 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
| Napisano | Autor | Tytuł | | 27-09-2013 09:16 | Małyska (6054 punktów) | Milczenie biskupów
11 na 11 | O skandalu pedofilskim na Dominikanie z udziałem polskich księży biskupi milczą jak zaklęci. Oficjalnie zareagował jedynie abp Kowalczyk. Z jego słów wynika jakby problemu pedofilii wśród księży nie było, a popełnione przez duchownych przestępstwa są ich prywatną sprawą! Kościół nie ma pomysłu jak sobie z tą sprawą poradzić i nie chce ponosić odpowiedzialności. "Jeżeli ksiądz na Dominikanie skrzywdził kogoś to jest jego obowiązkiem naprawić tę sprawę, a nie Kościoła w Polsce. Nie ma w Kościele odpowiedzialności zbiorowej, jest indywidualna i proszę przyjąć to do wiadomości. Za wszelkie przestępstwa, pedofilskie i inne odpowiada podmiot, który dokonał tego, a nie fabryka, wspólnota, czy podmiot prawa międzynarodowego - mówił arcybiskup".www.wprost(*)e-Kosciol-ma-naprawic-krzywde/Wczoraj, trochę zmuszony przez reporterkę TVN24, zabrał głos bp Pieronek. Na pytanie :"czy polski kościół może coś dla tych ofiar zrobić", wyraźnie podenerwowany biskup odpowiedział: "może, może, może upomnieć, może się za nich pomodlić..." . "...,ale poza tym nie wiem co? Płacić?" Według Pieronka płacić może amerykański kościół, bo ... tam mają taki system, który sami wymyślili. "Myśmy na takie błędne koło nie poszli"(!). Usprawiedliwił milczenie biskupów tym, iż nikt podejrzanym winy nie udowodnił, a sprawa jest medialną nagonką. www.tvn24.(*)-ich-rozstrzelac,357964,s.htmlWidać jaki jest stosunek kościoła do ofiar - może się za nie pomodlić. O odszkodowaniu mowy nie ma. Tak wygląda "zero tolerancji" dla pedofilii w kościele. Mydlenie oczu, gra na zwłokę, matactwa - to kolejna próba bagatelizowania problemu i ucieczki przed odpowiedzialnością. Jedyny komentarz kościelnego hierarchy jest głosem troski o majątek kościoła. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| pompa (524 punktów) | dzisiaj o 12 ma być jakaś konferencja biskupów.
|
|
 | 4 na 4 | Małyska (6054 punktów) | >dzisiaj o 12 ma być jakaś konferencja biskupów. > Właśnie wysłuchałem w tej sprawie konferencji ks. Klocha - rzecznika KEP. Uczestnicy, w tym bp W. Polak, trochę spłoszeni, ustosunkowali się do afery na Dominikanie. Niestety żadnych konkretów nie było. Za to sporo usłyszałem typowych, eufemistycznych wypowiedzi hierarchy. Bp Polak stwierdził, że kościół traktuje pedofilię księży poważnie i wypunktował działania podjęte przez episkopat. Według biskupa kościół podejmuje refleksję, ma dokumenty wypracowane przez siebie i Watykan, kościół troszczy się o ofiary bo są one członkami kościoła. Ponadto kościół ma już koordynatora ds. ochrony dzieci. Sam biskup jest zainteresowany ukaraniem przestępców, ale nie powiedział jak. Według niego muszą przeżyć nawrócenie bo popełnili grzech, a to napełnia kościół bólem i troską! W sprawie zadośćuczynienia był bardzo oszczędny. Powtórzył za prymasem, że za popełnione przestępstwo odpowiada osoba, a nie kościół. O odszkodowaniach finansowych mowy nie ma, za to kościół zadba o pomoc duchową i terapeutyczną. Polak podkreślił, że pomoc terapeutów będzie kosztować i to jest finansowy wkład kościoła! To poglądowa lekcja jak mówić by nic nie powiedzieć.
|
|
|  | 1 na 1 | Frank Holman (5897 punktów) | >To poglądowa lekcja jak mówić by nic nie powiedzieć. Po to właśnie m.in. odbywają szkolenia w tym temacie...
|
|
|  | 7 na 7 | Andrzej Bogusławski (52275 punktów) | . Powtórzył za prymasem, że za popełnione przestępstwo odpowiada osoba, a nie kościół. www.katoli(*)ci,22817,812,cz.html?idr=10845www.google(*)YYCO5MQw&bvm=bv.53217764,d.bGEwww.sawp.o(*)awnych&catid=16:nr-7&Itemid=23Nie wolno zapominać, iż krętactwo i mętniactwo jest wypracowanym przez wieki językiem Kościoła, czy dotyczy to filozofii, czy prawa: Katechizm
1549 Przez pełniących posługę święceń, zwłaszcza przez biskupów i prezbiterów, we wspólnocie wierzących staje się widzialna obecność Chrystusa jako Głowy Kościoła. Według trafnego wyrażenia św. Ignacego Antiocheńskiego, biskup jest "figurą Ojca" ( typos tou Patros), jakby żywym obrazem Boga Ojca.
