 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 02-01-2010 17:49 | Sławek Dutkiewicz (1713 punktów) | Kościół w Polsce 2009
8 na 8 | Kościół Polsce 2009 - najważniejsze wydarzenia - [mój subiektywny przegląd!] żródło: ekai.pl/wy(*)lsce-najwazniejsze-wydarzenia/ Cytat:W Polsce nadal spada liczba powołań - wynika z ogłoszonego w styczniu raportu Episkopatu. W 2008 r. do seminariów diecezjalnych i zakonnych wstąpiło 953 kandydatów, podczas gdy jeszcze 4 lata wcześniej było ich 1,5 tys. Podobnie w zakonach żeńskich: życie zakonne rozpoczęło 379 kobiet wobec 723 w roku 2000. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy bp Wojciech Polak odpowiedzialny z ramienia KEP za powołania wymienia niż demograficzny, trwający proces wyjazdów zagranicznych w poszukiwaniu pracy a także "agresywne, jednostronne przedstawianie i nagłaśnianie wewnętrznych problemów Kościoła". Cytat:Kościołowi w Polsce potrzebny jest duchowy przywódca - uważa 62 proc. praktykujących katolików badanych w kwietniu przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK). Na pytanie o to, kto powinien być tym duchowym liderem najczęściej wskazywano kard. Stanisława Dziwisza i abp. Józefa Michalika. 60 proc. ankietowanych uznało, że lustracja biskupów i księży nie jest konieczna; aż 40 proc. przyznało, iż zna księży "chciwych i lekceważących wiernych", a 26 proc. żyjących w konkubinacie. Zdaniem 27 proc. biskupi wyciągają konsekwencje wobec duchownych łamiących celibat lub molestujących nieletnich, przeciwne zdanie miało 29 proc. Komentując te dane dyrektor ISKK ks. prof. Witold Zdaniewicz ocenił, iż mogą one świadczyć, że Kościele "pojawiły się ślady kryzysu". Z kolei według ks. prof. Janusza Mariańskiego, socjologa z KUL, polska religijność będzie zbliżać się do europejskiej normy, czyli sekularyzacji, dechrystianizacji i osłabienia więzi z Kościołem, widocznej choćby w Niemczech. Cytat:W 2008 r. w niedzielnych Mszach św. uczestniczyło 40,4 proc. wiernych tj. o 3,8 proc. mniej niż rok wcześniej - wynika z raportu ISKK. Najwyższy wskaźnik odnotowała tradycyjnie diecezja tarnowska (67,8 proc.), najmniejszy zaś szczecińsko-kamieńska (26,8 proc.). Spadła też liczba katolików przystępujących do Komunii św. - o 2,3 proc. Badanie przeprowadzono 23 listopada 2008 r. Cytat:23.9 - Sąd okręgowy w Katowicach orzekł, że "Gość Niedzielny" i jego wydawca, archidiecezja katowicka, mają przeprosić Alicję Tysiąc i zapłacić jej 30 tys. zadośćuczynienia za artykuły w "GN". Zdaniem Tysiąc sugerowały one, że zabiegając o aborcję usiłowała dopuścić się zabójstwa własnego dziecka. Redaktor naczelny tygodnika ks. Marek Gancarczyk ocenił, że wyrok jest zamachem na wolność słowa i zapowiedział odwołanie się od wyroku (co nastąpiło 2 listopada). Opinię, iż wyrok budzi wiele wątpliwości wyraził też Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz Kochanowski. Cytat:Zdaniem blisko połowy Polaków (48 proc.) lekarze powinni spełniać wolę cierpiących nieuleczalnie chorych, którzy domagają się podania im środków powodujących śmierć. Poziom akceptacji eutanazji wzrósł w porównaniu z rokiem 2007 aż o 11 punktów procentowych i jest zróżnicowany, w zależności od wieku, religijności oraz poglądów politycznych - wynika z październikowego sondażu CBOS. Cytat:26.11- Polscy biskupi skrytykowali wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który oznajmił, że że krzyże w klasach szkół państwowych we Włoszech stanowią naruszenie wolności religijnej. "Obrona krzyża jest zadaniem nas wszystkich. Prawa niewierzącej mniejszości powinny być łączone z obowiązkiem respektowania praw większości ludzi wierzących" - czytamy w komunikacie z zebrania plenarnego KEP na Jasnej Górze. Biskupi przyjęli też dokument określający zasady okresu propoedeutycznego w seminariach, który ma pomóc w głębszej formacji kandydatów do kapłaństwa. W 2010 r. Wszystkiego Naj... Czekamy na więcej radosnych wieści! | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| Godlewski (249 punktów) | Dawno już nie czytałem tak dobrych wieści. Oby obecny rok był jeszcze lepszy od poprzedniego!
|
|
1 na 1 | Smith (10069 punktów) | > Biskupi przyjęli też dokument określający zasady okresu propoedeutycznego w seminariach, który ma pomóc w głębszej formacji kandydatów do kapłaństwa. Znaczy co prywatne życie biskupów będą im pokazywać, pod hasłem ty też tak możesz i system motywacyjny rodem z Amway'a wprowadzą?
|
|
 | 3 na 3 | Sławek Dutkiewicz (1713 punktów) | >> Biskupi przyjęli też dokument określający zasady okresu propoedeutycznego w seminariach, który ma pomóc w głębszej formacji kandydatów do kapłaństwa. >Znaczy co prywatne życie biskupów będą im pokazywać, pod hasłem ty też tak możesz i system motywacyjny rodem z Amway'a wprowadzą?
