 |
Czy Wikipedię zdominuje katolicka ortodoksja? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Sprawy portalu
| Napisano | Autor | Tytuł | | 20-08-2005 21:12 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Czy Wikipedię zdominuje katolicka ortodoksja? | Niedawno zaatakowano nas w Wikipedii. Piszę o tym tylko dlatego, że cenię ten projekt i zależy mi na nim. Mam więc pytanie: czy uważacie, że środowiska religijne są tam zadomowione mocno? byłoby to z pewnością szkodliwe dla obiektywizmu Wikipedii, gdyby apologeci uzyskali tam mocną pozycję, tymczasem ci wikipedyści, którzy nas zaatakowali pod płaszczykiem dążenia do obiektywizmu to typowi apologeci, religijni przeciwnicy naszego serwisu (dowodem tego sposób w jaki próbowali przedstawić Racjonalistę, poprzez skrajne wypaczanie obrazu naszego serwisu, np. wybierając najostrzejsze teksty jako próbki miarodajne; nie ma wątpliwości, że są u nas także ostre teksty, ale one nie budują obrazu całości, choć można ich użyć, aby wypaczyć obraz Racjonalisty; ludzie, którzy nas krytykowali albo kłamali jak z nut, albo niemal w ogóle nie znają tysięcy tekstów tego serwisu, jednocześnie próbowali go opiniować generalnie) Polecam zapoznanie się z tym agresywnym i deformacyjnym atakiem na Racjonalistę: pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja:Racjonalizm- Jest to dyskusja do hasła "racjonalizm": pl.wikipedia.org/wiki/RacjonalizmRacjonalista powinien być w dobrych stosunkach z Wikipedią, gdyż uważam nas za jedne z najbardziej wartościowych i rozwojowych dostawców dobrej i niezależnej treści w polskim internecie. Dlatego też proszę naszych czytelników zaangażowanych w ten projekt o wyjaśnienie tej napaści. Wikipedia zresztą nierzadko zapożycza od nas swe treści bez naszej zgody, nie raz już pisano w sprawach plagiatów z naszych tekstów lub pozwoleń na publikacje naszych treści na Wikipedii. Ja ze swej strony często podaję odnośniki do Wikipedii w naszych tekstach, z drugiej strony Racjonalista dla wikipedystów jest cennym źródłem wiedzy. Nawet tam jednak trafili się ludzie o parafialnym sposobie myślenia, którzy kwestionują coś tak oczywistego jak istnienie i wpływy światopoglądu racjonalistycznego. Usiłują przedstawić racjonalizm li tylko jako nurt filozoficzny, co jest dziś anachronizmem. Zapomina się bowiem, że od XVIII w. pojęcie racjonalizm wzbogaciło i zmieniło w dużej mierze swoje znaczenie. Zapomina się, że dziś istnieje kilkadziesiąt lub kilkaset organizacji odwołujących się do oświeceniowego w swych korzeniach racjonalizmu, a niemal nie ma organizacji które by przyjmowały filozoficzne rozumienie tego terminu. Zapomina się wreszcie, że niereligijność, świeckość oraz antyklerykalizm od samego początku towarzyszyły nowożytnemu rozumieniu racjonalizmu i racjonalistów. Nie jest więc to jak bzdurnie powiadają ci religijni wikipedyści żadna uzurpacja ładnego terminu (racjonalizm) przez ateistów. Anglojęzyczna wersja Wikipedii jest świetnie rozwinięta i tam nie ma problemów z takimi wypaczeniami środowiska racjonalistycznego. Nieco kuriozalne jest to, że w polskim haśle racjonalizm podaje się na czele anglojęzyczne odnośniki, a Racjonalistę w dalszej kolejności. Przecież te odnośniki są odpowiednie dla Wikipedii anglojęzycznej, natomiast u nas chyba nie powinno być wątpliwości, że nr 1 powinien być tam Racjonalista. Zwłaszcza, że ogromnie przerasta oba angielskie linki! Jest też błąd merytoryczny, który wikipedyści koniecznie powinni poprawić. Pisze się: "W Polsce, środowisko racjonalistów zaczęło organizować się po 1989 