1550 Obecności Chrystusa w pełniącym posługę święceń nie należy rozumieć w taki sposób, jakby był on zabezpieczony przed wszelkimi ludzkimi słabościami, takimi jak chęć panowania, błąd, a nawet grzech. Moc Ducha Świętego nie gwarantuje w taki sam sposób wszystkich czynów pełniących posługę święceń. Podczas gdy gwarancja ta jest dana w aktach sakramentalnych, tak że nawet grzeszność pełniącego posługę święceń nie może stanowić przeszkody dla owocu łaski, to jednak istnieje wiele innych czynów, na których pozostają ślady jego ludzkich cech, nie zawsze będących znakiem wierności Ewangelii, a przez to mogących szkodzić apostolskiej płodności Kościoła.
1551 Kapłaństwo ma charakter służebny. "Urząd... który Pan powierzył pasterzom ludu swego, jest prawdziwą służbą". Kapłaństwo jest całkowicie skierowane ku Chrystusowi i ludziom. Zależy całkowicie od Chrystusa i Jego jedynego kapłaństwa; zostało ustanowione dla ludzi i dla wspólnoty Kościoła. Sakrament święceń przekazuje świętą władzę, która jest jedynie władzą Chrystusa. Wykonywanie tej władzy powinno więc stosować się do wzoru Chrystusa, który z miłości uczynił się ostatnim i stał się sługą wszystkich. "Słusznie więc nazwał Pan opiekę nad owieczkami dowodem miłości względem Niego".
...w imieniu całego Kościoła"
1552 Kapłaństwo urzędowe ma za zadanie nie tylko reprezentować Chrystusa - Głowę Kościoła - wobec zgromadzenia wiernych. Działa także w imieniu całego Kościoła, gdy zanosi do Boga modlitwę Kościoła, a zwłaszcza gdy składa Ofiarę eucharystyczną 28.
1553 "W imieniu całego Kościoła" - nie oznacza to, że kapłani są delegatami wspólnoty. Modlitwa i ofiara Kościoła są nieodłączne od modlitwy i ofiary Chrystusa, Jego Głowy. Jest to zawsze kult Chrystusa w Kościele i przez Kościół. Cały Kościół, Ciało Chrystusa, modli się i składa siebie w ofierze Bogu Ojcu: "Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie", w jedności Ducha Świętego. Całe Ciało, caput et membra (głowa i członki), modli się i ofiaruje, dlatego też ci, którzy w tym Ciele są w sposób specjalny szafarzami, są nazywani nie tylko sługami Chrystusa, lecz także sługami Kościoła. Kapłaństwo urzędowe może reprezentować Kościół dlatego, że reprezentuje ono Chrystusa. www.katechizm.opoka.org.pl/kkkII-2-3.htmAle wystarczy "Uwierzyć w Kościół" i wszystko staje się jasne. Pozdrawiam serdecznie. @@@ .
|
|
| |  | 3 na 3 | slik (20011 punktów) | >. >Powtórzył za prymasem, że za popełnione przestępstwo odpowiada osoba, a nie kościół. > Ksiądz nie ma prawa do żadnej wlasności. Wszystko co należy do księdza jest własnością Kościola. Ot i wszystko w temacie, dlaczego Kościół każe domagać się odszkodowania bezpośrednio księdza.
