 |
Kolejny słoik po kawie...i nie tylko. Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » O wszystkim i o niczym
| Napisano | Autor | Tytuł | | 14-03-2016 14:44 | wsx666 (1067 punktów) | Kolejny słoik po kawie...i nie tylko.
7 na 7 | Do napisania tego wątku skłoniło mnie kolejne wyrzucenie do śmieci słoika po kawie. Od wielu lat pijam kawę, którą kupuję zapakowaną w szklany pojemnik, spory, zważyłem, 40 dkg szkła. Wyrzucam co tydzień taki słoik po kawie od powiedzmy 10 lat. 10 lat razy 52 tygodnie to około 500 słoików, czyli 250 kg szkła. To tylko ja i kawa, a inne opakowania szklane? Sosy, keczupy, dżemy, napoje itp. Tona szkła jak nic...tylko jedna osoba. To razy milion osób daje już naprawdę spore wyniki. Idąc dalej, odpady plastikowe, lżejsze od szkła, ale uważam, że wykorzystywane w jeszcze większym zakresie, również wyrzucane do kosza.
Do czego zmierzam, w dobie tak silnej nagonki na efektywne chronienie środowiska i dbania o zasoby naturalne i recycling powinna istnieć w każdym większym sklepie, (markecie) maszyna do przyjmowania odpadów, opakowań po produktach, które sprzedają.
W Holandii, jest to praktyka zwyczajna, że w marketach stoją takie maszyny do odbierania butelek, zarówno szklanych, jak i PLASTIKOWYCH ! Zamiast pieniędzy maszyna wydaje bon z kwotą zależną od ilości oddanych opakowań. Do wykorzystania w tymże sklepie. Na początku dziwiłem się ile osób z tego korzysta i nawet trochę mnie to śmieszyło widząc holendrów wchodzących na zakupy do marketu z 5-6 pełnymi siatkami pustych opakowań. Jednak kiedy sam wrzuciłem kilka butelek, plastikowych po wodzie mineralnej, coli, szklanych po piwie itp, zdziwiłem się, że wyjechał mi kuponik na 5-6 euro! To naprawdę całkiem sporo, zważywszy, że moje tygodniowe zakupy w markecie zamykały się w kwocie 30-40 euro.
Druga sprawa, to żenujące moim zdaniem nakłanianie i zachęcanie ludzi do segregowania śmieci w domu...za darmo?!? Chwila coś tu jest nie tak, to ja mam za darmo segregować za kogoś śmieci, oddzielać szkło od plastiku, metal od resztek jedzenia itp? NIE! Ja chcę łatwo dostępnych skupów, które obowiązkowo w trosce o środowisko naturalne, będą ode mnie KUPOWAĆ ten surowiec. Oraz dobrze (uczciwie) za niego płacąc, zachęcać do SEGREGOWANIA. Nie widzę również przeszkód, aby takie skupy były dofinansowywane przez państwo (UNIĘ?) częściowo dofinansowywane, skoro i tak wywala się miliony na różne, nieraz moim zdaniem bzdurne projekty dotyczące ochrony kaczuszek czy żabek.
Dlaczego piszę, że nakłanianie ludzi do sortowania śmieci w domu za darmo to naciąganie? Ponieważ to OBOWIĄZKIEM wysypiska śmieci powinno być posiadanie taśm, przy których stoją ludzie, i najzwyczajniej w świecie, pracując, segregują odpady! Oddzielając różne metale od siebie, odpady jak drewno szkło plastik itp. Bio odpady na kompost, metale do huty, plastik też się przydaje do wielu procesów przemysłowych, a drewno na papier. Ale to właśnie wyspecjalizowane zakłady utylizacji, powinny się tym zajmować i mieć z tego zysk, a nie ja sam za darmo mam się babrać w śmieciach, i posiadać 'pizdylion' kontenerów na odpady na podwórku.
Mało tego, uważam, że za nasze śmieci, powinno nam się płacić (w końcu to papier, metal plastik i szkło) ! Nie żądać opłaty za ich zabranie! Taką politykę odpadami nazwał bym ciekawą, pro środowiskową i nowoczesną.