r., wokół Ośrodka Racjonalistyczno-Sceptycznego im de Voltaire'a, Stowarzyszenia na Rzecz Państwa Neutralnego Światopoglądowo "Neutrum" i niedawno zarejestrowanego Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów."Błąd ten wywodzi się z tego niechybnie, że Racjonalista gości Neutrum, ale Neutrum zdecydowanie nie jest organizacją racjonalistyczną ani nie organizuje środowiska racjonalistycznego dlatego, że Neutrum nie jest w ogóle organizacją światopoglądową. W Neutrum może być każdy, kto się zgadza z ideą rozdziału kościoła i państwa. Także katolik. Także baptysta. Nawet sam prymas, co wielokrotnie Czesław Janik podkreślał. Mam nadzieję, że trzeźwo i obiektywnie myślący wikipedyści są tam w większości, a apologeci to tylko margines i folklor. Apeluję o naprawienie tych wypaczeń. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| damian | zgadza sie,ale jest to otwarty projekt i kazdy moze wpisywac tam co chce ty tez wiec jak ci cos nie pasuje to zedytuj dane haslo i nie ma problemu.I po co tyle krzyku?
|
|
 | | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Ale to wikipedyści powinni rozstrzygnąć i poprawić, gdyż co z tego, że ja to zedytuję jak zaraz mi ktoś poprawi.
|
|
 | | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Zresztą trochę to poprawiłem, usunąłem błędy. Jednak nawet jeśli to pozostanie, to hasło wymaga dobrego opracowania. Może by się ktoś tym zajął? Może ktoś by opracował poza tym hasło Racjonalista.pl oraz Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów?
|
|
| gooa (746 punktów) | Mariuszu, Tworzysz cos nowego i chcialbys aby obeszlo sie to bez szumu ? Chyba nie. Tego typu "ataki" potraktowalabym, jako szkolke do szukania srodkow - jak rozpowszechnic w Polsce nieco inne niz "koscielne" myslenie. Jezeli jestes prawdziwym idealista, to mozesz na przyklad zadowolic sie tym, ze w piatym pokoleniu po twoim odejsciu, bedziesz uwazany za jednego z pionierow, propagujacych probe zrozumienia swiata w inny niz dotychczasowy sposob (przynajmniej w Polsce). Spedzajac wakacje w Polsce, w srodowisku dosc ortodoksyjnym, kolejny raz przekonalam sie, ze droga jest daleka. Nie jestem ateistka, ale sklonna jestem poprzec kazda probe wypatrzania, wypatrzania itd... sklonnosci do czynienia zla, ktore pojawia sie jak niewinny deszczyk z Nieba. Dlatego w ostatnich moich postach na forum, probuje zwrocic uwage na powage faktu NIESWIDOMOSCI ludzkiej w czynieniu zla. Patuszkin napomknal gdzies o Sokratesie...Slusznie, ale jak moze pojac Sokratesa spoleczenstwo katolickie (albo powiem dobitniej - omamione ) w ktorym znaczna czesc nie zna wlasnej Biblii.
|
|
| Oless (982 punktów) | Wikipedia jest definitywnie bardziej wolnomyślicielską encyklopedią. Takie obawy są płonne. Wystarczy spojrzeć na hasła Jezus Chrystus (błąd w podważaniu Spisu za Kwiryniusza) czy Ateizm (hasło z którego może być dumny każdy ateista) żeby pozbyć się wrażenia że przykładowa "katolicka ortodoksja" ma tam coś do powiedzenia. W Dyskusjach może pisać właściwie każdy kto chce. Mając zastrzeżenia do pewnych niedomówień najrozsądniej byłoby umieścić je właśnie w dyskusji pod hasłem racjonalizm wtedy zostaną uwzględnione. Jeszcze gdybyś podpisał się jako naczelny Racjonalisty.pl z którego jak zauważyłeś Wikipedia czerpie to efekt murowany. Apel na tym forum to za bardzo nic nie da oprócz szybszego pulsu u zwolenników spiskowych teorii dziejów.
|
|
| V0lrath (3440 punktów) | Ataki atakami, ale moim zdaniem wikipedia jako obiektywne źródło wiedzy powinna zawierać w miarę możliwości obiektywne informacje.
