Racjonalista - Strona głównaDo treści
Chiralne życie - zaczyna się!

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
31-01-2017 00:21Jarek Duda (1185 punktów)Chiralne życie - zaczyna się!
Ocena 2 na 2
Dawno dawno temu (2007) miałem pomysł że można by się uniezależnić od patogenów poprzez syntezę lustrzanego odbicia organizmu - używając lustrzanych odbić molekuł (enancjomerów). Próbowałem to dyskutować w różnych miejscach, też tutaj ( www.racjonalista.pl/forum.php/s,80452 ) ... nawet utworzyłem artykuł na Wikipedii ( en.wikipedia.org/wiki/Chiral_life_concept ) jako SF, jednak został szybko skasowany ...

W międzyczasie w 2010 powstała pierwsza syntetyczna komórka ( en.wikipedia.org/wiki/Mycoplasma_laboratorium ), w 2013 rybosom ( en.wikipedia.org/wiki/Synthetic_ribosome ) ... jakoś kilka dni temu zdecydowałem się odtworzyć artykuł na Wikpedii, tym razem już nie w SF tylko w synthetic biology ...

No i właśnie się okazało że w 2016 zsyntetyzowano m.in. lustrzaną polimerazę i są plany syntezy pełnej lustrzanej komórki:
www.nature(*)pies-looking-glass-dna-1.19918

W związku z tym proponuję wrócić do dyskusji - już nie o SF tylko o czymś co zbliża się wielkimi krokami.

Przykładowe możliwości zastosowań:
- masowa produkcja lustrzanych odbić białek, które mogą mieć różne zastosowania np. w medycynie,
- zaprojektowanie i zbudowanie sterylnego ekosystemu z tylko wybranych organizmów (bez patogenów), co znacznie powinno poprawić jego wydajność, przykładowo żeby zacząć życie w trudnych środowiskach jak Mars,
- ... ostatecznie może chiralny człowiek - niekompatybilny z większością patogenów.

Ale są też niebezpieczeństwa, przykładowo taka lustrzana fotosyntetyzująca cyjanobakteria mogłaby zdominować nasz ekosystem z braku naturalnych wrogów, zaburzając podstawę łańcuch pokarmowego: produkując L-cukry zamiast D-cukrów...
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Dawno dawno temu (2007) miałem pomysł że można by się uniezależnić od patogenów poprzez syntezę lustrzanego odbicia organizmu
>[...]
>No i właśnie się okazało że w 2016 zsyntetyzowano m.in. lustrzaną polimerazę i są plany syntezy pełnej lustrzanej komórki:
>www.nature(*)pies-looking-glass-dna-1.19918
Czy to znaczy, że Chińczycy Ci nobla sprzątnęli?

Odejdę z forum gdy moje saldo punktowe dojdzie do 30 tysięcy.
01-02-2017 07:18 
 Ocena 1 na 1
Jarek Duda (1185 punktów)
Oj zamyśliłem się nad czymś innym (np.) ... i nie zmieściłem sprzętu do syntezy do mieszkania ...

ps. co się stało z tym forum? kiedyś dało się tutaj ciekawie pogadać ...
Jakby ktoś chciał świeżą bardziej rozwiniętą dyskusję: forum.kopa(*)Cycie-początek-rewolucji/
Jan Bednarski (1879 punktów)

To mi przypomina argument Kanta na istnienie absolutnej przestrzeni. W ogólności chiralność oznacza, że nawet mając kompletne informacje o położeniu wszystkich punktów bryły względem siebie to i tak w pewnym sensie nie wystarcza aby taką bryłę można było jednoznacznie odtworzyć. Założenie, że związki lustrzane będą zachowywać się względem siebie tak samo jak oryginalne, wiąże się chyba z przyjęciem założenia o symetryczności praw fizyki. W 1957* roku odkryto jednak, że istnieje grupa zjawisk fizycznych dotyczących cząstek elementarnych łamiących zasadę symetrii lustrzanych. To sugeruje, że nie jest przypadkiem, że nasza przyroda reprezentuje akurat takie wersje enancjomerów i że próba stworzenia bardziej złożonych lustrzanych organizmów może zakończyć się niepowodzeniem.

* Parity violation

.
01-02-2017 09:35 
 Ocena 1 na 1
Jarek Duda (1185 punktów)
Oczywiście, chiralnośc oznacza tylko brak symetrii, bardziej formalnie powinno być np. chiralnie-lustrzane życie ... ale pewnie z czasem się uprości do chiralne życie/organizm.

Rozdział z linku który podałeś zaczyna się od "Although parity is conserved in electromagnetism, strong interactions and gravity, it turns out to be violated in weak interactions." Tutaj nie zderzamy ultraszybkich cząstek, tylko mówimy o zwykłej chemii, czyli praktycznie czysty elektromagnetyzm - gdzie P jest zachowane. Nawet jeśli są jakieś drobne poprawki z 10 miejsc po przecinku, nieznacznie modyfikując aktywność jakiegoś enzymu, życie jest bardzo odporne (redundancja) na szeroki wachlarz zmian spowodowanych przeróżną patofizjologią.

Jest wiele hipotez dlaczego nasze życie używa tylko jednaj wersji: en.wikipedia.org/wiki/Homochirality
Jak dla mnie tam nie ma zagadki - czym więcej jednego typu życia, tym więcej budulca mają kolejne pokolenia tego samego typu życia - czyli że ich mieszanka jest sytuacją statystycznie odpychającą, prowadząc do pełnej dominacji jednego typu życia ... wybranego w miarę losowo gdzieś na początku (spontaniczne łamanie symetrii).
Jarek Duda (1185 punktów)
Dobry artykuł z WIRED 2010: " Mirror-Image Cells Could Transform Science - or Kill Us All"
www.wired.com/2010/11/ff_mirrorlife/

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365