Pozdrawiam. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
3 na 3 | Irracja (4721 punktów) |
>W Holandii, jest to praktyka zwyczajna, że w marketach stoją takie maszyny do odbierania butelek, >zarówno szklanych, jak i PLASTIKOWYCH ! Zamiast pieniędzy maszyna wydaje bon z kwotą zależną od >ilości oddanych opakowań. Do wykorzystania w tymże sklepie. Na początku dziwiłem się ile osób z tego >korzysta i nawet trochę mnie to śmieszyło widząc holendrów wchodzących na zakupy do marketu z 5-6 >pełnymi siatkami pustych opakowań. Jednak kiedy sam wrzuciłem kilka butelek, plastikowych po wodzie >mineralnej, coli, szklanych po piwie itp, zdziwiłem się, że wyjechał mi kuponik na 5-6 euro!<
... u mnie, w Kauflandzie jest taka maszyna. Sam z niej korzystamy czasami. Niestety, przyjmuje tylko butelki po piwie - i to nie każdy typ. Resztę opakowań można wrzucić obok, na tzw. stłuczkę szklaną. Ale to już darmo...
>Druga sprawa, to żenujące moim zdaniem nakłanianie i zachęcanie ludzi do segregowania śmieci w >domu...za darmo?!? Chwila coś tu jest nie tak, to ja mam za darmo segregować za kogoś śmieci, >oddzielać szkło od plastiku, metal od resztek jedzenia itp?<
... nooo, nie całkiem za darmo skoro za wywóz nie segregowanych śmieci naliczają podwójną opłatę...
... na moim osiedlu "odzyskiem surowców wtórnych" zajmują się niektórzy bezrobotni. Widuje ich nieraz dwa, trzy krotnie w ciągu dnia. Regularnie chodzą i przeglądając śmietniku i kosze. Niestety, potrafią być obiektem drwin, a nawet bardziej agresywnych zaczepek. A przecież w takiej Brazyli, ich tamtejsi odpowiednicy mogą nawet zarejestrować taką działalność. Przy czym płacą (a jakże) podatki na bardzo niskim, preferencyjnej poziomie. Mają też możliwość uzyskania emerytury. Oblicza się, że odzyskują ok. 80% krajowego recyklingu. Można? Można...
>Taką politykę odpadami nazwał bym ciekawą, pro środowiskową i nowoczesną.<
... też bym ją tak nazwał. Wersję brazylijską również...
... Pozdrawiam... ☺
... nauka jest nienawistna teizmowi, gdyż prowadzi do deizmu. A ten wyklucza wpływ "Boga i kleru" na życie doczesne...
|
|
1 na 1 Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) |
Wygląda na to, że cała ta reforma śmieciowa to jeden wielki pic na wodę i fotomontaż. www.nik.go(*)ik-o-odpadach-komunalnych.html
"U nas, brat brata kocha, ale swoją drogą, Poluje na okazyę, by go kopnąć nogą". - Mikołaj Biernacki
|
|
6 na 6 | wsx666 (1067 punktów) | Z grubsza chodzi między innymi o to, że:
1. Istnieje złomowisko, które chętnie skupuje KAŻDY rodzaj metalu, od najmniejszego skrawka blachy po aluminiową puszkę itp. Nie robi tego charytatywnie! Zarabia na tym.
2. Istnieją skupy makulatury, płacą za dostarczony papier różnej maści. Nie robią tego charytatywnie! Zarabiają na tym.
3. Istnieją skupy szkła, tak zwanej stłuczki, płacą prawdziwe PIENIĄDZE za szkło, nie robią tego charytatywnie! Zarabiają na tym.
4. Istnieją skupy tworzyw sztucznych (różnego rodzaju plastiki itp.), skupują...a jak. Również nie robią tego charytatywnie! Zarabiają na tym.
PYTAM SIĘ WIĘC...W zasadzie dlaczego obarcza się mnie opłatami za wywóz śmieci!?!? Ja nie chcę, żeby ktoś je ode mnie odbierał i kazał mi za to płacić. To mi powinni płacić, że zabierają surowce wtórne, za które inni chętnie płacą.
