Racjonalista - Strona głównaDo treści
Zapłać księdzu.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
NapisanoAutorTytuł
25-08-2013 20:41Kaszman (396 punktów)Zapłać księdzu.
Ocena 4 na 4
Zapłać księdzu 300 zł za polanie wodą głowy swojego dziecka.
Zapłać księdzu 500 zł za powiedzenie kilku słów na twoim ślubie.
Zapłać księdzu 500 zł za powiedzenie kilku słów (wyuczonych na pamięć, zapomniałbym dodać) na pogrzebie dziadka.
Zapłać księdzu, bo pójdziesz do piekła.
Zapłać księdzu, bo taka tradycja.
Zapłać księdzu, bo on też musi z czegoś żyć (na serio takie coś słyszałem...).

Przekaz, żeby dotarł do ludzi musi być prosty i najlepiej krótki. Myślicie, że coś w rodzaju akcji "zapłać księdzu" mogłoby poskutkować ? Czy rozeszłoby się po kościach prędzej, czy później ? W końcu ludzie, żeby nie spojrzeć prawdzie w oczy zrobią dużo.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

knx90 (664 punktów)
Litania jak litania - podobno słowa same się modlą. Ta litania nie jest ręką poety i wieszcza napisana - bowiem skarbnika królewskiego szuka.

Kaszman (396 punktów)
Zapomniałem coś dodać - nazywanie księdza złodziejem przy zindoktrynowanej owieczce skutkuje (z moich doświadczeń) czymś odwrotnym, niż bym chciał. Panuje przekonanie, że ludzie przecież tylko i wyłącznie ze swojej woli dają kasę kościołowi.
No i co to kogo obchodzi kto na co kasę wydaje ? Tylko jak wyzwolić kraj spod okupacji watykańskiej bez uświadamiania ludziom, że są kretynami ?

Where's your god now ?
facet (344 punktów)
>Zapomniałem coś dodać - nazywanie księdza złodziejem przy zindoktrynowanej owieczce skutkuje (z moich doświadczeń) czymś odwrotnym, niż bym chciał. Panuje przekonanie, że ludzie przecież tylko i wyłącznie ze swojej woli dają kasę kościołowi.
>No i co to kogo obchodzi kto na co kasę wydaje ? Tylko jak wyzwolić kraj spod okupacji watykańskiej bez uświadamiania ludziom, że są kretynami ?
>
Where's your god now ?


E tam. Po dobrej woli dają.
ZUS! To dopiero złodziejstwo złodziejstwo!
slik (20011 punktów)
> Tylko jak wyzwolić kraj spod okupacji watykańskiej bez uświadamiania ludziom, że są kretynami ?
>
Dobre pytanie.

Jaka jest świadomość niektórych katolików na temat finansów Kościoła? - niektórzy twierdzą, że za każdą duszę (nawet ateistyczną) proboszcz rocznie musi płacić 500 zł podatku. Jakoś do nich nie dociera, że kobieta handlująca preclami przed kościołem płaci podatek wielokrotnie większy od księdza, który zwolniony jest z podatku dochodowego i płaci symboliczny podatek ryczałtowy.
Jeśli chcecie to zajrzyjcie na demotywatory.pl/4195078#comments

Jeśli macie konto na demotywatorach, to poklikajcie + przy komentarzach Xar i sliko
Nie chodzi o podreperowanie ego, ale o głoszenie prawdy, bowiem przy -6 komentarze są ukrywane, a kretyni tryumfują

Cytat:
@Xar taki ategimbus jak Ty poszedł i sprawdził dane? Nie wierzę Kościół płaci rocznie ok. 500zł podatku od 1 wiernego przy parafii do 20tyś. wiernych, powyżej stawka ta wynosi 450zł. Może to niewiele, ale jednak jest to podatek, którego w supermarkecie nie płacą. Nie daj się manipulować Paligłupowi, myśl samodzielnie.

26-08-2013 00:50
 Ocena 10 na 10
Luxuria (526 punktów)
Ale to prawda, że ksiądz musi z czegoś żyć. To zawód jest na etat. Z tych trzech powodów ten jest chyba najbardziej sensowny.

Osobiście nie mam problemu z tym, że wierni płacą/muszą płacić pieniądze za obrzędy religijne. Jeżeli uważają, że ksiądz pełni jakieś ważne funkcje w społeczeństwie, to powinni za utrzymanie instytucji księdza płacić, jak również za budowę i utrzymanie miejsc kultu (zdecydowanie ma to więcej sensu niż opłacanie tego ze wspólnych podatków). Czy to będzie taca, "co łaska" za chrzest czy coś innego, to jest ich sprawa. Nie mój cyrk.
26-08-2013 14:27 
 Ocena 3 na 3
Paul Figura (1368 punktów)
>Ale to prawda, że ksiądz musi z czegoś żyć. To zawód jest na etat. Z tych trzech powodów ten jest chyba najbardziej sensowny.

