 |
Powietrze będzie brudne??? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » O wszystkim i o niczym
| Napisano | Autor | Tytuł | | 26-02-2019 09:05 | Arminius (25555 punktów) | Powietrze będzie brudne???
1 na 1 | Rządowy program "Czyste Powietrze" w swym zamierzeniu w ciągu dekady miał objąć- w celu wymiany pieców węglowych - około 4 milionów gospodarstw. Wniosek z tego taki, iż średnio co roku powinien ob. obejmować około 400 tysięcy podmiotów. Po pięciu miesiącach jego funkcjonowania podpisanych umów jest.....kilkaset. Zainteresowanych problemem - odsyłam do podlinkowanego materiału. A tymczasem warto zaznaczyć, iż gminom w zakresie wymiany pieców idzie zdecydowanie lepiej niż rządowi. "Te zapowiedzi nie do końca się sprawdziły. Dokładnie policzyli to przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego. W sumie, na koniec stycznia 2019 r., w ramach programu Czyste powietrze złożono ok. 26. tys. wniosków. Ale znacznie gorzej, że tylko z autorami 147 z nich zdecydowano się podpisać umowy. To lekko ponad 0,5 proc. całej liczby wniosków. Tymczasem strona rządowa zakładała, że w ciągu dekady obowiązywania programu Czyste powietrze uda się rozliczyć ok. 4 mln wniosków. Czyli 400 tys. w ciągu jednego roku. Biorąc pod uwagę, że po 5 miesiącach takich umów jest raptem 147 – to możemy mówić o klapie na całej linii. To kompletna zapaść działań Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który miał za zadanie rozdysponować fundusze na termomodernizację domów jednorodzinnych połączonych z wymianą źródła ciepła. Program który dawał nadzieję na rozwiązanie problemu zanieczyszczeń z domowych kominów okazał się zupełnym fiaskiem – uważa Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego." www.spider(*)e-ministerstwo-srodowiska.html | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
1 na 1 | Rafał Poniecki (7132 punktów) | >>Tymczasem strona rządowa zakładała, że ...<< Zakładają, że jak teraz odpowiednio nakłamią i omamią w zasadzie i tak już mało rozwiniętych wyborców, to wygrają wybory i będą mogli mieć gdzieś te obietnice. O milionie elektrycznych samochodów premiera Krzywoustego już nie słychać, mówi się o zanieczyszczonym powietrzu, go to i widać i czuć. Zresztą jakie to by musiały być piece, żeby nie emitowały syfu, jeśli użytkownik nadal będzie palił każdym palnym paskudztwem? Jak na razie, to jedynie opalanie gazem ziemnym zapewnia czystą emisję spalin.
|
|
 | | Wenancjusz (16441 punktów) | >>>Tymczasem strona rządowa zakładała, że ...<< >Zakładają, że jak teraz odpowiednio nakłamią i omamią w zasadzie i tak już mało rozwiniętych wyborców, to wygrają wybory i będą mogli mieć gdzieś te obietnice. O milionie elektrycznych samochodów premiera Krzywoustego już nie słychać, mówi się o zanieczyszczonym powietrzu, go to i widać i czuć. >Zresztą jakie to by musiały być piece, żeby nie emitowały syfu, jeśli użytkownik nadal będzie palił każdym palnym paskudztwem? Jak na razie, to jedynie opalanie gazem ziemnym zapewnia czystą emisję spalin.
Bo widzisz, zagadnienie nie jest takie proste. Nie na umysły nie tyle premiera, co jego ministrów/doradców podobno fachowców pochodzenia nie ziemskiego, nadanych z partyjnej woli a nie z doświadczenia, praktyki i wiedzy. Bo gdyby sam Morawiecki miał choć trochę wyobraźni, to by takich dyletantów nie zatrudniał. Więc dlatego mamy zamiast rzeczowego programu tylko pustosłowie. Zarządzeniem administracyjnym można wszystko zrobić/ulepszyć. Ale gorzej zupełnie jest gdy Zarządzenie nie przystaje do rzeczywistości. Pusty akt prawny, nie ważny, bo życie go nie trawi. Na przykładzie. Miejscowość Wadowice. Tak, tak. Te właśnie Wadowice, które dawno temu wydały Wadowitę, jak i wiele później przyszłego papieża. Położenie tego miasta jest takie, że leży w pradolinie rzeki Skawy, takiej dużej geologicznie niecce. Ukształtowanie terenu takie, że sprzyja opadowi, przy braku wiatrów przewietrzających, produktów spalania cięższych od powietrza. Co burmistrz miasta robi? Ustala utworzenie stacji badania stanu gęstości smogu. I dalej nic. No to pada propozycja by zakazać administracyjnie spalania materiałów niewiadomego pochodzenia, łącznie z PCV. Ale jednocześnie polityka