Racjonalista - Strona głównaDo treści
Autokrytyka?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
NapisanoAutorTytuł
22-07-2013 00:08MarcinK (9189 punktów)Autokrytyka?
Ocena 13 na 13

Jeszcze o awanturze z księdzem Lemańskim. Wczoraj kuria wydała stosowne oświadczenie w tej sprawie.

Zwrócił mą uwagę ten fragment oświadczenia:

Cytat:
"Zawsze wiedział lepiej, bez koniecznego umiaru i zachowania proporcji. Stosując zasadę 'pars pro toto' ukazywał Kościół, jako środowisko gwałcicieli, pedofilów, hipokrytów, zdzierców i pijaków. Sam kreował się na obrońcę pokrzywdzonych i wykorzystywanych w Kościele, 'który jest chory', zwłaszcza w swej strukturze hierarchicznej" - czytamy.


Ze wstydem przyznam, iż nie wiedziałem co to to pars pro toto więc wujek google i do dzieła:

Cytat:
W klasycznej retoryce jest to także technika świadomego okłamywania słuchaczy poprzez podawanie do wiadomości jedynie jakiejś części informacji (prawdy), przy jednoczesnym sugerowaniu (sposobem wypowiedzi, kontekstem, itp.), że jest to cała prawda.


Rozumiem z tego, iż co prawda całe środowisko kościelne to nie gwałciciele, pedofile, hipokryci, zdziercy i pijacy (uff, trochem uspokojony ) jak to okazuje się ksiądz Lemański (jakaś piąta kolumna lewactwa czy co ) nauczał no aleć sami Autorytetem Kurii samiusieńkiej przyznają, że coś na rzeczy jest.

Cóż to mogłoby znaczyć? Czy w tym roku sezon umartwień wielkopostnych jakoś został prolongowany? A może to kolejny cud pontyfikatu Franciszkowego?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Ratatoskr (4439 punktów)
> 'pars pro toto'
> ukazywał Kościół, jako środowisko gwałcicieli, pedofilów, hipokrytów,
> zdzierców i pijaków
.
>
> podawanie do wiadomości jedynie jakiejś części informacji (prawdy),
> przy jednoczesnym sugerowaniu (sposobem wypowiedzi, kontekstem, itp.),
> że jest to cała prawda.
>
> Cóż to mogłoby znaczyć?

Och, nie rozumiesz. Kościół to w prawdzie środowisko gwałcicieli, pedofilów, hipokrytów, zdzierców i pijaków, ale to tylko część prawdy. Pozostała część "prawdy" mówi, że Kościół to jednocześnie Mistyczne Ciało Chrystusa i jako całość zawsze jest dobry. Nawet jeżeli występują w nim gwałciciele, pedofile, hipokryci, zdziercy i pijacy.

Per analogiam: socjalizm dobry, wypaczenia złe.
22-07-2013 07:28 
 Ocena 5 na 5
MarcinK (9189 punktów)

>Och, nie rozumiesz.

Ależ rozumiem. Ale, że Kuria sama taka, z własnej nieprzymuszonej woli, tak dość autokrytycznie postrzega własnych członków tego kółka zainteresowań to dość interesujące mi się zdało. Zawszeć tam przecie miłości bliźniego, czy, jako piszesz, Mistycyzmy jakieś czy inne tere fere, a tu nagle seks, wykorzystywanie nieletnich, fałsz, kasa i ochlaństwo.

No, no - the wind of change?
Małyska (6054 punktów)
>Jeszcze o awanturze z księdzem Lemańskim. Wczoraj kuria wydała stosowne oświadczenie w tej
>sprawie.

Kuria otrzymała "spontaniczne" wsparcie:
"800 osób z diecezji warszawsko-praskiej modliło się w nocy z soboty na niedzielę w intencji abp. Henryka Hosera. Nocne czuwanie miało być wyrazem "dzieła walki Duchowej".natemat.pl(*)a-biskupowi-dzieje-sie-krzywda
To oczywiście reakcja na "oszczercze" ataki wymierzone w arcybiskupa. Wg ks. Ladzińskiego - organizatora modłów - "Wielkie zło się dzieje w naszej diecezji"(!). W przekonaniu proboszcza mówienie o pedofilach, gwałcicielach i pijakach w sutannach jest złem, a biskupowi dzieje się krzywda. Szkoda, że ks. Ladziński nie modli się o ofiary ludobójstwa w Rwandzie, o których wiele do powiedzenia miałby abp Hoser. Kościelna nowomowa przekroczyła wszelkie granice przyzwoitości. Ofiarami stają się prześladowcy, a działania poszkodowanych to nagonka na kościół. Tylko czekać jak "prześladowany" Hoser zażąda odszkodowania.
Ks. Ladziński ma racje, źle się dzieje w diecezji warszawsko-praskiej. Proponuję modlitwę za zdrowie, bo o rozum już za późno...

Wróć do listy wątków działu Kościół i antyklerykalizm
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365