Racjonalista - Strona głównaDo treści
Chorzy psychicznie są dobrymi manipulantami?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
28-02-2017 07:48VonM (709 punktów)Chorzy psychicznie są dobrymi manipulantami?
Pokutuje mniej, lub bardziej uzasadniony mit, że osoby z zaburzeniami psychicznymi są doskonałymi manipulantami. Rozprawiając się z nim, należy podać kilka jego hipotetycznych źródeł:

Pierwsze - i najważniejsze - manipulanci często udają chorych psychicznie jako najprostszy, a zarazem najskuteczniejszy środek manipulacji;
Drugie - psycholodzy/psychiatrzy często przeceniają swoje umiejętności zawodowe, przez co przekonawszy się, że rozmówcy udało się ich oszukać, przypinają mu łatkę chorego;
Trzecie - osoby chore, z oczywistych względów wiedzą więcej na temat funkcjonowania chorego organu niż osoby zdrowe, z tego względu rozmowę z nimi często traktuje się jak manipulację;
Czwarte - osoby w remisji dominują nad osobami w trakcie nawrotu, stąd obserwacja takich relacji przez osobę zdrową może stwarzać wrażenie, że te pierwsze usiłują zmanipulować drugimi.

A jakie są Wasze spostrzeżenia? Zgadzacie się ze schematem myślenia po którym chory psychicznie=manipulant?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

ZaKotem (8733 punktów)

>A jakie są Wasze spostrzeżenia? Zgadzacie się ze schematem myślenia po którym chory
>psychicznie=manipulant?

Uważam, że wszyscy ludzie są świetnymi manipulantami. Kontrolowanie zachowań innych ludzi to podstawowa funkcja ludzkiego rozumu, mająca ogromne znaczenie w doborze naturalnym. Tylko, że w przypadku "zdrowych psychicznie" nie nazywamy tego manipulacją, ale normalnymi stosunkami społecznymi. "Chory psychicznie" dlatego jest chory, że nie potrafi się do nich przystosować, toteż z konieczności wymyśla własne, często bardzo inteligentne, sposoby manipulacji. Jednak ze względu na to, że nie są tak swojskie, jak nasze, wzbudzają podejrzenia i wtedy łatwo widzimy, że wariat nami próbuje manipulować. Co oznacza, że chorzy psychicznie są GORSZYMI manipulantami, bo dobry manipulant to taki, którego nikt nie podejrzewa o manipulację. Chyba, że jakiś chory psychicznie...

www.racjonalista.pl/forum.php/s,731657#w731663
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Pokutuje mniej, lub bardziej uzasadniony mit, że osoby z zaburzeniami psychicznymi są doskonałymi manipulantami.
Jest przeciwnie: to otoczenie dopuszcza się manipulacji wobec tych ludzi, bo pozwalając im więcej niż innym powiedzieć, ale mniej niż innym zdziałać, trzymają ich w swoistych niewidzialnych klatkach. Które to klatki póty nie są zamieniane na prawdziwe, póki owi chorzy solidarnie ze zdrowymi udają, że żadnych klatek nie ma; sytuacja ta, to w istocie władza każdego psychicznie zdrowego nad każdym chorym... Ale o tym lepiej cicho - sza.

Wszystko co od tej chwili napiszesz może być wykorzystane przeciwko Tobie.

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365