1.Gdyby z.było wymysłem sfabrykowanym dla celów apologetycznych i teologicznych ,to ewangeliści powinni go radykalnie upiekszyc.Opowiadania o z. sa surowe i oszczedne,bardzo trzezwe,co przemawia za ich autentycznoscia. 2.Ewangeliści powinni usunąć wszelkie sprzecznosci,ktore w opisie z wystepuja,aby go uwiarygodnic.Istnienie niewielkich sprzecznosci swiadczy,ze tradycja o z.siega nocy wielkanocnej. 3Smierc na krzyzu to hanba dla starozytnego żyda.Mimo to,apostolowie,nie tylko glosza,ze Jezus zyje,ale uznaja w nim Pana i Mesjasza.widocznie musialo sie stac cos,co totalnie zmienilo ich mentalosc(zamiast kleski i frustracji-radosc i uwielbienie). 4.Z.to nie sprawa rozumu,ale doswiadczenie w swoim zyciu ,Zyjacego Pana.tego sie nie da opowiedziec slowami-to dar bozy |