> >> po kilku minutach część tego białka podnosi się i formuje jakiś kształt. Dlaczego tak się dzieje?> >Pewnie zachodzi jakaś reakcja chemiczna białka z wodą, które (a przynajmniej ich część) są lżejsze od wody i unoszą się na powierzchnię. Nie rozumiem z czym masz problem :/> >> Potrzebuję konkretnego, dokładnego wyjaśnienia jaka to reakcja i w jaki sposób zachodziWynika to ze zjawiska osmozy. Białko ma większe stężenie soli, więc jako cięższe opada na dno. Ale zawiera także substancje organiczne, które jako lżejsze od wody powodują, że po wyrównaniu stężeń, wypływa na powierzchnię. Jeżeli jesteś ciekaw  , to wbij białko do dwóch szklanek; jedna z wodą z kranu, a druga z mocno osoloną i zobacz jak będzie się zachowywać. A jaki przyjmuje kształt po wypłynięciu to już kwestia wyobraźni. To jak wróżenie z fusów, albo wosku
|