 |
Rozpad partii antyklerykalnej Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
| Napisano | Autor | Tytuł | | 27-04-2005 23:42 | M.ateusz | Rozpad partii antyklerykalnej | Warszawa, 24-04-2005
Oświadczenie o rezygnacji z członkostwa w Antyklerykalnej Partii Postępu "Racja" Z przykrością oświadczamy, iż rezygnujemy z członkostwa w Antyklerykalnej Partii Postępu "Racja". W ciągu 3 lat przyszło nam działać wraz z wieloma wspaniałymi ludźmi oddanymi bezgranicznie idei świeckiej Polski. Wszystkim za te wspólne chwile, nasze zwycięstwa i porażki szczerze dziękujemy. Uważamy, że możliwości skutecznego działania APP "Racja" dziś się już wyczerpały i partia nie jest w stanie dalej walczyć o realizację swoich fundamentalnych celów programowych. Uchwalony przez I Kongres Nadzwyczajny Program APP "Racja" stał się tylko przedmiotem dyskusji na zebraniach czytelników tygodnika "Fakty i Mity". Swój czas i zaangażowanie poświęcaliśmy, aby ten program móc wprowadzić w życie, a sama partia zgodnie ze swą nazwą była formacją postępową. Dziś przyznać musimy, że nurt postępowy w "Racji" poniósł klęskę. Wybranie na II Kongresie Nadzwyczajnym partii Romana Kotlińskiego jako kandydata partii na prezydenta, uważamy za polityczne samobójstwo i nie możemy dalej świadomie uczestniczyć w destrukcji całego ruchu antyklerykalnego z powodu ambicji jednej osoby. Kontynuowanie działalności w partii politycznej, której kandydat na prezydenta kraju prawdopodobnie utrzymuje bliskie kontakty z zabójcą księdza Jerzego Popiełuszki, jest dla nas niemożliwe. Liczyliśmy, że Roman Kotliński po wyrażeniu zgody na kandydowanie oczyści się z tych zarzutów i ostatecznie wyjaśni tę sprawę. Jednak jego trwanie w jednoznacznym milczeniu utwierdziło nas tylko w przekonaniu o prawdziwości tych zarzutów. Opublikowany zaś w n-rze 268 tygodnika "Fakty i Mity" artykuł na str. 22 odarł nas ostatecznie z jakichkolwiek złudzeń, co do wiarygodności i ideowości Romana Kotlińskiego. Negatywnie odnosimy się też do jego prywatnej wojny z kościołem i wszystkim, co sobą reprezentuje, a prowadzonej pod szyldem ruchu antyklerykalnego. Uważamy to za kompromitację całego ruchu i tworzących go tysięcy ludzi. Dla nas walka o świeckość, to działalność na rzecz państwa neutralnego światopoglądowo, w którym zapewnia się każdemu obywatelowi nieskrępowany rozwój intelektualny, swobodę wyznania i wypowiedzi, równość wobec prawa, jednakowe prawa publiczne niezależnie od statusu społecznego, światopoglądu, preferencji seksualnych czy narodowości. Program APP "Racja" to nie tylko walka o świeckie państwo, to także sprawy społeczne. Uważamy, że podstawowymi problemami dotyczącymi zwykłych obywateli są dziś pogłębiające się rozwarstwienie majątkowe, rosnąca grupa wykluczonych, bieda i bezrobocie. Jako ludzie chcący naprawiać rzeczywistość dla nas i dla naszych dzieci, nie chcemy bezmyślnie walczyć z kościołem. Chcemy sprawić, żeby w naszym kraju panowała normalność. Żeby nikt nie cierpiał z powodu odmienności poglądów, żeby każdy miał możliwość postępowania zgodnie z własnym sumieniem, a nie nakazami hierarchii kościelnej, aby poprawa jakości życia dotyczyła największej a zarazem najbiedniejszej grupy obywateli. Naszym odejściem nie rozbijamy ruchu który współtworzyliśmy, lecz przedłużamy szansę na realizację tych postulatów, które ten ruch wypracował. Mając do wyboru pójście drogą marginalizacji i zamknięcia w getcie "Faktów i Mitów" lub włączenie się w budowanie nowoczesnej partii lewicowej, łączącej w sobie różne środowiska, wybieramy tę drugą drogę. Jesteśmy też pełni zrozumienia dla tych członków APP "Racja", którzy bez entuzjazmu podchodzą do pomysłu budowania Unii Lewicy. Mamy świadomość i szanujemy to, że wielu z nich wstąpiło do "Racji" tylko dla jej nazwy, dla tygodnika "Fakty i Mity" czy nawet dla samego Romana Kotlińskiego. Nie mamy pretensji o to, że obrali kierunek zgodny z własnymi przekonaniami. W dniu naszego odejścia apelujemy do wszystkich postępowców będących członkami APP "Racja", aby sami wybrali drogę, jaką chcą pójść dalej. My, którzy już podjęliśmy tę trudną decyzję, wierzymy, że dzięki wspólnemu zaangażowaniu w tworzenie Unii Lewicy będziemy w stanie skutecznie walczyć o sprawiedliwość społeczną i świecką Polskę.