państwowa podnosi ceny na węgiel. Równolegle płace w regionie nie rosną. Bo tona węgla ekologicznego, tzw. groszku(?) znów poszła w górę i jest droższa jak węgla "byle jakiego". A ile ton trzeba zakupić na całą zimę w małym domku jednorodzinnym? Powiem, bo mieszkałem w takim domku przez 17 lat. Co najmniej, zależy od zimy, 6-7 ton uwzględniając okresy jesienne i nie zaczętej na dobre wiosny. Indywidualnego kupca nie ma, bo jego dochody nie pozwalają na kupno "ekologicznego" paliwa (totalna bzdura z tą ekologią). Jednocześnie brak dalszych inicjatyw odgórnych dla pomysłu, w tym kierunku. Więc jak? Domostwa w Europie centralnej, mieszkańców Wadowic, mają być skazane na oddawanie się rozkoszy mrozów w zimie? Kto się na to zgodzi? Zarządzenie nieżyciowe i nowe wybory to pokazały, że burmistrz dotychczasowy wyleciał z Urzędu jak panna z tańca. Stąd tylko ostrzeżenie dla obecnego premiera, iż pustosłowie prosto prowadzi do pogardy i upadku. Zarządzenie resortowe nie posiada mocy tworzenia aktów wykonawczych, bo tworzy zawsze Sejm z domieszką Senatu. No więc co spotkało to zamierzenie obecnego premiera? Niemoc prawna. Czyli znów dał plamę. Czym mamy lub jakiego medium mamy używać, my zjadacze chleba powszedniego, by nasze domostwa w zimie nie generowały masowo chorób z zimna? Problem nie do pokonania w warunkach polskich. Bo ten problem to nie tylko duże pojedyncze miasta, ale o wiele więcej małych jak Wadowice miasteczek. Gaz? Owszem, ale dzięki w-ce premierowi Pawlakowi, na długie lata, będziemy płacić najdroższy gaz w Europie. Gdzie tu spójność myślenia z pomysłami Morawieckiego? No gdzie? A przekop Mierzei Wiślanej już ma problemy i to z kierunku Rosji. Kogo Wspólnota Europejska będzie słuchać? Rosji, czy "mocarstwa" polskiego, które i tak ma opinię rozbijacza? Nawet grupa wyszehradzka, co pokazała była premier Kopaczka (tak, na metr głęboko w Smoleńsku osobiście)? Jak myślicie? Przekop się uda czy nie? "Jak Polacy będą fikać, to się przyjrzymy kurkom gazowym". A gdzie początek działań w kierunku tworzenia największej stoczni na Bałtyku w Gdańsku, co kiedyś palnął Morawiecki? W sumie to straszne. Państwo prawie 40 milionowe z 500 km dostępem do morza nie ma włanej porządnej stoczni. A były trzy. Nawet nie ma śladu rozpoczęcia prac projektowych. Bo? Są środki na to? Teren trzeba odkupić, sprzedany kiedyś przez ministra(tfu na podłogę! szkoda podłogi bo ona niczemu nie winna) Lewandowskiego za grosze. Morawiecki obiecał odkupienie, ale jeszcze nic nie robi. Za ile się pytam? Jak sądzicie za ile, wietrząc dobry interes, obcy właściciele nakłonią się do sprzedaży? Co można powiedzieć o byłym ministrze, nie wymienię nazwiska tego szczura, przekształceń własnościowych? Nie! Trybunał stanu? Nie! Pod mur jak w Chinach i cała jego rodzina, oraz przepadek mienia na rzecz skarbu państwa.. Są możliwości techniczne? Mamy stalownie, blachownie polskie? Nie. Toć to przemysł, na obecną chwilę strategiczny! Cierpi na tym również polski przemysł zbrojeniowy i transportowy/komunikacyjny. Obcy np. indyjski właściciel się nie zgodzi na nic pomysłu polskiego. I co? Morawiecki to powiedział Polakom? Nie. Morawiecki jeździ po Polsce i obiecuje....obiecuje. Drugi Tusk. Kiedy zniknie w końcu życie powszechne popierane mitami. Kiedy znów władza będzie obywatelom mówiła prawdę? A czy jakakolwiek władza w Polsce dotychczas mówiła prawdę? PiS jak dotychczas śliska się na braku wiedzy i faktycznego zainteresowania się skutkami działań obywateli wyborców i ma dokładną pewność, że wygra bo zatkał marnymi gestami populistycznymi gęby niedowiarków. Skąd to przekonanie? Ano z praktyki też i po poprzednikach.
Jednak jestem lepszy jak moja reputacja. Cholera! A może gorszy? Najgorsza ta niepewność. populistycznymi, za które nic nie płaci
|
|
1 na 1 Pratchet (221 punktów) (zablokowany) | >Rządowy program "Czyste Powietrze" w swym zamierzeniu
W jakie reakcje wchodzą zanieczyszczenia z powietrzem, tworząc brudne powietrze?
|
|
 | 1 na 1 | Duch Prawdy (14787 punktów) | > W jakie reakcje wchodzą zanieczyszczenia z powietrzem, tworząc brudne powietrze?pl.wikipedia.org/wiki/Kwaśny_deszczPrawda i Solidarność... młode wino... aka człowiek trzeciego sortu...
