Racjonalista - Strona głównaDo treści
Unia, ale nie kościoła z państwem.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
10-11-2009 16:18diogenes (42753 punktów)Unia, ale nie kościoła z państwem.
Ocena 20 na 20
W europarlamencie powstała specjalna grupa, która ma pilnować zasady rozdziału państwa od Kościoła w prawie europejskim. Jej wiceszefową wybrano Joannę Senyszyn

wiadomosci(*)ciol_od_panstwa_w_ue,item.html

Logiczne: Unia Europejska nie jest przecież unią państwa i kościoła.
Ciekaw jestem, jak to zadziała w praktyce, polskiej zwłaszcza.



Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

marcus (876 punktów)
Może po trochu, małymi krokami uda się doprowadzić religię do takiego stanu, w jakim jest np. w Czechach, czy w Niemczech...

In a mad world only the mad are sane.
11-11-2009 12:56 
 Ocena 1 na 1
liliac (147340 punktów)
>Może po trochu, małymi krokami uda się doprowadzić religię do takiego stanu, w jakim jest np. w Czechach, czy w Niemczech...

To może być trudne- w Niemczech żaden kościół/Kościół nigdy nie był "ostoją niemczyzny", nigdy nikt też nie promował tam paraleli typu "Polak=katolik"
11-11-2009 13:58 
 Ocena 2 na 2
witwos (7120 punktów)
(zablokowany)
>>Może po trochu, małymi krokami uda się doprowadzić religię do takiego stanu, w jakim jest np. w Czechach, czy w Niemczech...
>To może być trudne- w Niemczech żaden kościół/Kościół nigdy nie był "ostoją niemczyzny", nigdy nikt też nie promował tam paraleli typu "Polak=katolik"

Właśnie dzisiaj Polacy obchodzą Święto Niepodległości, odzyskania tożsamości narodowej, po 123 latach niebytu na mapach Europy. Przetrwała ten czas, w tradycji domu rodzinnego i w Kościele Katolickim. Niemcy (Prusy) nie musieli walczyć o przetrwanie, to oni byli jedną z przyczyn owego niebytu. Po wojnie, polskość również trwała w Kościele i w tradycji, mimo następnej okupacji, obcej nam cywilizacji wschodnioazjatyckiej. Nie można porównywać tych warunków. Czy to się komu podoba, czy nie.
11-11-2009 16:15 
 Ocena 7 na 7
lukaszewicz (5674 punktów)

>Właśnie dzisiaj Polacy obchodzą Święto Niepodległości, odzyskania tożsamości narodowej, po 123 latach niebytu na mapach Europy. Przetrwała ten czas, w tradycji domu rodzinnego i w Kościele Katolickim.

Przetrwała w sercach Polaków.Katolików,Żydów,Prawosławnych,Unitów, ...

> Po wojnie, polskość również trwała w Kościele i w tradycji,...

Jak również w szkołach, bibliotekach, urzędach, wojsku,...

> Nie można porównywać tych warunków. Czy to się komu podoba, czy nie.

Wszystko można porównywać.

Łukaszewicz
12-11-2009 20:31 
 Ocena 3 na 3
diogenes (42753 punktów)
>Właśnie dzisiaj Polacy obchodzą Święto Niepodległości, odzyskania tożsamości narodowej, po 123 latach niebytu na mapach Europy...

Czy nie mylisz państwa z narodem, który może mieć się dobrze w różnych formach państwowości (organizacji)?
12-11-2009 20:27 
 Ocena 2 na 2
diogenes (42753 punktów)
>w Niemczech żaden kościół/Kościół nigdy nie był "ostoją niemczyzny"...

Kościół może nie, ale weź pod uwagę rolę tłumaczenia Biblii przez Lutra ze wszystkimi tego konsekwencjami dla języka i kultury Niemiec.
lotrek (14275 punktów)

>Ciekaw jestem, jak to zadziała w praktyce, polskiej zwłaszcza.
Polska dostarczy sporo pracy tej "specjalnej grupie" a Joanna Senyszyn jest taką osobą, która na pewno nie odpuści. Nigdzie nie mogę znaleźć całego składu tej grupy, łącznie z jej szefem....przynajmniej na razie.

Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu (K. Marks)
Jacek Tabisz (30006 punktów)
Oby się nam, Europejczykom powiodło!! Również w przypadku Włochów.
10-11-2009 17:36
 Ocena 11 na 11
Faith (3864 punktów)
Jednak są w tym kraju ludzie trzeźwo myślący.Może coś zrobi z polską oświatą

u mnie w liceum:
religia 2 godz.
chemia 1
fizyka 2
historia 2
informatyka 1

i póżniej się dziwią że Polacy są niewyedukowani
10-11-2009 21:54 
 Ocena 4 na 4
Alpha Phoenicis (4607 punktów)
>Jednak są w tym kraju ludzie trzeźwo myślący.Może coś zrobi z polską oświatą
> u mnie w liceum:
>religia 2 godz.
>chemia 1
>fizyka 2
>historia 2
>informatyka 1
U mnie w technikum sytuacja wygląda podobne, nawet jest ciekawiej, gdyż patrząc na plany starszych klas u nich po odpadnięciu przedmiotów ścisłych 2 godziny religii nadal zostają...
Ale na brak informatyki ponarzekać nie mogę


Zerwałam żelazne łańcuchy, o Panie.
Lochów twych bezdenne otchłanie
Opuszczam na skrzydłach myśli oświeconych...
lodowy (1486 punktów)
>Jednak są w tym kraju ludzie trzeźwo myślący.Może coś zrobi z polską oświatą
> u mnie w liceum:
>religia 2 godz.
>chemia 1
>fizyka 2
>historia 2
>informatyka 1

Masz obowiązkową religię ??

>i póżniej się dziwią że Polacy są niewyedukowani

Bo się nie uczą
marta (887 punktów)
>W europarlamencie powstała specjalna grupa, która ma pilnować zasady rozdziału państwa od Kościoła
>w prawie europejskim. Jej wiceszefową wybrano Joannę Senyszyn
>wiadomosci(*)ciol_od_panstwa_w_ue,item.html
>Logiczne: Unia Europejska nie jest przecież unią państwa i kościoła.
>Ciekaw jestem, jak to zadziała w praktyce, polskiej zwłaszcza.

Podziwiam p Joannę Senyszyn za przyjęcie funkcji. Czeka ją niesamowita robota i to dotycząca naszego kraju.Niektórzy rodacy potrafią skutecznie "umilić"życie tym, co nie klękają. Mam nadzieję, że wystarczy jej i odwagi i wytrwałości i przestaniemy być krajem, w którym nawet prokuratorzy w oficjalnych pismach powołują się na dekalog a nie przepisy prawa, a uczeń szkoły średniej ma więcej religii niż chemii i fizyki.Unia Europejska, jak słusznie zauważył poprzednik, nie jest unią państwa i kościoła, a unią państw, w skład której państwo Watykan nie wchodzi.
10-11-2009 20:59 
 Ocena 9 na 9
diogenes (42753 punktów)
>Podziwiam p Joannę Senyszyn za przyjęcie funkcji. Czeka ją niesamowita robota i to dotycząca naszego kraju.

Z grubsza:

Sprawy sporne między Kościołem a Unią Europejską:

* rozdział Kościoła od państwa
* ochrona życia nienarodzonego, prawo do aborcji (raport Sandbæka)
* małżeństwa osób tej samej płci, związki homoseksualne- sprawa odrzucenia przez Parlament Europejski kandydatury Rocco Buttiglione do Komisji Europejskiej
* niewpisanie dziedzictwa chrześcijańskiego do Konstytucji europejskiej
* wsparcie finansowe badań nad komórkami macierzystymi


pl.wikiped(*)Europejska-_Stolica_Apostolska
Kelly (2051 punktów)
>Podziwiam p. Joannę Senyszyn za przyjęcie funkcji. Czeka ją niesamowita robota i to dotycząca naszego kraju.
A ja będę jej podziwiać, kiedy tę robotę wykona.

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365