 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Nauka
| Napisano | Autor | Tytuł | | 02-06-2016 10:20 | Arminius (25555 punktów) | Idzie nowe odnawialne?
3 na 3 | W 2015 r. skala inwestycji w branży odnawialnych źródeł energii była ponad dwukrotnie większa od środków przeznaczonych na nowe ciepłownie opalane węglem i gazem - i wyniosła ok. 286 mld USD w skali globalnej. W roku tym po raz pierwszy, tzw. wschodzące gospodarki, wydały na "odnawialną energię" więcej środków niż bogate kraje - co jest momentem wielce symptomatycznym. W chwili obecnej ok. 8 mln ludzi na świecie jest zatrudnionych w branży odnawialnych źródeł energii, które w 2015 r. wygenerowały ok. 147 gigawatów energii - ekwiwalent produkcji energetycznej (ze wszystkich źródeł) całej Afryki. Chiny, USA, Indie i GB były najbardziej odpowiedzialne za rozwój tego sektora energetyki - który to spektakularny rozwój zasługuje tym bardziej na uwagę, że ceny paliw kopalnych w tym samym czasie znacząco się obniżyły. Co więcej - i jest to kolejny symptomatyczny moment - zaczęły się także obniżać ceny i koszta energii odnawialnej, które stają się coraz bardziej konkurencyjne względem tradycyjnych, kopalnych paliw. Chiny w chwili obecnej są bezkonkurancyjnym liderem jeżeli chodzi o rozwój odnawialnych źródeł energii ale - kolejnym symptomatyczny moment - największymi inwestorami w zieloną energię - zważywszy na stosunek kwot inwestycji do produktu krajowego brutto - są małe kraje takie jak Mauretania, Honduras, Urugwaj i Jamajka. "New solar, wind and hydropower sources were added in 2015 at the fastest rate the world has yet seen, a study says.Investments in renewables during the year were more than double the amount spent on new coal and gas-fired power plants, the Renewables Global Status Report found. For the first time, emerging economies spent more than the rich on renewable power and fuels. Over 8 million people are now working in renewable energy worldwide. For a number of years, the global spend on renewables has been increasing and 2015 saw that arrive at a new peak according to the report". www.bbc.com/news/science-environment-36420750 | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
3 na 3 Stefanowicz (2544 punktów) (zablokowany) | A u nas buduje się nowe elektrownie na wungiel... cóż, tylko pogratulować inteligencji naszym rządzącym lub sprytu, bo sądzę, że to tylko po to, by utrzymać miejsca pracy w górnictwie. Kraj otoczony przez państwa budujące lub posiadające elektrownie jądrowe. Jakiś irracjonalny strach przed katastrofą, bo co to za różnica czy wybuchnie reaktor gdzieś w Brześciu, czy w okolicach Szczecina, czy Gąsek ? Poza tym ta technologia stoi teraz na wyższym poziomie i reaktory są bezpieczniejsze, nieporównywalnie do czasów katastrofy w Czarnobylu. Więcej osób zmarło na choroby dróg oddechowych przez spalany wungiel, niż przez katastrofach elektrowni jądrowych. Nasz niskiej jakości, trudny w wydobyciu wungiel, nie dość, że spala się źle tzn. nie jest dość czysty, to jest dużo gorszy, niż wungiel z kopalni odkrywkowych w Rosji, czy w Kazachstanie (przy czym ten ze wschodu jest tańszy). Za dużo filmów Kutza ? Pier***ony wungiel... Narzekanie i protesty przeciwko "atomowi", w każdym miejscu, gdzie takowa elektrownia jest planowana, a każdy chce tanią energię. Tak na marginesie - szykują się podwyżki energii elektrycznej, w związku z "modernizacją". Energia odnawialna? Słyszałem, że rozbiera się u nas wiatraki. U nas - zgodnie z zasadą 100 lat za murzynami - odnawialne źródła energii zaczną odgrywać wpływ na gospodarkę energetyczną za 100 lat.
|
|
 | Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) | >A u nas buduje się nowe elektrownie na wungiel...
W konwencjonalnej energetyce też ma miejsce postęp technologiczny, stąd wytwarzanie energii w elektrowniach węglowych budowanych współcześnie i modernizowanych jest dziś bardziej efektywne niż w tych wznoszonych przed kilkudziesięcioma laty. Dziś wydobywa się węgiel taniej i łatwiej niż kiedyś. Tanieje również eksploatacja złóż innych konwencjonalnych surowców energetycznych, przerób i dystrybucja. Perspektywy dla energetyki konwencjonalnej nie są więc tak czarne, jak je malują.
