 |
Kiedy wykończy nas HAL 9000? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Nauka
| Napisano | Autor | Tytuł | | 16-09-2016 09:12 | Arminius (25555 punktów) | Kiedy wykończy nas HAL 9000?
3 na 3 | W marcu tego roku program komputerowy rozegrał mecz w go z mistrzem świata tej gry - i wyszedl z serii pojedynków zwycięsko, z finalnym rezultatem 4:1. Obserwatorzy pojedynku czlowiek versus maszyna podkreślili, iż technika gry komputera była "human - like", a posunięcia decydujące o zwycięstwie maszyny charakteryzowały się nadzwyczajną oryginalnością. Pikanterii zaistniałej sytuacji dodaje faklt, iż w go intuicja odgrywa istotną rolę - tak przynajmniej uważają wielbiciele tej gry i jej gracze. Do info jak wyżej wskazujących na swoistą "humanizację" maszyny podchodzę z dużą dozą sceptycyzmu - jednakże problem sztucznej inteligencji i jej ewentualnego wymknięcia się spod kontroli człowieka staje się chyba coraz bardziej zagadnieniem naukowym dot. świata realnego a nie tylko science fiction. "A Google-developed computer programme had the last word Tuesday in its machine vs human challenge with South Korean Go grandmaster Lee Se-Dol, winning the final game for a sweeping 4-1 series victory. The win was vindication for AlphaGo's creators, DeepMind, who had touted the programme as a new form of artificial intelligence (AI) capable of "intuitive" thought and with wide-ranging real-world applications. "I'm kind of speechless, that was the most mind-blowing game experience so far," said DeepMind CEO Demis Hassabis."Early on ... it seemed that AlphaGo made quite a big mistake, but in the end it was able to get back into the match for an incredibly close, intense finish," Hassabis said. "We're just kind of stunned really," he added. A visibly upset Lee was left at the table with his head in his hands, after resigning at the end of a close-fought, five-hour battle with the AlphaGo programme." phys.org/n(*)google-game-korean-master.html | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
2 na 2 Stefanowicz (2544 punktów) (zablokowany) | Dlaczego wykończy ? HAL nas uratuje. A tak na serio, to nie wierzę, żeby ilość przeprowadzanych operacji/obliczeń decydowała o świadomości. Bo co ? Przypuśćmy, że komputer osiąga jakąś tam sprawność i zapala się światełko świadomości, zaczyna myśleć i czuć. Ja nie potrafię sobie tego wyobrazić. Komputera nie da się załatwić w szachy, bo są do niego napisane programy. Tak samo w GO, a że w GO jest więcej możliwości, to zajęło to nam trochę więcej czasu. Gdy człowiek stworzy myślącą istotę od podstaw, to będzie mógł się nazwać bogiem. Jesteśmy na forum na którym większość ludzi nie wierzy w boga. To jeżeli kiedyś będzie mógł istnieć bóg, to w przeszłości też mógł istnieć... Przyznajmy się do jednego. Nie wiemy jak zapalił w nas płomień świadomości. Ja w każdym bądź razie nie wiem. Tak mało wiemy o działaniu mózgu...
|
|
 | | -jad- (18783 punktów) | > Przyznajmy się do jednego. Nie wiemy jak zapalił w nas płomień świadomości. Ja w każdym bądź razie nie wiem.
No właśnie. Nie wiemy. Dlatego nie możemy wykluczyć, że w maszynie też się kiedyś zapali.
śp. Jaskinia Trolli team
|
|
2 na 2 Królowa (21 punktów) (zablokowany) | Jeżeli komputer będzie posiadał tylko inteligencję , czyli tzw. rozum, to nie powinien być dla nas groźny, bo jak zalecał Platon, będzie się kierował rozumem, czyli będzie postępował rozsądnie. A człowiek oprócz rozumu ma jeszcze emocje i wolę, które skłaniają go często do postępowania wbrew rozumowi. Rozum mówi nie angażuj się w romans z tą kobietą. To zła kobieta jest. Ale emocje nie słuchają rozumu i człowiek się angażuje a poniewczasie, jak por. Franciszek Maurer żałuje i mówi , bo to zła kobieta była.
|
|
 | 2 na 2 | Rafał Poniecki (7132 punktów) | > > Jeżeli komputer będzie posiadał tylko inteligencję , czyli tzw. rozum, to nie powinien być dla nas groźny, bo jak zalecał Platon, będzie się kierował rozumem, czyli będzie postępował rozsądnie.<<Bo Platon nie widział polskiego Sejmu, w którym zasiadają tacy, co to formalnie mają rozum.
|
|
 | 1 na 1 | -jad- (18783 punktów) | Miło Cię widzieć Królowo. Kiedy wracasz do tematu? 
śp. Jaskinia Trolli team
|
|
|  | 1 na 1 Królowa (21 punktów) (zablokowany) | > Miło Cię widzieć Królowo.> Kiedy wracasz do tematu?  Już , na moim ostatni wątku.
|
|
2 na 2 | Jacholek (5699 punktów) | > Do info jak wyżej wskazujących na swoistą "humanizację" maszyny podchodzę z dużą dozą sceptycyzmu -I słusznie gdyż na razie to są tylko super wyspecjalizowane programy, czyli jedno funkcyjne protezy mózgu, zupełnie jednak bezmyślne w ludzkim znaczeniu tego słowa. Szybkie algorytmy komputerowe nie maja wiele wspólnego z tym jak jest zbudowany i jak funkcjonuje nasz mózg. Już lepszym przybliżeniem są próby z tzw. sieciami neuronowymi ale i tu droga jest baaardzo długa by zrównać się ze złożonością ludzkiego mózgu cs.stanfor(*)ications/imagecompression.html
|
|
1 na 1 | Alfonsinho Sextest I (62 punktów) | Żadna sztuczna inteligencja nas nie wykończy, ponieważ już wtedy będziemy nicością. A wątpię by nasi potomkowie pozwolili na taki rozwój AI by prześcignęła ludzkie mózgi. No właśnie czy to możliwe? I za ile lat, a może milleni?
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|