Propedeutyka to inaczej wstęp, wprowadzenie. To znaczy, że wprowadzają ostrzejszą selekcję, żeby im później klerycy nie uciekali z seminariów albo w przyszłości nie wycieli takiego numeru jak Obirek, Bartoś, czy Węcławski. Głębsza formacja kandydatów do kapłaństwa = ostrzejsze pranie mózgów! Potrzebują katolickich janczarów. Nie po to inwestują w kadry, żeby potem ktoś nakręcił film... KK Dezerterzy!
Nie moja wina, że moja mina niektórym przypomina teorię Darwina
|
|
|  | 2 na 2 | Smith (10069 punktów) | >Propedeutyka to inaczej wstęp, wprowadzenie. Tak mi się też wydawało ale dla pewności nawet sprawdziłem definicję przed napisaniem pytania. >To znaczy, że wprowadzają ostrzejszą selekcję, żeby im później klerycy nie uciekali z seminariów albo w przyszłości nie wycieli takiego numeru jak Obirek, Bartoś, czy Węcławski. To znaczy jak? Przecież:"W Polsce nadal spada liczba powołań - wynika z ogłoszonego w styczniu raportu Episkopatu. W 2008 r. do seminariów diecezjalnych i zakonnych wstąpiło 953 kandydatów, podczas gdy jeszcze 4 lata wcześniej było ich 1,5 tys" A z tego co piszesz wynika, że nie martwią się ilością tylko stawiają na jakość. >Głębsza formacja kandydatów do kapłaństwa = ostrzejsze pranie mózgów! Potrzebują katolickich janczarów. No tak ale to można zrobić batem albo marchewką a w wypadku takiego wstępnego wprowadzenia to bat raczej przyciągnie tylko sado-masochistów. Większość marchewek więdnie na myśl o kapłaństwie. Pedofile to już specjalnie na na azyl liczyć nie mogą, kryptogeje też nie muszą się już kryć z orientacją. Aż strach pomyśleć o tych janczarach, ale o specjalnych sierocińcach przed seminaryjnych to chyba nie pisali? >Nie po to inwestują w kadry, żeby potem ktoś nakręcił film... KK Dezerterzy! Znaczy, myślisz, że stawiają na Zabić księdza 2?
|
|
| |  | 5 na 5 | (Alicja)Duda (25557 punktów) | >To znaczy jak? Przecież:"W Polsce nadal spada liczba powołań - wynika z ogłoszonego w styczniu raportu Episkopatu. W 2008 r. do seminariów diecezjalnych i zakonnych wstąpiło 953 kandydatów, podczas gdy jeszcze 4 lata wcześniej było ich 1,5 tys" A z tego co piszesz wynika, że nie martwią się ilością tylko stawiają na jakość. To proste. Następny spadek powołań wytłumaczą ostrzejszymi kryteriami w przyjmowaniu a nie spadkiem chętnych. Myślą perspektywicznie.
|
|
| | |  | | Smith (10069 punktów) | > To proste. Następny spadek powołań wytłumaczą ostrzejszymi kryteriami w przyjmowaniu a nie spadkiem chętnych. Myślą perspektywicznie.Znaczy jak zwykle politycznie i propagandowo a ja już prawie pomyślałem, że wymyślili coś nowego. Oj chyba za dużo dyskusji z obrońcami krzyży i prostolinijna naiwność zaczyna mi się udzielać najwidoczniej.
|
|
| |  | | Autografka (10638 punktów) |
> No tak ale to można zrobić batem albo marchewką a w wypadku takiego wstępnego wprowadzenia to bat raczej przyciągnie tylko sado-masochistów.Przecież takich im właśnie potrzeba. 
Nie zawsze się traci, kiedy się zostaje pozbawionym czegoś. [Goethe]
|
|
| zachaj (5239 punktów) | Moim zdaniem poparcie dla religii i jej poglądów spadnie jeszcze o kilka procent , następnie przez jakiś czas utrzyma się na pewnym poziome , by ostatecznie opaść do kilku procent. Myślę , że w przyszłości niszę którą jesteśmy my - ateiści , zajmie kościół. Ludzie przejrzą na oczy , w zmasowanym ataku dowodów obalających dogmaty wiary napływających zewsząd i ci wszyscy świątobliwi mężowie będą żerować na intelektualnym plebsie bo tylko on będzie ich słuchał.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|