Piotr Musiał Przewodniczący APP "Racja" Przewodniczący województwa mazowieckiego
Marek Motyka Skarbnik APP "Racja" Wiceprzewodniczący województwa mazowieckiego
Szymon Niemiec Rzecznik Prasowy APP "Racja"
Marek Foryś członek Zarządu Krajowego APP "Racja"
Artur Reszczyński członek Zarządu Krajowego APP "Racja" Wiceprzewodniczący województwa mazowieckiego
Grzegorz Kotarski Wiceprzewodniczący województwa podlaskiego Główny Specjalista ds. Internetu APP "Racja"
Marcin Kula-Bukowski Przewodniczący Młodzieżówki APP "Racja" członek Rady Krajowej APP "Racja"
Tomasz Gradowski Wiceprzewodniczący Młodzieżówki APP "Racja", Krajowy Koordynator Informacji
Lidia Chruszczewska członek Rady Krajowej APP "Racja"
Jerzy Michał Wikiel Wiceprzewodniczący województwa mazowieckiego Wiceprzewodniczący Krajowej Komisji Rewizyjnej |
| aquatarkus | Rozpad partii antyklerykalnej | I bardzo dobrze. Idźcie, idźcie. Nie wracajcie. Piękna, arcyideowa Iza was utuli, może nawet przeprosicie się z Janikiem i Kwaśniewskim, by wspólnie adorować lewicowe wartości... >Nie chcemy bezmyślnie walczyć z kościołem >Negatywnie >odnosimy się też do jego prywatnej wojny z kościołem Pędźcie prędko do prymasa, krzyżem się połóżcie, kilka razy potępcie antyklerykalizm - chorobę, którą należy leczyć, a wasze grzechy zostaną wam odpuszczone. I będziecie mogli dumnie współtworzyć "mądry kompromis z Kościołem". O take lewyce przecież walczycie. >Mając do wyboru >pójście drogą marginalizacji i zamknięcia w getcie "Faktów i >Mitów" Gdyby nie Kotliński i getto "Faktów i Mitów", nie opuścilibyście nigdy getta własnej kanapy. >prawdopodobnie utrzymuje bliskie kontakty z zabójcą księdza >Jerzego Popiełuszki Można prosić jakieś bliższe szczegóły? Cóż ma oznaczać to "prawdopodobne utrzymywanie bliskich kontaktów"? Z tego, co wiem, sprawę nakręciła "Wybiórcza" szukająca na gwałt "haka" na nowo utworzoną Unię Lewicy. Jeżeli właśnie michnicze medium jest dla was wyrocznią, to jesteście doprawdy pożałowania godni. >Mając do wyboru >pójście drogą marginalizacji Dokładnie tą drogą cały czas kroczycie, po drodze robiąc z siebie przy okazji pośmiewisko. (a może o to właśnie wam chodzi?)
Typowe - główne elementy działalności partyjnej: publiczne kłótnie, połajanki, obelgi, podniosły, nic nieznaczący bełkot, podziały...
