Racjonalista - Strona głównaDo treści
Krótka teza "pytanie"

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
22-03-2006 20:56EpsiloNKrótka teza "pytanie"
Witam
Tekst ten jest formą pytanie, a nie twierdzenia.
Mianowicie Wiemy że wszystko co nas otacza zbudowane jest z materii, zawartej w kosmosie, ludzkość od wieków starała się wytłumaczyć pochodzenie tej materii a więc i zarazem powstanie Wszechświata poprzez wielkiego twórcę Boga, i tu zaczyna się tworzyć moje pytanie wydaje mi się że jest to jedyna forma w jaką ludzkość tłumaczy sobie powstanie Wszechświata, nie przyjmując do wiadomości faktu, iż sprawy mogą się mieć zupełnie inaczej niż te przedstawione w religii której zdaje się zaprzeczać nawet czas ???
W celu wyjaśnienia chcę dodać że chodzi mi o możliwości jakie prezentuje rzeczywistość, oraz zatrzymywane niekiedy przez błędne pojmowanie czasu i o możliwości istnienia innych wszechświatów, innych światów, a nawet innych wymiarów bądź rzeczy o których nie mamy zielonego pojęcia ...
Czy ludzkość tak krótko istniejąca starała się tłumaczyć istnienie wszechświata jak jakkolwiek inaczej niż poza tłumaczeniem tego Bogiem... lub czysta nauką ???
Epsilon

jeyes (2281 punktów)
(zablokowany)
Hę???!!!
Kalikles (268 punktów)
(zablokowany)
>Hę???!!!
Hmmmm, - powiedział tato Muminka

"Logika zabija życie" Antoine de Saint-Exupery
Głąbiński (3538 punktów)
>... przedstawione w religii której zdaje się zaprzeczać nawet czas ???

Nie rozumiem, jak czas może zaprzeczać religii?

>... tłumaczyć istnienie wszechświata ... Bogiem... lub czysta nauką ???

Też chyba pytanie źle sformułowane: istnienie świata może mieć przyczynę, którą jedni nazywają Bóg, inni Allach, Brahman, Inteligencja Kosmiczna itd., lub dzieje się bez ograniczenia czasowego i bez uzasadnienia. Nauka tą kwestią nie zajmuje się i na razie nie ma widoków na to, by dopracowała się narzędzi sięgających w tak zasadnicze rejony. Pytanie do tego nie jest w pełni zrozumiałe bez wyjaśnień: co to znaczy "istnieć" w sensie niezależnym od materii? co to jest czas? co to jest brak materii czyli "nic" (uwaga: wg współczesnej wiedzy próżnia ma swój sens materialny, wolna od obecności cząstek materialnych przestrzeń kosmiczna to nie jest "nic") itd.

Stach M. G.

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365