Do tego cała ta heca z nieudaną reformą śmieciową...mam wrażenie, że po raz kolejny ktoś nas nieźle nabija w butelkę.
Pozdrawiam.
Jeżeli nie realizujesz swoich marzeń, na pewno znajdzie się ktoś, kto Cię zatrudni do realizacji swoich.
|
|
 | | Wenancjusz (16441 punktów) | >Z grubsza chodzi między innymi o to, że: >1. Istnieje złomowisko, które chętnie skupuje KAŻDY rodzaj metalu, od najmniejszego skrawka blachy po aluminiową puszkę itp. Nie robi tego charytatywnie! Zarabia na tym. >2. Istnieją skupy makulatury, płacą za dostarczony papier różnej maści. Nie robią tego charytatywnie! Zarabiają na tym. >3. Istnieją skupy szkła, tak zwanej stłuczki, płacą prawdziwe PIENIĄDZE za szkło, nie robią tego charytatywnie! Zarabiają na tym. >4. Istnieją skupy tworzyw sztucznych (różnego rodzaju plastiki itp.), skupują...a jak. Również nie robią tego charytatywnie! Zarabiają na tym. >PYTAM SIĘ WIĘC...W zasadzie dlaczego obarcza się mnie opłatami za wywóz śmieci!?!? Ja nie chcę, żeby ktoś je ode mnie odbierał i kazał mi za to płacić. To mi powinni płacić, że zabierają surowce wtórne, za które inni chętnie płacą. >Do tego cała ta heca z nieudaną reformą śmieciową...mam wrażenie, że po raz kolejny ktoś nas nieźle nabija w butelkę. >Pozdrawiam. > Jeżeli nie realizujesz swoich marzeń, na pewno znajdzie się ktoś, kto Cię zatrudni do realizacji swoich.
Całkiem oryginalne spostrzeżenie i do tego logicznie trafne. Tyle, że w praktyce jest to bardziej skomplikowane. Punkty skupu muszą segregować, pakować, transportować, zatrudniają ludzi, remontują i naprawiają sprzęt który się zepsuł, muszą wnieść opłaty za korzystanie z miejsca skupu, paliwo, itp. Podobnie widzę. Ale masz ode mnie plusa za dociekliwość. Pozdrawiam.
Jednak jestem lepszy niż moja reputacja
|
|
|  | 4 na 4 | Wenancjusz (16441 punktów) | >Całkiem oryginalne spostrzeżenie i do tego logicznie trafne. Tyle, że w praktyce jest to bardziej skomplikowane. Punkty skupu muszą segregować, pakować, transportować, zatrudniają ludzi, remontują i naprawiają sprzęt który się zepsuł, muszą wnieść opłaty za korzystanie z miejsca skupu, paliwo, itp. Podobnie widzę. Ale masz ode mnie plusa za dociekliwość. Pozdrawiam. > Jednak jestem lepszy niż moja reputacja
Jeśli już wspomniałem o segregacji, to widzę następny moment do wyłudzania pieniędzy. Z chwilą wejścia w życie tej kalekiej ustawy, każda firma, każda gmina miała obowiązek dostarczania odrębnych zbiorników, dla każdego rodzaju śmieci, za określoną kwotę. Tak więc obowiązek niepłatnej segregacji śmieci zwalono na ludzi je tworzących. Nie o to chodzi czy to dobra czy zła metoda, ogólnie pedagogiczna/wychowawcza. Chcę tylko zauważyć gdzie rodzi się patologia. Otóż w posesji, w której mieszkam, wywózką śmieci zajmuje się firma REMONDIS. Przyjeżdżają raz w tygodniu, jedną śmieciarką. Firma, a może jakiś tam prezes, wystosował pismo do właściciela posesji, że śmieci nie są segregowane i prosi właściciela o zwrócenie uwagi lokatorom, bo może to skutkować podwyżką ceny wywozu śmieci, bo on musi więcej ludzi zatrudnić. Zauważcie, że dotąd ta sama ilość ludzi segregowała "niesegregowane" śmieci. Z góry podejrzewałem, że ktoś szuka pretekstu, by uzasadnić jakieś podwyżki (tak, bo obniżce cen za usługi nie słyszałem jak przez