|
|
| | |  | 5 na 5 | Andrzej Bogusławski (52275 punktów) |
> Ksiądz nie ma prawa do żadnej własności. Wszystko co należy do księdza jest własnością Kościoła. Ot i wszystko w temacie, dlaczego Kościół każe domagać się odszkodowania bezpośrednio księdza.Myślę, iż trafił Pan w sedno. Osobiście znane są mi przypadki przekazywania sporego materialnego dorobku kapłana w ręce rodziny przed śmiercią i walki rodzin z Kościołem o osobisty majątek księdza. Moim zdaniem (choć nie tylko moim) było to zasadniczym powodem do wprowadzenia celibatu w ramach tzw. reformy gregoriańskiej, przez Grzegorza VII, w XI wieku. Celibat zaś jak to doskonale opisuje Eugen Drewermann jest przyczyną większości patologii seksualnych nękających Kościół i z którymi Kościół zupełnie nie potrafi się uporać, ale to nie moje bagno. Niech się topią! Dziwię się tylko, iż wierzących nic nie boli i ta podła praktyka wcale ich refleksji nie tyka. A ja ostatnio jak np. abp Henryka Hosera i kanclerza diecezji ks. Wojciecha Lipkę na konferencji prasowej w TVN-ie oglądałem to mało co nie zwymiotowałem, a na naszym forum katolicy pod moralnym i intelektualnym przywództwem pana Worka Kości stale nam pieprzą o chrześcijańskiej miłości. Pozdrawiam serdecznie. @@@ .
|
|
| | |  | 1 na 1 | Lodowy (1486 punktów) | >Ksiądz nie ma prawa do żadnej wlasności. Wszystko co należy do księdza jest własnością Kościola. Skąd to wziąłeś? Księża (w odróżnieniu od zakonników) nie ślubują ubóstwa.
|
|
| | | |  | 1 na 1 | Andrzej Bogusławski (52275 punktów) | |
|
3 na 3 | astrotaurus (12445 punktów) | >popełnione przez duchownych przestępstwa są ich prywatną sprawą! Stara śpiewka, na której opiera się religia katolicka i inne odbiblijne: jak człowiek zrobi coś dobrze - zasługa Boga , Kościoła, wiary, religii; jak coś nie teges - prywatna sprawa i wina człowieka. A kiedy taka postawa pozwala sutannowym bogolom (ot, kalambur się wyplótł) wymigać od uszczuplenia finansów w przeciwieństwie do amerykańskich kolegów to już hulaj dusza, piekła... upppssss....
Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.
|
|
2 na 2 | Frank Holman (5897 punktów) | wiadomosci(*)cza__ze_wyda_oswiadczenie.html Cytat:Orzeczenie skazujące Grzegorza K. na rok więzienia w zawieszeniu na cztery lata zapadło w marcu 2013 r. ...
Psycholog Marek Sułkowski twierdzi, że poinformował o sprawie kurię warszawsko-praską ponad dwa lata temu. Mimo tego ksiądz Grzegorz K. nie został odsunięty od pracy z dziećmi. Abp Henryk Hoser nie odwołał go także po marcowym wyroku sądu. Do środy był proboszczem w dużej parafii na Tarchominie, udzielał sakramentów, odprawiał msze dla dzieci i opiekował się 32 ministrantami. Przestał być proboszczem dopiero w środę - dziennikarze TVN24 twierdzą, że stało się tak z powodu przygotowanego przez nich reportażu. Kuria od miesiąca odmawiała skomentowania sprawy.
Dopiero w piątek na konferencji prasowej kanclerzy diecezji ks. Wojciech Lipka zapowiedział, że w przyszłym tygodniu kuria wyda specjalne oświadczenie. Powiedział też, że w wyroku sądu rejonowego nie potwierdziły się zarzuty stawiane w materiale stacji TVN24. Dziennikarze dopytywali, dlaczego ks. Grzegorz K. nie został odsunięty od pracy z młodzieżą. Ksiądz Lipka stwierdził, że zarzuty nie były wiarygodne i nie dotyczyły bieżącej sytuacji, a przeszłości.
|
|
 | 4 na 4 | slik (20011 punktów) | Ten pogardliwy i cyniczny uśmieszek Lipki mówił wiele. Mam nadzieję, że mu wkrótce zniknie z twarzy
|
|
|  | 2 na 2 | slik (20011 punktów) | >Ten pogardliwy i cyniczny uśmieszek Lipki mówił wiele. Mam nadzieję, że mu wkrótce zniknie z twarzy > Jestem w szoku - Hoser wywalił Lipkę - chyba mają przysłowiowy "nóż na gardle" - może i w Polsce w sprawach pedofilii kleru będzie "druga Irlandia"?
|
|
4 na 4 Nietsche (4548 punktów) (zablokowany) | >Nie ma w Kościele odpowiedzialności zbiorowej, jest indywidualna< i dlatego nie będzie już sakramentu chrztu, bo grzech pierworodny to wielka lipa.
Nauka objaśnia wszystko. Teologia objaśnia resztę.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|