 |
Święta fizyka na Wyborczej Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Nauka
| Napisano | Autor | Tytuł | | 27-04-2005 21:01 | Marcin Klapczyński (3149 punktów) | Święta fizyka na Wyborczej | Wchodzę sobie jak codzień na dział 'Nauka' w Wyborczej i przecieram oczy. Ekipa, która właśnie wygrała konkurs na najlepszą redakcję popularyzującą naukę wyskakuje z artykułem o produkcji plazmy kwarkowo-gluonowej przeplatanym cytatami z Biblii: serwisy.gazeta.pl/nauka/1,34148,2678150.htmlGdyby w Polsce był akcelerator cząstek elementarnych, zapewne wisiałby na nim hologram z Matką Boską... BTW, Grzegorz Kozłowski pisał o tym odkryciu już tydzień wcześniej: www.racjonalista.pl/index.php/s,38/d,7/t,4027 | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| Krzysko | Święta fizyka na Wyborczej | To taka furtka fizykow na mroczne czasy, ktore byc moze nadejda. Jak fundamentalisci zaczna grozic stosami to sie wyciagnie gazete sprzed 30 lat i powie, ze ten bigbang to alegoria ducha swietego. Fizyk zas to taki ograniczony teolog, ktory nie dysponujac "laska" szuka boga za pomoca liczb. Kazda droga, ktora wiedzie do Boga jest piekna, przeto i fizyk dostapi zbawienia. Amen.
|
|
 | | Nowakowski (148 punktów) | Odp: Święta fizyka na Wyborczej | Fizycy nie potrzebują furtki, bo nie są w kręgu zainteresowania fundamentalistów kościelnych. Grupą focusową kościoła są jednostki o ograniczonych zainteresowaniach, a nowoczesnych teorii fizycznych nie rozumieją już nawet ich twórcy (fizycy nie Bóg). Więc dla instytucji kośoioła są niegroźnymi dziwakami. P.S. Jeżeli już to Gazeta zakłada, że czytują ją powszechnie w USA lub szykuje się na podbój tego rynku, bo to jest ukłon w stronę Kreacjonistów, ale i tak to się kupy nie trzyma bo dla Kreacjonistów to kwarkowa zupa musiała istnieć 6 tys. lat temu.
|
|
| HRTEM (262 punktów) | Święta fizyka na Wyborczej |
> Gdyby w Polsce był akcelerator cząstek elementarnych,> zapewne wisiałby na nim hologram z Matką Boską...chyba będzie - przeniesiony spod Paryża albo innego Grenoble... jak się uda wyrwać z Ministerstwa 35 Mzl Planowany jest koło naszego świętego miasta Krakowa, zatem skończy się jak nic - hologramem wielkości Świątyni Opatrzności albo nawet Lichenia. widocznym z kosmosu
|
|
 | | Celecrin (11895 punktów) | Odp: Święta fizyka na Wyborczej | Cześć A wiesz coś o jakiejś maszynie, która podobno ma być robiona we współpracy z Niemcami? Ma to być "kowadło" liniowe o dużej energii. Gdzieś mi się obiło o uszy, ale nie wiem... Słyszałeś o tym? A ten "francuski" jakie energie będzie miał (jeżeli będzie miał bo 35 mln to super kasa  (chodzi o Super ACO?) Suilad...
|
|
 | | Marcin Klapczyński (3149 punktów) | >chyba będzie - przeniesiony spod Paryża albo innego Grenoble... jak się uda wyrwać z Ministerstwa 35 Mzl Czy masz jakieś dokładniejsze informacje? Fizycy skakaliby z radości... Co jakis czas wybieram się na wykłady do Fermilabu pod Chicago i tak sobie marzę, gdyby nasi mieli takie cudeńko...
|
|
|  | | HRTEM (262 punktów) | Rozmawiałem z kolegą należącym do Pol. Tow. Pozytronowego (albo cos w tym rodzaju, lecz raczej nie psychotronicznego  ) Ma byc przeniesiony pod Kraków jakiś akcelerator obecnie zamykany we Francji. Wystepują o 35Mzł. Mieli dostać podobno, ale my im częśc z tej sumy zręcznie podebraliśmy wygrywając projekt  Więc są troche źli. Tyle wiem z plotek. Ja osobiście jestem tym zainteresowany ze względu na "plombę" dyfrakcyjną dającą zerowe poszerzenie aparaturowe refleksów. Zadzwonie do znajomego i dowiem się czegoś więcej. pozdrawiam
|
|
|  | | Celecrin (11895 punktów) | Cześć W przypadku projektu UJ chodzi o Super ACO francuski synchrotron z Orsay pod Paryżem. Super ACO produkuje cząski o energii 800MeV. Francuzi chcą dać nam ZA DARMO tę maszynę.Aktualnie budują sobie synchrotron SOLEIL produkujący cząski o energii 2,75GeV... Fizycy w Polsce na pewno się (szukam właściwego słowa...) "ucieszą", jeżeli przybędzie. Tutaj jest link z projektem www.if.uj.edu.pl/Synchro/CBS_pl.pdf Suilad...
|
|
| V0lrath (3440 punktów) | Święta fizyka na Wyborczej | Niektórzy w artykułach lub książkach popularnonaukowych cytują Montaigne, Shakespeara, Darwina, Einsteina, słowa ze Star-Treka (np. "Nagle prawa fizyi jakby wyskoczyły przez okno. Dlaczego miałyby tego nie zrobić? Są takie niewygodne!" - zagadka: w jakiej książce?  ) , czy średniowiecznego samuraja-poetę Busho. Więc cytaty z Biblii też mnie nie dziwią - o ile np. dobrze przedstawiają sens rozdziału, akapitu itp. lub są jakoś trafnie czy mądrze dobrane. Np. w książce "Płeć i śmierć" w rozdziale dotyczącym pochodzenia śmierci komórkowej i odpowiedzi na pytanie "dlaczego śmierć?" jest cytat z księgi Hioba. I wcale mnie ten cytat nie dziwi ani nie razi. Te w artykule w gazeta.pl mnie jednak trochę dziwią i rażą (choć może nie powinny - w końcu mamy państwo w którym oddziaływanie religii można odnaleźć na prawie każym kroku). A to dlatego, że nie za bardzo dotyczą treści i po ich przeczytaniu można pomyśleć, że autor się cieszy, że nagle fizyka zaczyna w jakimś kawałku "pasować" do biblijnej wizji (bo ciecz to już prawie woda, a stąd nie daleko do możliwości unoszenia się nad nią czegoś transcendentnego, a więc do zdania z Biblii).
|
|
 | | Marcin Klapczyński (3149 punktów) | Odp: Święta fizyka na Wyborczej | >Te w artykule w gazeta.pl mnie jednak trochę dziwią i rażą No właśnie mnie też jakoś to zniesmaczyło. Zostawmy fizykę naukowcom a duchowe uniesienia poetom.
|
|
|  | | inhet (1073 punktów) | Nie denerwuj się, Marcinie. Autor tej wypociny, Cieśliński to nie fizyk - na szczęście w nieszczęściu.
|
|
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|