Racjonalista - Strona głównaDo treści
Małe jest lepsze

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
22-07-2015 09:50Arminius (25555 punktów)Małe jest lepsze
Ocena 2 na 2
Przedstawiając liczne zalety małych gospodarstw ("Pochwała małych gospodarstw) autor nie zwrócił należytej uwagi na bardzo istotną rolę jaką odgrywają one w dziele utrzymywania biodywersyfikacji na naszej planecie. Kwestia ta - najczęściej niedostrzegana i niedoceniana należycie - jest tak kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania ziemskiej przyrody oraz naszego przetrwania - iż znaczenie małych gospodarstw w tym względzie można okreslić mianem "strategiczne z globalnego punktu widzenia".
Rosyjski biolog Mikołaj Wawiłow prowadził badania nad pochodzeniem najważniejszych roślin uprawnych i generowaniem ich kolejnych odmian. Ustalił on, iż zdecydowana większość tych roślin pochodzi z obszarów (centrów), które zostały nazwane od jego nazwiska "centramiWawiłowa". Jest to region Andów, region M. Śródziemnego, obszar Etiopii, złotego połksiężyca oraz doliny Pendżabu. Co więcej w tych miejscach - do dnia dzisiejszego - zachodzi nadal proces utrzymywania oraz rozwijania bioróżnorodności, mający krytyczne znaczenia także dla naszego, ludzkiego bezpieczeństwa, a zachodzi on w oparciu o małe, czy też nawet mikroskopijne gospodarstwa rolne.
W latach 70 - tych zeszłego wieku w USA zaraza zniszczyła miliony ton kukurydzy. W niektórych stanach "the corn belt" utracono połowę zbiorów. Okazało sie, iż grzyb odpowiedzialny za tę katastrofę był tego rodzaju, iż potrafił atakować i niszczyć 85 % kukurydzy uprawianej w USA. Rolnicy zdołali opanować sytuację w następnym roku sprowadzając do USA malo znane odmiany kukurydzy afrykańskiej - niespokrewnionej z amerykańską - które okazały się całkowicie odporne na działania amerykańskiego grzyba. Ta afrykańska kukurydza była /jest uprawiana w małych, prymitywnych gospodarstwach.
Przykład powyższy ilustruje perfekcyjnie znaczenie biodywersyfikacji oraz - w tym kontekście - rolnictwa opartego o małe gopodarstwa.
Podrzucając link do artykułu traktującego na temat, uczulam na tę jego sekcję, gdzie jest mowa o sposobach dowartościowywania i wynagradzania rolników małobszarowych - za ich wielką a niedocenianą prace - przez światowe organizacje oraz rządy państw.

scholarwor(*)071&context=peri_workingpapers
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.



Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365