Rzadko mamy okazję spotkać księdza z powołaniem , ale nie ma się czemu dziwić przecież to bardzo opłacalny zawód. Coraz więcej młodych księży rozpoczynających posługę kapłańską przyznaje otwarcie że to ich praca . To przecież normalne - ksiądz to też pracownik , i to całkiem dobrze zarabiający. Z posługi da się wyżyć, zwłaszcza że wydatki duchownych są niewielkie , nie mają obciążeń finansowych związanych z opłatą mieszkania, za mieszkanie na plebanii, gospodynię , związane z tym opłaty i rachunki płaci Kościół jako instytucja a nie poszczególni księża. Polscy duchowni płacą podatek dochodowy który nawet na dużej parafii nie przekracza zazwyczaj 400zł . Mają też prawo do przejścia na państwową emeryturę. Księża mogą dorabiać np. w szkole, na uczelni, w szpitalach , jednostkach wojskowych itp. Młody wikary zarabia średnio 1580-4000 zł,proboszcz 2-10 tys. Zł. do tego nie doliczamy dochodów ekstra. W naszym kraju jest ok 30 tys księży, i ok.10 tys. parafii.O wiele za dużo.

26-08-2013 18:13 
 Ocena 1 na 1
szarley (54913 punktów)
> Młody wikary zarabia średnio 1580-4000 zł,proboszcz 2-10 tys. Zł. do tego nie doliczamy dochodów ekstra.

Duży rozrzut tej średniej... Wybacz, jestem matematykiem i wolałbym większą precyzję jeśli używasz matematycznych pojęć.
26-08-2013 18:24 
 Ocena 1 na 1
Paul Figura (1368 punktów)

>Duży rozrzut tej średniej... Wybacz, jestem matematykiem i wolałbym większą precyzję jeśli używasz matematycznych pojęć.
>

Trudno dogodzić wszystkim.

27-08-2013 12:56 
 Ocena 1 na 1
cmos (1664 punktów)
>To przecież normalne - ksiądz to też pracownik , i to całkiem dobrze zarabiający. Z posługi da się wyżyć,

Chętnym do tego zawodu proponowałbym zapoznać się z propozycjami pracy w Niemczech - tabela stawek zaczyna się od 2424.55 € miesięcznie netto, już po odliczeniu ubezpieczenia zdrowotnego. A i konkurencja na rynku pracy mniejsza niż w Polsce, i opieka medyczna lepsza, i standardy lepsze...
Dokładniejsze dane TUTAJ.
szarley (54913 punktów)
>Zapłać księdzu 300 zł za polanie wodą głowy swojego dziecka.
>Zapłać księdzu 500 zł za powiedzenie kilku słów na twoim ślubie.
>Zapłać księdzu 500 zł za powiedzenie kilku słów (wyuczonych na pamięć, zapomniałbym dodać) na
>pogrzebie dziadka.
>Zapłać księdzu, bo pójdziesz do piekła.

Ile w sumie Cię to rocznie wynosi?
26-08-2013 07:10 
 Ocena 4 na 4
Grzegorz (5685 punktów)
>Ile w sumie Cię to rocznie wynosi?

Te pozycje da się ograniczyć do zera, ale można dodać inne, których KRK nie pobiera od nas bezpośrednio i dobrowolnie, typu:
- wydatki płacone z Funduszu Kościelnego
- kupno działek od miasta z bonifikatą typu 99%
- płacenie podatków na indoktrynację własnych dzieci
- ordynariaty
26-08-2013 07:20 
 Ocena 9 na 9
szarley (54913 punktów)
>>Ile w sumie Cię to rocznie wynosi?
>Te pozycje da się ograniczyć do zera, ale można dodać inne, których KRK nie pobiera od nas bezpośrednio i dobrowolnie, typu:
>- wydatki płacone z Funduszu Kościelnego
>- kupno działek od miasta z bonifikatą typu 99%
>- płacenie podatków na indoktrynację własnych dzieci
>- ordynariaty
>

... i przeciwko tym płatnościom należy stanowczo i konsekwentnie protestować.
27-08-2013 18:40 
 Ocena 2 na 2
Grzegorz (5685 punktów)
>>>Ile w sumie Cię to rocznie wynosi?
>>Te pozycje da się ograniczyć do zera, ale można dodać inne, których KRK nie pobiera od nas bezpośrednio i dobrowolnie, typu:
>>- wydatki płacone z Funduszu Kościelnego
>>- kupno działek od miasta z bonifikatą typu 99%
>>- płacenie podatków na indoktrynację własnych dzieci
>>- ordynariaty
>>
> ... i przeciwko tym płatnościom należy stanowczo i konsekwentnie protestować.

