Oświecenie dało nam może konstytucję, ale poza tym nic wartościowego, z początkiem tej epoki doszło do zaborów, pod koniec oświecenia Polska nie istniała, widać jak racjonalizm rozbił ten kraj, poza tym wówczas wzrosła rola nauki, a co ona daje ? A romantyzm ? romantyzm dał nam możliwość walki o wolność, piękne hasła spełniane w powstaniach, rozwój nie nauki która mało daje ale irracjonalizmu i indywidualizmu które znaczą tak wiele  tak więc widać że romantyzm dał wiele, oświecenie prawie nic chociaż na szczęście trwało króciutko i nie miało takiego wymiaru jak w innych lądach europejskich (libertyni we Franciji to największe zło oświecenia) |