Racjonalista - Strona głównaDo treści
Naukowa ściema

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
07-01-2016 22:08Recepcjonista (424 punktów)
(zablokowany)
Naukowa ściema
Ocena -3 na 3
Cytat:
To już pewne - cztery nowe pierwiastki odkryte w ostatnich latach istnieją naprawdę.
Są syntetycznymi substancjami, wyprodukowanymi w warunkach laboratoryjnych. (Źródło)

Zatem nie doszło do żadnego odkrycia nowych pierwiastków lecz do ich wyprodukowania.
W ten sposób można będzie rozszerzać tablicę Mendelejewa w nieskończoność udając, że doszło do odkrycia, gdy tymczasem mamy do czynienia wyłącznie z tworzeniem ulotnych bytów.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

eipi (774 punktów)
>Są syntetycznymi substancjami, wyprodukowanymi w warunkach laboratoryjnych.
>Zatem nie doszło do żadnego odkrycia nowych pierwiastków lecz do ich wyprodukowania.

Doprawdy, było to dla kogoś dotąd tajemnicą?

>W ten sposób można będzie rozszerzać tablicę Mendelejewa w nieskończoność

Otóż prawdopodobnie nie w nieskończoność. Wraz ze wzrostem liczby atomowej jądra stają się coraz bardziej niestabilne (jakkolwiek teoretycy przewidują istnienie pewnych "wysp" względnej stabilności).

>udając, że doszło do
>odkrycia, gdy tymczasem mamy do czynienia wyłącznie z tworzeniem ulotnych bytów.

Rozumiem, że miano "odkrycia" byłbyś skłonny przyznać tylko w przypadku ich odnalezienia w substancjach naturalnych? Co w takim razie powiesz na:
pl.wikipedia.org/wiki/Technet
pl.wikipedia.org/wiki/Promet

I czy nie jest mimo wszystko odkryciem, że odpowiednie pierwiastki - o tych liczbach atomowych oraz własnościach chemicznych przewidywanych przez układ okresowy - faktycznie istnieją?

Co do ulotności - jest to kwestia skali czasowej. Wiele pierwiastków się rozpada, tyle że w tempie bardzo wolnym z punktu widzenia ludzkiej skali czasu. Wg. pewnych teorii, rozpadowi ulegają nawet protony, jakkolwiek w niewyobrażalnie długim okresie. Gdyby tak było istotnie, cała otaczająca nas materia (barionowa) byłaby "ulotna"...
Recepcjonista (424 punktów)
(zablokowany)
>I czy nie jest mimo wszystko odkryciem, że odpowiednie pierwiastki - o tych liczbach atomowych oraz własnościach chemicznych przewidywanych przez układ okresowy - faktycznie istnieją?
Istnieją wyłącznie w laboratoriach, gdzie zostały wyprodukowane. Równie dobrze można by mówić o "odkryciu" np. teflonu.

>Co do ulotności - jest to kwestia skali czasowej. Wiele pierwiastków się rozpada, tyle że w tempie bardzo wolnym z punktu widzenia ludzkiej skali czasu. Wg. pewnych teorii, rozpadowi ulegają nawet protony, jakkolwiek w niewyobrażalnie długim okresie. Gdyby tak było istotnie, cała otaczająca nas materia (barionowa) byłaby "ulotna"...
Przecież dokładnie o to chodzi, że pewne elementy materii są stabilne, a inne trwają przez ułamki sekund, a i to tylko w laboratoriach.

Niby polemizujesz ze mną, a tak naprawdę przyznajesz mi rację.
Eliath (1441 punktów)
Technet:
Cytat:
W 1962 roku śladowe ilości naturalnego technetu zostały wykryte w rudach uranu z terenów dzisiejszej Demokratycznej Republiki Konga[4], gdzie pierwiastek powstał jako produkt samorzutnych reakcji rozszczepienia uranu. W 1952 roku został ponadto zidentyfikowany w widmie niektórych czerwonych olbrzymów[5], co potwierdza, że w procesach nukleosyntezy w gwiazdach mogą powstawać ciężkie pierwiastki.


Promet:
Cytat:
Ze względu na krótki czas rozpadu, żadna ilość pierwotnego prometu nie występuje na Ziemi. Mimo to śladowe ilości tego pierwiastka (4 części na kwintylion, pod względem masy) zostały stwierdzone w rudach uranu pochodzących z Konga, gdzie powstały jako produkt samorzutnych reakcji rozszczepienia jąder uranu[2]. Promet może powstawać także w wyniku bardzo rzadkiego procesu rozpadu alfa naturalnego izotopu europu - 151Eu[3].


Cytat:
Linie widmowe prometu zaobserwowano w widmie gwiazdy HR 465 w gwiazdozbiorze Andromedy oraz prawdopodobnie HD 101065 i HD 965[4]. Oznacza to, że pierwiastek ten musi być na bieżąco produkowany w tych gwiazdach.


Zapewne na te fragmenty notek chciał Twoją uwagę skierować eipi.

Czyli nie "istnieją wyłącznie w laboratoriach", a jak do tej pory wyłącznie tam je zaobserwowano... patrz powyższe przykłady.

Mam wrażenie, że problem jest czysto językowy.
Chodzi więc o zastosowanie słowa "odkrycie", a konkretnie było to specyficzne "odkrycie naukowe".
Czy owe pierwiastki "wyprodukowano" czy raczej "stworzono", "otrzymano" nie ma znaczenia. Faktem jest, iż wcześniej ich istnienia nie zaobserwowano, a teraz tak! Stąd odkrycie "naukowe"! Na tym bowiem ono polega iż "obserwujemy" nowe "zjawisko"...

Rzeczywistość jest kłamstwem
VonM (709 punktów)
Pierwiastek - liczba protonów
Odmiana alotropowa - liczba neutronów
07-01-2016 23:12 
 Ocena 6 na 6
Marek Glazer (755 punktów)
>Pierwiastek - liczba protonów
>Odmiana alotropowa - liczba neutronów
>
Chyba coś ci się pomieszało. Pierwiastki o różnej liczbie neutronów to izotopy. Alotropia oznacza, że pierwiastek może istnieć w kilku wersjach krystalicznych takich jak grafit i diament. Są jeszcze "nuklearne izomery", czyli pierwiastki, które mogą mieć jądra w wersji metastabilnej i normalnej. A tak poza tym, tablicę Mendelejewa można rozszerzyć o "sztuczne atomy" zbudowane z egzotycznych cząstek elementarnych. Przykładem tego może być hel z mionami zamiast elektronów, który przez to tworzy związki chemiczne. Cały czas czekamy na odkrycie pierwiastków z "Wyspy stabilności" o czym możecie pooglądać tutaj --> www.youtube.com/watch?v=lg4uCYqTBwo

Popularyzator nauki. www.facebook.com/CiekawostkiOPoranku
08-01-2016 06:47 
 Ocena 4 na 4
szarley (54913 punktów)
>Pierwiastek - liczba protonów
>Odmiana alotropowa - liczba neutronów
>
Kolejny raz Cię proszę, zastanów się zanim coś napiszesz

Strzeliste wieże protestanckich kościołów
wzmożony popęd u osób z zespołem Downa
Teraz odmiany alotropowe....

Czy to nie Ty żaliłeś się kiedyś, że mimo ukończonych studiów nie możesz znaleźć pracy?

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365