Jest to problematyka zapoczątkowana przez Franza Brentano w "Psychologii z empirycznego punktu widzenia" i rozwinięta przez Husserla i jego szkołę, jako fenomenologia.Współcześnie termin "intencjonalność" funkcjonuje w olbrzymiej ilości tekstów filozoficznych ale także psychologicznych, szczególnie na styku psychologii z filozofią czyli w kognitywistyce. Jest to studnia bez dna i trudno mi coś zaproponować, tym bardziej, że nie wiem jaki charakter ma twoje zainteresowanie tymi zagadnieniami. Tak czy inaczej, polecam zgodnie z porządkiem chronologicznym Brentana, ale jeśli Cię "nie odrzuci" od jego myśli to jesteś bezpowrotnie stracona dla "realnego świata".
|