A mnie szlag trafia, że, między innymi dzięki takim "mózgowcom" jak wy, Polska na wieki wieków pozostanie czarna.
|
|
 | | kowalska (9 punktów) | Odp: Rozpad partii antyklerykalnej | >>Piękna, arcyideowa Iza was utuli, może nawet przeprosicie się z Janikiem i Kwaśniewskim, by wspólnie adorować lewicowe wartości... >>Pędźcie prędko do prymasa, krzyżem się połóżcie, kilka razy potępcie antyklerykalizm - chorobę, którą należy leczyć, a wasze grzechy zostaną wam odpuszczone. I będziecie mogli dumnie współtworzyć "mądry kompromis z Kościołem".>
Piękny język! Piękny! Mój tata ma książkę "Historia WKP(b)" z 1939 r. Ten styl - stary ale jary (jak widać) łzy wyciska.
>>prawdopodobnie utrzymuje bliskie kontakty z zabójcą księdza >>Jerzego Popiełuszki >Można prosić jakieś bliższe szczegóły? Cóż ma oznaczać to "prawdopodobne utrzymywanie bliskich kontaktów"
W Łodzi mówią, że to "utrzymywanie bliskich kontaktów" polega na "dawaniu" pracy w FiM w charakterze redaktora podpisującego się kobiecym nazwiskiem.
|
|
 | | aquatarkus | > Piękny język! Piękny! Mój tata ma książkę "Historia WKP(b)" z 1939 r. Ten styl - stary ale jary (jak widać) łzy wyciska.Dziękuję. Staram się jak mogę.  A cóż u szanownego taty TAKIE książki robią? Czyżby córce do snu to ponadczasowe dzieło czytywał? A na poważnie - o cóż ci chodzi, droga Kowalsko? Bo nie w pełni uszczypliwość twą błyskotliwą prostym umysłem pojąłem. > W Łodzi mówią, że to "utrzymywanie bliskich kontaktów" polega na "dawaniu" pracy w FiM w charakterze redaktora podpisującego się kobiecym nazwiskiem.Nie pytałem się, co mówią w Łodzi czy w okręcie, ale jak konkretnie wyglądają te bliskie kontakty? Czy ci panowie śpią ze sobą albo w szachy razem rają? Jeżeli sygnatariusze deklaracji podają coś jako główny motyw swej rejterady, to zapewne doskonale znają szczegóły całej sprawy. I to niekoniecznie podsłuchując, co się "na mieście dzieje". Kobiecym nazwiskiem? Cóż to niby za nazwisko? Abstrahując na moment od kwestii etycznych, jestem zdania, że udział Piotrowskiego byłby fatalny dla całego ruchu antyklerykalnego. Ale, póki co, te oskarżenia i insynuacje nie są warte więcej niż plotki "na mieście" albo ociekające nienawiścią i jadem artykuły w "gw". Przy okazji - znamienne, że dyżurne autorytety moralne przypomniały sobie o popularnym tygodniku dopiero wtedy, kiedy pojawiła się szansa na zbudowanie pierwszej autentycznie lewicowej formacji.
|
|
 | | agnus dei | A to GW szuka teraz haka na antyklerykalow? Syjonisci w kolorowych skarpetach podlizuja sie klerowi w skarpetach we wzorki? A po co? Chyba ze znowu doszlo do kolejnej historycznej zmowy tym razem zydo-masono-klerykalo-syjonistow! To by wiele wyjasnilo! Diabel Baalcerowicz wezmie kesz i geszeftele a reszte razem z duszami wezma swiete byki ...
|
|
| leo_z (935 punktów) | Rozpad partii antyklerykalnej | Jakie to polskie, jakie to nasze, swojskie ...KOCHAM to - tylko skąd ten sarkazm w głosie  . Może warto jednak wziąć przykład z KK w zakresie podejścia do kalania własnego gniazda. Jak widać, niezależnie od światopoglądu polaczek zawsze zostanie polaczkiem. Tym wszystkim panom za lekturę obowiązkową dałbym czytanie felietonów Pana A. Koraszewskiego... do skutku
|
|
 | | mohawk (2936 punktów) | Odp: Rozpad partii antyklerykalnej | > Tym wszystkim panom za lekturę obowiązkową dałbym czytanie felietonów Pana A. Koraszewskiego... do skutkuDokładnie tak. Mimo iż prawie w każdym jego artykule znajduję pojedyncze stwierdzenia, z którymi się nie zgadzam, wszystkie one stanowią znakomity przykład postawy sceptycznej, otwartości na argumenty i poglądy drugiej strony oraz roztropności obywatelskiej [by się tak szumnie wyrazić  ].
|
|
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|