"U nas, brat brata kocha, ale swoją drogą, Poluje na okazyę, by go kopnąć nogą". - Mikołaj Biernacki
|
|
|  | 1 na 1 Stefanowicz (2544 punktów) (zablokowany) | >>Dziś wydobywa się węgiel taniej i łatwiej niż kiedyś. Tanieje również eksploatacja złóż innych konwencjonalnych surowców energetycznych, przerób i dystrybucja. Perspektywy dla energetyki konwencjonalnej nie są więc tak czarne, jak je malują.
Na pewno taniej, ale na porównywalnych głębokościach. Ale nie tak jak na Śląsku, gdzie węgiel wydobywa się od I połowy XIX i łatwo dostępne złoża się już wyczerpały. Naukowcy pracują nad synergią węglowo-jądrową, ale to jest dopiero w fazie badań. Problem polskiego węgla to też złe zarządzanie kopalniami, złe, bo państwowe (w większości rzecz jasna).
|
|
| |  | Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) |
To wszystko łatwo się mówi, ale tam gdzie od wielu lat stoją elektrownie i kopalnie, tam również są 1/ połączenia kolejowe oraz 2/ infrastruktura przesyłowa. Bo węgiel do elektrowni trzeba dowieźć, a energię elektryczną trzeba z niej rozprowadzić. Transport węgla z dalekich regionów, mimo jego masowości, nie należy do najtańszych, więc zakup nieco droższego surowca z bliżej położonych kopalń może być opłacalny ze względu na mniejsze koszty transportu i składowania. Co do linii przesyłowych, to wybudowanie elektrowni w nowych lokalizacjach oznacza konieczność wielomiliardowych nakładów na nową infrastrukturę przesyłową. Na przykład, wybudowanie elektrowni atomowych na Pomorzu albo elektrowni wiatrowych nad Bałtykiem, wywróciłoby do góry nogami krajowy system elektroenergetyczny, o ile zamysłem byłoby kierowanie tej energii na rynek krajowy, a nie na eksport - do Niemiec i Skandynawii. Dostosowanie krajowego systemu elektroenergetycznego do nowej sytuacji kosztowałoby krocie. Dość powiedzieć, że Niemcy do tej pory do przesyłu energii z elektrowni wiatrowych na północy kraju na południe wykorzystują polską i czeską infrastrukturę przesyłową, co kiedyś groziło nawet jej przeciążeniem, dopóki nie zastosowano odpowiednich zabezpieczeń.
"U nas, brat brata kocha, ale swoją drogą, Poluje na okazyę, by go kopnąć nogą". - Mikołaj Biernacki
|
|
2 na 2 Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) |
BBC - niezależne źródło informacji.  Koń by się uśmiał, gdyby mu wcześniej na wieść o tym kobyła i źrebiątka ze śmiechu nie pozdychały. Arminiusie, patrz raczej na globalne wydobycie węglowodorów (ropa, gaz), a zwłaszcza jego dynamiczny wzrost w Ameryce Północnej, oraz na monstrualne - i rosnące - zużycie węgla w Azji. Co ciekawe, do największych importerów węgla w Europie należy, obok Niemiec, Wielka Brytania... Nie zapominajmy również, że odnawialne źródła energii często są opłacalne tylko dzięki subwencjom, zwolnieniom i ulgom podatkowym, preferencyjnemu kredytowaniu. Nikt nie przewiduje, że odnawialne źródła energii zastąpią kiedykolwiek całkowicie te konwencjonalne. A zapotrzebowanie na energię stale rośnie. Zanosi się więc na to, że jeszcze długo nie pożegnamy się ani z węglem, ani z gazem, ani tym bardziej z naftą.
"U nas, brat brata kocha, ale swoją drogą, Poluje na okazyę, by go kopnąć nogą". - Mikołaj Biernacki
|
|
6 na 6 | Fizyk (17637 punktów) | > ... wygenerowały ok. 147 gigawatów energii ...
Gigawat nie jest jednostką energii. Brak zrozumienia prowadzi Cię do mylnych wypowiedzi. Nie tylko w tym wątku.
|
|
 | | Arminius (25555 punktów) | Nie bądź Pan skąpy i podziel się wiedzą!!!! | "Gigawat nie jest jednostką energii. Brak zrozumienia prowadzi Cię do mylnych wypowiedzi. Nie tylko w tym wątku".
W artykule BBC napisano: "About 147 gigawatts (GW) of capacity was added in 2015, roughly equivalent to Africa's generating capacity from all sources".
Definicja gigawatu z internetowej encyklopedii: "gigawat (giga- + wat - naz. J. Watt, inżynier ang., 1736-1819) fiz. ‹s.› GW, jednostka mocy równa 109 watów; stosowana w energetyce, określająca ogólną moc elektrowni danego kraju, regionu lub pojedynczej elektrowni jądrowej".