te 68 lat żyję na tym coraz nędzniejszym padole). Ze swojej obserwacji zauważyłem, że lokatorzy podporządkowali się już dawno do życzeń segregacji śmieci, bo ilość koszy na segregowane odpady w posesji wzrosła. Więc pismo odebrałem jako pretekst do dalszych poczynań firmy REMONDIS. Nie czekałem długo bo rychło ok. półtora miesiąca po tym zawiadomieniu nastąpiła podwyżka cen za usługi wywozu śmieci z powodu ich niesegregowania. Zapytałem właściciela, czy była jakaś kontrola sprawdzająca (może nawet kilka kontroli) segregację. Odpowiedź - nie. No to zapytałem jak ma wyglądać ta segregacja śmieci skoro już segregowane śmieci ładuje się z powrotem do tego samego pojazdu w jeden pojemnik mieszając je na powrót? Zapytałem czy na pewno nie uległ podłej presji firmie REMONDIS? Czy ma jakiegoś dobrego prawnika? Czy sprawdził jak spisana jest umowa o wywóz śmieci? Przecież to jest bezpodstawne wyłudzanie pieniędzy. Obiecał sprawą się zająć. Ale na razie efektów nie widać. Mam prawo mniemać, że także i on skorzystał na tym interesie. Podobne chwyty stosują gminy, a raczej gminne służby komunalne. Co o tym sądzicie? Pozdrawiam.
Jednak jestem lepszy niż moja reputacja
|
|
 | 4 na 4 Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) |
>Do tego cała ta heca z nieudaną reformą śmieciową...mam wrażenie, że po raz kolejny ktoś nas nieźle nabija w butelkę.
Nie ktoś, tylko rząd. Z grubsza rzecz ujmując, chodziło o to, by podreperować budżety samorządów poprzez danie im łatwego pretekstu do podniesienia opłat za usługi komunalne. Ale są też inne, bardziej "domyślne" aspekty tej sprawy. Wie o nich każdy, kto ma wiedzieć.
"U nas, brat brata kocha, ale swoją drogą, Poluje na okazyę, by go kopnąć nogą". - Mikołaj Biernacki
|
|
|  | 1 na 1 | Wenancjusz (16441 punktów) | >>Do tego cała ta heca z nieudaną reformą śmieciową...mam wrażenie, że po raz kolejny ktoś nas nieźle nabija w butelkę. >Nie ktoś, tylko rząd. Z grubsza rzecz ujmując, chodziło o to, by podreperować budżety samorządów poprzez danie im łatwego pretekstu do podniesienia opłat za usługi komunalne. Ale są też inne, bardziej "domyślne" aspekty tej sprawy. Wie o nich każdy, kto ma wiedzieć. > "U nas, brat brata kocha, ale swoją drogą, > Poluje na okazyę, by go kopnąć nogą". - Mikołaj Biernacki > W tym całym kabaretowym spektaklu, jedno mnie uderza. Zauważyłem, że administracja regulując co się da przepisami w każdej nieomal dziedzinie życia, zapomina, że w końcu może zabrnąć do krainy absurdów. Dlatego, iż przepisy nigdy nie uwzględnią wszystkich przypadków jakie nam daruje życie. Zwiększanie mnogości przepisów nie wyłapuje bardzo często luk i nisz i jest tylko ciężarem z powodu braku możliwości egzekwowania przepisów. Tak więc rośnie nam na potęgę biurokracja, a służby porządkowe typu straż miejska nie dają rady, bo mają np.. robotę zakładać blokady na kołach, bo to szybki, widoczny efekt ich działania i uzasadnienie potrzeby istnienia. Tak więc reforma śmieciowa powoli jest picem na wodę. Na moim osiedlu ludzie i tak palą różnymi śmieciami, co nieraz śmierdzi, że aż dech zatyka. Nawet po jesienne liście spalają. A co?? Nie można? Przecież służby sprzątające w parkach robią to samo jawnie. Taki jest efekt radosnej twórczości biurokratów. Pozdrawiam.