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
|
|
| Jan Rylew (3965 punktów) | >Rządowy program "Czyste Powietrze" w swym zamierzeniu w ciągu dekady miał objąć- w celu wymiany pieców węglowych - około 4 milionów gospodarstw. To nie tylko chodzi o piece czy węzeł cieplny, ale także docieplenia ścian, wymianę stolarki zewnętrznej, zainstalowanie pomp ciepła, instalacji fotowoltaicznych. Te 4mln gospodarstw to mocno przeszacowana liczba, fakt. Beneficjentami programu mają być tylko właściciele domów jednorodzinnych i ci którzy mają pozwolenie na budowę. Ci którzy już pobudowali to albo mają już odpowiednie urządzenia i wymiana niewiele da poza kosztami i bałaganem, albo nie są zainteresowani, albo się jeszcze zastanawiają nad np. instalacją fotowoltaiczną. Dużo jeszcze nie doinformowanych i wielu na pewno (liczę że ok. 30%) nie jest zdolna z róznych względów do podjęcia decyzji. Większy wysyp wniosków może nastąpić po pierwszych realizacjach gdy sąsiad poinformuje sąsiada jak na tym wyszedł. Trudno zatem mówić o całkowitym fiasku tego programu. Natomiast wygląda na to, że jest on po prostu chybiony w metodzie. Do największych trucicieli powietrza należą domy wielorodzinne w dużych miastach np. w Krakowie gdzie w mieszkaniach biedni lub skąpi palą czym popadnie. Wiele takich domów wymaga kapitalnych remontów. Czy im pomogą miasta lub gminy, raczej wątpliwe. Jeśli będzie dalej tak mało wniosków to można rozszerzyć program na te i podobne potrzeby. Program jest na 10 lat więc jest jeszcze czas na odpowiednie korekty. Lubię konstruktywną krytykę, jest solą demokracji.
|
|
 | | Arminius (25555 punktów) | metoda chybiona | >Trudno zatem mówić o całkowitym fiasku tego programu. Natomiast wygląda na to, że jest on po >prostu chybiony w metodzie.
Bardzo chybiony. Trzeba było zlecić gminom ów program jako zadanie zlecone. Gminy - jak wykazał a praktyką - znacznie lepiej sobie radzą z problemem niż rząd. Przypuszczam, że rząd liczył na wielki sukces i nie chciał się nim dzielić z "obcymi" gminami. Tylku czy tu chodzi o gminy, rząd czy Polskę i jej zwykłych mieszkańców którzy oddychają smogiem???
|
|
2 na 2 | myslacyszaryczlowiek1 (18 punktów) | Odp: Powietrze będzie brudne??? | Bo tu nie chodzi o czyste powietrze. Chyba, że założymy że ta poprawą powietrza zajmują się zupełni dyletanci. Raczej wygląda mi na całkiem sprawnie zorganizowaną hucpę medialno polityczną, na której mają zarobić ci co mają zarobić. Gdyby chodziło o poprawę jakości powietrza to podaję całkiem proste i tanie pomysły poniżej. 1. Edukacja, zamiast straży miejskiej powinien chodzić człowiek który się zna na paleniu w kotłach. Większość ludzi pali dokładając do kotła dawki paliwa, zamiast raz zasypać do pełna i rozpalać w nim od góry. 2. Budowa zbiorników na gaz płynny, tam gdzie nie ma sieci gazowej. W przydomowej instalacji tego typu, to zbiornik jest najdroższym elementem i jego koszt wynosi około 10 tys. zł. A sam kocioł gazowy jest bardzo tani i można go kupić już za 3 tys, można go zainstalować prawie wszędzie (powyżej gruntu) i nawet komina nie trzeba. Koszt kotła na ekogroszek to już wydatek rzędu 7 tys. Czyli dlaczego gminy nie zainstalują zbiorników na gaz płynny dla kilku, kilkunastu domów. Przecież koszty tego by wyniosły ułamek tego co przeznaczono na dotacje, już nie mówiąc, że koszt dostawy gazu byłby wielokrotnie niższy, niż dla każdego oddzielnie. 3. Budowa lokalnych kotłowni działających na zasadzie wspólnot mieszkaniowych w blokach, dla małych osiedli, kilku, kilkunastu domów. Są kotły nawet na paliwa stałe, prawie że bezobsługowe. Przecież koszty tych rozwiązań by były wielokrotnie tańsze, nie mówiąc już o wygodzie ludności, która nie musiała by się zajmować ogrzewaniem własnego domu, zakup paliwa, obsługa kotła itd. itd. niż promowanie instalacji indywidualnych dla każdego domu osobno. Powstaje pytanie, czy decydenci są na tyle głupi, aby nie wpaść na przedstawione pomysły, czy też chodzi w tym wszystkim o wyciągnięcie kilkanaście tys. zł od każdej rodziny mieszkającej w domku z marnym skutkiem, jeśli chodzi o poprawę powietrza.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|