Zgoda, natomiast warto również uświadamiać że nawet dobrowolne opłaty to interes mniej więcej taki jak kupno supergarnków czy innych badziewi za kilka tysięcy.

Formalnie dobrowolne, natomiast najczęściej bazujące na takiej czy innej manipulacji, i sprzedające swój towar z przebitką przekraczającą 1000%.
26-08-2013 14:32 
 Ocena 3 na 3
Paul Figura (1368 punktów)
>>Zapłać księdzu 300 zł za polanie wodą głowy swojego dziecka.
>>Zapłać księdzu 500 zł za powiedzenie kilku słów na twoim ślubie.
>>Zapłać księdzu 500 zł za powiedzenie kilku słów (wyuczonych na pamięć, zapomniałbym dodać) na
>>pogrzebie dziadka.
>>Zapłać księdzu, bo pójdziesz do piekła.
>Ile w sumie Cię to rocznie wynosi?

Mnie na przykład nic.

26-08-2013 17:52 
 Ocena 2 na 2
szarley (54913 punktów)

>>>Zapłać księdzu, bo pójdziesz do piekła.
>>Ile w sumie Cię to rocznie wynosi?
>Mnie na przykład nic.
>
>

Ale ja pytałem Kaszmana
(ciekawi mnie też ile płaci Willmaster, skoro nie podoba mu sie moja wypowiedź)

Nikogo nie powinno interesować na co prywatna osoba wydaje prywatne pieniądze. Jeśli proboszcz zarabia 10 kzł miesięcznie ze środków parafian, to jest to sprawa parafian. (powinien płacić podatki jak każdy parafianin). Proboszcz nie powinien mieć dochodów wypłacanych z przymusowo pobieranych danin (podobnie jak prezes Cracovii, Polonii i innych towarzystw)
Grzegorz (5685 punktów)
>Nikogo nie powinno interesować na co prywatna osoba wydaje prywatne pieniądze. Jeśli proboszcz zarabia 10 kzł miesięcznie ze środków parafian, to jest to sprawa parafian.

Cóż, wracając do porównania ze sprzedawcami "supergarnków"... jeśli ktoś dostaje 10 k miesięcznie z wciskania emerytom "gadżetów" to też formalnie niby nic komu do tego... ale jednak musi być to albo jakiś supernaiwniak (jeśli sam wierzy w cudowność swoich gadżetów) albo (w 99%) po prostu zwykły oszust (nawet jeśli wg prawa mógłby zaskarżyć kogoś kto go tak nazwie).
Vytautas (4394 punktów)
>>>Zapłać księdzu, bo pójdziesz do piekła.
>>Ile w sumie Cię to rocznie wynosi?
>Mnie na przykład nic.
   Tak Ci się tylko wydaje. Płacisz płacąc podatki.
Paul Figura (1368 punktów)

>>Mnie na przykład nic.
>   Tak Ci się tylko wydaje. Płacisz płacąc podatki.

A skąd wiesz w jakim kraju mieszkam, i tu cię mam.


bohandas (842 punktów)
>Myślicie, że coś w rodzaju akcji
>"zapłać księdzu" mogłoby poskutkować ?

Ludzie w ten sposób kupują sobie wieczną szczęśliwość w Niebie, a to jest rzecz bezcenna.
Dodatkowo ludzie są przyzwyczajeni, że wszystko kosztuje, nawet rzeczy tak przyziemne jak np. jakiś papierek lub zaświadczenie z urzędu, więc tym bardziej zbawienie nie może być za darmo.
slik (20011 punktów)
Czy to zwykła chciwość, czy już herezja? W kościele w Proszowicach niedaleko Krakowa, obok ołtarza Matki Bożej pojawiła się... maszynka do modlenia. Maszyna z napisem "Módl się za nami" błyska światełkami po wrzuceniu monety. Im więcej drobnych wrzucimy, tym więcej łask ponoć możemy zyskać!

Taką kiczowatą maszynerię rodem z salonów gry wprowadził proboszcz parafii w Proszowicach. Na maszynce do modlenia umieszczonych jest kilka lampek, przypominających światełka choinkowe. Zasady modlitwy są bardzo proste. Wystarczy wrzucić monetę, by świeca się zapaliła. 1 zł to jedna lampka nadziei, 2 zł dwie, a 5 zł to już niezliczone łaski.

Ale to nie koniec! W kościele co krok można się natknąć na pojemnik na ofiary: a to na kwiaty, a to na remonty. Parafianie płacą, bo jak twierdzą, ksiądz grozi, że jeśli nie dadzą na tacę, to nie wyprawi pogrzebu, albo nie udzieli ślubu.