Tym niemniej jednak nie jest wykluczone, iż gdzieś rzeczywiście tkwi błąd - nie jestem z wykształcenia energetykiem. Ale jeżeli Pan zna się na energetyce - to niech Pan prócz negacji danej wypowiedzi, poda alternatywną, w Pana rozumieniu właściwą. Bo na samą negację stać każdego, nawet najbardziej zadufanego w sobie pyszałka.
|
|
|  | 6 na 6 | Lilly Amina (4723 punktów) | Odp: Nie bądź Pan skąpy i podziel się wiedzą!!!! |
>jednostka mocy Moc i energia to nie to samo. Maturę zdawałam ponad 40 lat temu, ale jeszcze pamiętam. Klasę mat-fiz kończyłam.
|
|
| |  | 1 na 1 | Arminius (25555 punktów) | "jednostka mocy Moc i energia to nie to samo. Maturę zdawałam ponad 40 lat temu, ale jeszcze pamiętam. Klasę mat-fiz kończyłam".
Zakładam, że ma Pani rację. Niech więc będzie "147 gigawatów mocy"
|
|
| Burnham (1149 punktów) | Odp: Idzie nowe odnawialne? | Odnawialne źródła energii są najstarszą znaną ludzkości metodą pozyskiwania mocy do napędzania różnych narzędzi technicznych bo przykładowo młyn napędzany wodą lub wiatrem był już znany w czasach antycznych, tak więc nic nowego tutaj nie odkryliśmy, a jedynie udoskonalamy starą technologię. Cały czas w tym rozumieniu nowym wynalazkiem jest zastosowanie ropy naftowej do celów energetycznych czy gazu naturalnego. Zastosowanie odnawialnych źródeł energii jest uzależnione od położenia geograficznego bo nie wszędzie wieją korzystne wiatry, nie wszędzie system wodny umożliwia konkurencyjne wytworzenie energii i nie w każdym zakątku Ziemi mamy do czynienia z silną absorpcją temperatury w wyniku padania promieni słonecznych. Co więcej, tak wytworzonej energii nie da się przetransportować, a więc jest to infrastruktura nieruchoma i cały czas droga. Póki co, i taka też jest perspektywa najbliższych lat, największym źródłem energii będzie węgiel i zaraz po tym ropa naftowa oraz gaz. Tym bardziej, że wbrew temu co opowiada lobby związane z Green Peace, pozyskiwanie energii z węgla cały czas jest udoskonalane i już obecnie wykorzystuje się powstałą emisję CO2 jako dodatkowe źródło energii (plany są takie by z emisji CO2 w przyszłości stworzyć nowe paliwo).
Energia odnawialna jest dobrym rozwiązaniem dywersyfikacyjnym, ale w dalszym ciągu daleko tutaj do oparcia systemu energetycznego na "zielonej energii".
|
|
| Brzostowski (7067 punktów) | 147 GW mocy OZE na świecie? Tak, to możliwe. Czy jest to cała moc źródeł Afryki? Możliwe. Kant w tych manipulacyjnych, głównie zagranicznych artykułach polega na tym, że OZE przy realnej produkcji energii wykorzystuje tylko 10 - 30% mocy, a elektrownie konwencjonalne mogą nawet 100%.
Najlepiej to widać przy np fotowoltaice. Moc takiej elektrowni może być potężna, cóż z tego, skoro zimą prawie nie daje energii (np w Polsce).
A elektrownia na węgiel może pracowac przez cały rok, z tą samą mocą, tylko trzeba węgiel sypać.
BEKA z LEMINGÓW!
|
|
 | Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) |
Jak uprzejmie zauważyłeś, moc zainstalowana nie równa się mocy osiągalnej. pl.wikipedia.org/wiki/Moc_zainstalowanapl.wikiped(*)/Moc_osiągalna_elektrowniW przypadku odnawialnych źródeł energii, między pierwszą a drugą wartością jest na razie przepaść, ponieważ do wykorzystania mocy zainstalowanej konieczne jest zaistnienie odpowiednio korzystnych warunków. Dlatego na wieści o wzroście mocy źródeł OZE trzeba brać baaardzo grubą poprawkę, czyli po prostu odejmować kilkadziesiąt (to jest - gdzieś między 50 a 100) procent z tego entuzjazmu, który opinii publicznej do wierzenia się podaje.
"U nas, brat brata kocha, ale swoją drogą, Poluje na okazyę, by go kopnąć nogą". - Mikołaj Biernacki
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|