sztuki Narodowej Akademii Nauk Białorusi zbierali i badali rzadkie pasy. Malarze i kreatorzy mody pomagali im stworzyć koncepcję restauracji pasów. Pracownicy Wiciebskiego Państwowego Uniwersytetu Technologicznego opracowali komputeryzowany warsztat tkacki. Produkcję ekskluzywnych wyrobów powierzono specjalistom przedsiębiorstwa Pasy Słuckie. Pierwszy pas słucki wyprodukowany według odrodzonych technologii, to jest replikę autentycznego pasa, wręczono prezydentowi w trakcie jego wizyty w Słucku. Ważący pięćset gramów, o długości trzy i pół metra pas Alaksandr Łukaszenka przekazał do Pałacu Niepodległości. - Udało się nam odrodzić i przywrócić dawne technologie, to jest prawdziwy cud. W XXI wieku wróciła do nas nasza historia, nasza duma - pasy słuckie, które przez dziesięciolecia mogliśmy oglądać tylko w nielicznych białoruskich muzeach. tv.sb.by/sztuka/article/wyroby-na-wag-z-ota.htmlwiadomosci(*)wac-kopie-pasow-sluckich/t4l6fwww.polski(*)ckie-Symbol-statusu-szlachcicapl.wikipedia.org/wiki/Pas_kontuszowyNajwiększy paradoks polskiej polityki zagranicznej: Białoruś to najbliższy kulturowo i historycznie sąsiad Polski, oddzielony najszczelniejszym murem informacyjnym. Polak-Białorusin: dwa bratanki? www.racjonalista.pl/forum.php/s,654485Białoruski tygrys gospodarczy www.racjonalista.pl/forum.php/s,626399 | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
7 na 7 | Celecrin (6386 punktów) | Marka Ursus nadal istnieje i jest w rękach polskich. Firma nawet jest na giełdzie, sprzedaje traktory do Etiopii (konrakt do Etiopii to 3 tys traktorów) oraz prowadzi badania wraz z WAT dotyczące własnych opracowań. I nie Polska doprowadziła tylko towarzysze waciaki z "Solidarności". ursus.com.pl/I jeszcze tak Ci napiszę. Z Białorusi taki tygrys gospodarczy jak ze mnie ksiądz proboszcz.
|
|
| Bogucki (102 punktów) | Witam A jak wytłumaczyć prześladowanie polaków na białorusi za przynależność do np : związku polaków na białorusi ? Choć racja media pokazują Białoruś w sposób bardzo tendencyjny a nie obiektywny .
|
|
| finerbijk (17282 punktów) | Białoruś to taki kraj, który zdaje się nie mieć historii. Ma problemy z własną tożsamością. Czytałem właśnie artykuł, w którym autor stara się je przybliżyć. Jak kogoś interesuje: histmag.or(*)Rusi-czyli-gdzie-Bialorus-3909
|
|
3 na 3 | diogenes (42753 punktów) | >Białoruś to najbliższy kulturowo i historycznie sąsiad Polski
Polacy nie potrafią dogadać się między sobą, a cóż dopiero z sąsiadem zza wschodniej miedzy.
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
|
|
 | 1 na 1 | Brzostowski (7067 punktów) | >>Białoruś to najbliższy kulturowo i historycznie sąsiad Polski >Polacy nie potrafią dogadać się między sobą, a cóż dopiero z sąsiadem zza wschodniej miedzy. Spokojnie, spokojnie... Polska jest jednym z najważniejszych partnerów handlowych Białorusi, obrót kwitnie, teraz gorzej bo wojna, ale do tej pory było bardzo OK. Doniesienia medialne swoje, politycy swoje, a biznes swoje...
Co więcej wymiana kulturalna kwitnie... Ludzie jeżdzą, zwiedzają, na zakupy, itd... W Białymstoku są takie galerie handlowe, gdzie połowa Białorusinów... a w Grodnie 25% Polaków żyje...
Ignoruję Bogusławskiego i rafała73
|
|
|  | 1 na 1 |
1 na 1 | farmer (22440 punktów) | Ursus to bardziej montownia niż przemysł ciężki.