Jeśli są nieobiektywne - to zadaniem moderatorów tudzież twórców jest ingerowanie mające na celu przywrócenie bardziej obiektywnej wersji lub skasowanie nieobiektywnych treści.
Ciekawe jednak co na to sami twórcy.
|
|
| Wilhelm | Panie Mariuszu Skomentuje to tak: niezaleznie od tego, ze Wikipedie robia ludzie starajacy sie o zachowanie jakich standartow, to jednak trzeba zwrocic uwage, ze jest to portal zalezny od danego kraju. Mozna te same hasla porownac na polskiej i niemieckiej Wikipedii i znajdzie rozny opis do tego: ateizm (Atheismus). Nie dziwmy sie zatem, ze zarowno opis jak i polemiki beda roznie wygladaly. Pozdrawiam PS. Dla porownania: de.wikipedia.org/wiki/Atheismuspl.wikipedia.org/wiki/AteizmTam, gdzie konczy sie religia, tam zaczyna sie etyka.
|
|
| eflaugus | Nie "zaatakowano", tylko rozpoczęto dyskusję na temat tego serwisu.
|
|
| V0lrath (3440 punktów) | Proponuję więc każdemu, komu nie podoba się ze względu na nieobiektywność jakaś definicja w wikipedii, wziąć ją we własne ręce. Ja wziąłem się troszkę za Światopogląd racjonalistyczny [odwołania z: racjonalizm (link), racjonalista (redirect), PSR (link), racjonalizm światopoglądowy (redirect)] - może nie jest teraz idealnie napisany, ale uważam, że nieco obiektywniej i dokładniej niż było. Przydałoby się poprawić starą krytykę na nową (Może chętnych przeciwników racjonalizmu o to poprośmy? Bo stara jest chyba nieadekwatna do treści.) oraz rozbudować - szczególni e jak chodzi o historię i racjonalizm w Polsce.
|
|
 | | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Bardzo dobrze Volrath zrobiłeś, serdeczne dzięki. Warto rozwijać tam nasze hasła, bo np. hasło ateizm jest zrobione żenująco. Zachęcam do udziału racjonalistów w Wikipedii
|
|
|  | | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Nie mam czasu rozwijać haseł z Wikipedii (a to ciekawe zajęcie), gdyż mam nowe teksty do Racjonalisty. Jest natomiast nowa dyskusja z Racjonalistą w tle: pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja:Światopogląd_racjonalistyczny
|
|
1 na 1 | enfant (64444 punktów) | Początek końca Wikipedii? Encyklopedyczny wandalizmWikipedia, największa na świecie encyklopedia ( www.wikipedia.org; www.wikipedia.pl), redagowana przez wolontariuszy, wkrótce może przestać się rozrastać, uprzedza Jimmy Wales, inicjator przedsięwzięcia. Dotychczasowa formuła encyklopedii, pozwalająca każdemu internaucie dodawać nowe i korygować istniejące już hasła, zawiodła. Nasila się wandalizm: hasła są fałszowane, ilustracje podmieniane. Wiarygodność encyklopedii spada. - Niestety część społeczności internetowej nie szanuje wspólnego dobra, jakim jest redagowana w 195 językach, zawierająca ponad milion haseł, Wikipedia - nie kryje rozczarowania Wales. Eureka, "Tygodnik Polityka", nr 34/2005, s. 72.
|
|
 | | bubu | > Początek końca Wikipedii? Chciałbyś...
|
|
|  | 1 na 1 | enfant (64444 punktów) | Skąd ta myśl, panie bubu?
|
|
| |  | | bubu | >Skąd ta myśl, panie bubu? Z głowy.
|
|
| | |  | 1 na 1 | enfant (64444 punktów) | Z jakiej to głowy takie bzdury żeś wyciągnął?
|
|
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|