Jednak jestem lepszy niż moja reputacja
|
|
| |  | Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) |
>W tym całym kabaretowym spektaklu, jedno mnie uderza.
Że na takim politycznym kabarecie partyjni bonzowie mogą zbić niezły interes?
"U nas, brat brata kocha, ale swoją drogą, Poluje na okazyę, by go kopnąć nogą". - Mikołaj Biernacki
|
|
 | 2 na 2 | Wenancjusz (16441 punktów) | >PYTAM SIĘ WIĘC...W zasadzie dlaczego obarcza się mnie opłatami za wywóz śmieci!?!? Ja nie chcę, żeby ktoś je ode mnie odbierał i kazał mi za to płacić. To mi powinni płacić, że zabierają surowce wtórne, za które inni chętnie płacą. >Do tego cała ta heca z nieudaną reformą śmieciową...mam wrażenie, że po raz kolejny ktoś nas nieźle nabija w butelkę. >Pozdrawiam. > Jeżeli nie realizujesz swoich marzeń, na pewno znajdzie się ktoś, kto Cię zatrudni do realizacji swoich.
Zgadzam się z takim wypunktowaniem. A rację z Tobą podzielam z tego choćby powodu, że kupując jakikolwiek towar płacisz także ukrytą w cenie towaru cenę opakowania. Oddając opakowanie (jakiekolwiek) do recyklingu masz prawo żądać i spodziewać się częściowej choćby rekompensaty za niepotrzebne Tobie opakowanie. Nie dość, że nie masz, to jeszcze drugi raz płacisz za tzw. wywóz odpadów. Czyli wywózka odpadów powinna być darmowa, bo i tak w końcowym efekcie całe zyski z tego ma zbierający odpady. Znamienne, że sam dostarczając odpadki do punktu zbiórek, dostajesz niskie, ale zawsze, jakieś gratyfikacje. Czy widzisz podobnie sprawę? Pozdrawiam.
Jednak jestem lepszy niż moja reputacja
|
|
|  | | wsx666 (1067 punktów) | > Czyli wywózka odpadów powinna być darmowa, bo i tak w końcowym efekcie całe zyski z tego ma zbierający odpady. Znamienne, że sam dostarczając odpadki do punktu zbiórek, dostajesz niskie, ale zawsze, jakieś gratyfikacje. Czy widzisz podobnie sprawę? >Pozdrawiam. > Jednak jestem lepszy niż moja reputacja
Dokładnie tak wiedzę tą sprawę. W zasadzie wywózka powinna być darmowa o ile nawet idąc dalej tropem odsprzedaży surowców wtórnych, nie powinni nam płacić za odebrane "odpadki", chociażby w postaci jakichś bonów do cyrku czy zoo...a jak.
Pozdrawiam.
Jeżeli nie realizujesz swoich marzeń, na pewno znajdzie się ktoś, kto Cię zatrudni do realizacji swoich.
|
|
| Rafał Poniecki (7132 punktów) | >>Do napisania tego wątku skłoniło mnie kolejne wyrzucenie do śmieci słoika po kawie.<< A w Sowietach śledzie zawijali w kawałki gazety "Правда". Można tym było nawet się podetrzeć, zwłaszcza że papieru toaletowego nie było. Innym postępowym rozwiązaniem jest chodzenie do sklepu z własnymi słoikami.
|
|
| DyktaFon (9281 punktów) | A czy ktoś kiedy widział, żeby urzędnik coś zrobił dla innych? Ja jeszcze nie, więc nie ma się czemu dziwić. "Reforma śmieciowa" miała na celu..... wzrost zarobków administracji, która mogła się w ten kolejny sposób pomnożyć, rozrosnąć i nabrać animuszu  Wszelkiej maści opłaty, kaucje i różnie nazywane daniny mają naprawdę inny cel, niż ochronę środowiska... Ze śmieciowym pozdrowieniem
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|