Nawet przy dobrej woli polityków wątpię czy udałoby się utrzymać w jednym kawałku URSUSA.
Szyby opony blachy wiązki (okablowanie) robią to dziś specjalistyczne firmy.
"choćby" : Kirchhoff tłoczy blachy Pilkington robi szyby Goodyear opony Lear wiązki
|
|
 | 1 na 1 | finerbijk (17282 punktów) | >Ursus to bardziej montownia niż przemysł ciężki. Każda fabryka jakichkolwiek pojazdów czy większych maszyn to montownia, od rowerów po samoloty.
|
|
|  | | farmer (22440 punktów) | >>Ursus to bardziej montownia niż przemysł ciężki. >Każda fabryka jakichkolwiek pojazdów czy większych maszyn to montownia, od rowerów po samoloty.
Słowo bardziej oznacza przesunięcie ku dostawcom podzespołów. Ciągle istnieją fabryki w których produkuje się własne podzespoły.
|
|
 | 1 na 1 | Celecrin (6386 punktów) | > Ursus to bardziej montownia niż przemysł ciężki.Zgadza sie. Dzis nastapila taka specjalizacja, ze nawet najwieksze koncerny maja chyba wiecej poddostawcow niz same produkuja (w koncernie). Co ciekawe na przyklad jesli ktos stworzy projekt nowego czolgu to kogos takiego nazywa sie dzis czesciej integratorem niz tworca, poniewaz integruje on rozne technologie w jednym projekcie. Ursus to jedna z moich ulubionych (oczko w gowie) firm  ale ma JEDEN problem, brak wlasnego silnika. Silnik niestety trzeba miec bo to najdrozsza czesc maszyny, tymczasem Ursus musi je kupowac tylko u jednego dostawcy (reszta to jego konkurencja). Tu jest rozmowa z Prezesem: manager.mo(*)-wyda-ja-by,202,0,1733578.htmlPare ciekawych rzeczy: Rynek polski ma duży potencjał dla Ursusa, skoro na 1,5 miliona ciągników, do dziś około 700 tysięcy to nasza marka. Teraz wspólnie z inżynierami z Politechniki Lubelskiej i z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie pracujemy nad autobusem elektrycznym. Markę Ursus kilka lat temu kupił Polmot-Warfama, przenosząc produkcję do Lublina. Opłacało się przejąć bankruta? Myślę, że nasze wyniki najlepiej dowodzą tego, że tak. Szkoda, że nie udało się przejąć spółki w 2002 roku. Dlaczego przejęcie w 2002 roku się nie udało? Różne pozaekonomiczne względy zadecydowały. To znaczy? Roszczenia związków zawodowych były tak duże, że żaden rozsądny biznesmen nie przejąłby takiego pakietu socjalnego. Można powiedzieć, że związki zawodowe przyczyniły się do zniszczenia tej firmy.
|
|
|  | 1 na 1 | farmer (22440 punktów) | > >Ursus to bardziej montownia niż przemysł ciężki.> Zgadza sie. Dzis nastapila taka specjalizacja, ze nawet najwieksze koncerny maja chyba wiecej poddostawcow niz same produkuja (w koncernie).Ta koncepcja to JUST IN TIME JIT i pewnie jakieś pochodne tego. > Co ciekawe na przyklad jesli ktos stworzy projekt nowego czolgu to kogos takiego nazywa sie dzis czesciej integratorem niz tworca, poniewaz integruje on rozne technologie w jednym projekcie.> Ursus to jedna z moich ulubionych (oczko w gowie) firm Trochę się odbił ostatnio od 2 złotych....miałem nawet ochotę ale trochę przespałem.  > Roszczenia związków zawodowych były tak duże, że żaden rozsądny biznesmen nie przejąłby takiego pakietu socjalnego. Można powiedzieć, że związki zawodowe przyczyniły się do zniszczenia tej firmy.Prorokami to nie byli. Choć z jakiś tam lokalnych opowieści WSK MIELEC to nawet bez tych roszczeń te molochy szły na stracenie. Na to nie było mocnych. A im bardziej chciały tym bardziej szły pod nóż.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|