- Na jednym z kazań proboszcz powiedział, że jeśli nie będziemy dawać datków na kościół, to przejedzie czołgiem i zrówna Proszowice z ziemią - relacjonują zastraszeni ludzie. Od kiedy w ich parafii pojawił się nowy proboszcz Antoni S., w Proszowicach wiele się zmieniło. - Rozmowy z księdzem rozpoczynają się od 100 zł. Gdy dałem mu 20 zł podczas kolędy, wyśmiał mnie - żali się jeden z parafian, Antoni Skalski (55 l.).

Próbowaliśmy zapytać proboszcza o komentarz do całej sprawy. Niestety, od wikarego usłyszeliśmy, że proboszcz rozmawia wyłącznie z mediami religijnymi.
(fakt.pl)
28-08-2013 21:04 
 Ocena 2 na 2
szarley (54913 punktów)
>Czy to zwykła chciwość, czy już herezja? W kościele w Proszowicach niedaleko Krakowa, obok ołtarza Matki Bożej pojawiła się... maszynka do modlenia. Maszyna z napisem "Módl się za nami" błyska światełkami po wrzuceniu monety. Im więcej drobnych wrzucimy, tym więcej łask ponoć możemy zyskać!
... i ukryta kamera obok, żeby proboszcz wiedział ile kto wrzucił

>Ale to nie koniec! W kościele co krok można się natknąć na pojemnik na ofiary: a to na kwiaty, a to na remonty.
>Parafianie płacą, bo jak twierdzą, ksiądz grozi, że jeśli nie dadzą na tacę, to nie wyprawi pogrzebu, albo nie udzieli ślubu.
... bo ukryta kamera obok, żeby proboszcz wiedział ile kto wrzucił.

W jakim miejscu w Dzienniku Ustaw jest zapisano że ksiądz musi pogrzeb wyprawić?
A jeśli poszukasz, to znajdziesz Dziennik Ustaw w którym obowiązek udzielenia ślubu na gminnym urzędniku spoczywa (nie za darmo)

>- Na jednym z kazań proboszcz powiedział, że jeśli nie będziemy dawać datków na kościół, to przejedzie czołgiem i zrówna Proszowice z ziemią - relacjonują zastraszeni ludzie.
Oj też bym się bał!!! Czołg straszna rzecz , a pewnie proboszcz skończył szkołę wojenną w Poznaniu.

>Od kiedy w ich parafii pojawił się nowy proboszcz Antoni S., w Proszowicach wiele się zmieniło. - Rozmowy z księdzem rozpoczynają się od 100 zł. Gdy dałem mu 20 zł podczas kolędy, wyśmiał mnie - żali się jeden z parafian, Antoni Skalski (55 l.).

Znów zapytam o to, gdzie w Dzienniku Ustaw jest obowiązek rozmowy z księdzem. Chce 100 złotych za rozmowę. Zgadzam się, niech zapłaci, ale ja za darmo też porozmawiam.

>Próbowaliśmy zapytać proboszcza o komentarz do całej sprawy. Niestety, od wikarego usłyszeliśmy, że proboszcz rozmawia wyłącznie z mediami religijnymi.
Ciekawe jaką religię wyznawa?
Mamonizm?
29-08-2013 19:33 
 Ocena 1 na 1
Frank Holman (5897 punktów)
Też nie rozumiem ludzi, którzy chcieliby do do kościoła chodzić, ale bez płacenia.

Szczerze, to podejrzewam ich o skłonność do zagłosowania za wypłacaniem każdemu księdzu pensji z budżetu państwowego.
TJjnP (-22 punktów)
>Zapłać księdzu 300 zł za polanie wodą głowy swojego dziecka.
>Zapłać księdzu

Przecież nikt Cię nie zmusza do płacenia księdzu. Na prawdę jesteśmy tutaj wszyscy dorośli (zaczynam w to wątpić). Nie trzeba martwić się o nasze pieniądze. Nie potrzebujemy adwokata, czy jak to się teraz modnie mówi "doradcy finansowego".

Pozdrawiam
10-09-2013 14:05 
 Ocena 1 na 1
MajkelSS (2075 punktów)
(zablokowany)
>Przecież nikt Cię nie zmusza do płacenia księdzu. Na prawdę jesteśmy tutaj wszyscy dorośli (zaczynam w to wątpić). Nie trzeba martwić się o nasze pieniądze. Nie potrzebujemy adwokata, czy jak to się teraz modnie mówi "doradcy finansowego".

Dorosły chyba nie specjalnie jesteś tutaj Ty. W teorii nikt nie wymaga płacenia za sakramenty, ale w implementacji jest "co łaska", czyli efektywnie kilka stów.

Zejdź proszę na ziemię i spójrz, jak to wygląda w rzeczywistości.

Jeśli ludzie myślą, że matematyka nie jest prosta, to tylko dlatego, że nie zdają sobie sprawy, jak skomplikowane jest życie.

Wróć do listy wątków działu Kościół i antyklerykalizm
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365