Racjonalista - Strona głównaDo treści
Materiały z serwisu+Bog/Religie

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Bazgroły
NapisanoAutorTytuł
15-04-2006 18:08MariuszMateriały z serwisu+Bog/Religie
www.racjonalista.pl/kk.php/s,3156 tutaj mamy bardzo ciekawą historie religi i powstania religi chrzescijanskiej! Zadane jest pytanie czemu wszystkie religie upadły a ta chrześcijańska przetrwała? Sądzę, że warto tu przytoczyć zdanie wybitnego historyka religii greckiej, profesora Uniwersytetu Genewskiego Jeana Rudhardta. [..]Powiedział mi przy ostatnim naszym spotkaniu, że "dostrzegł za tym wszystkim jakąś rzeczywistość". Chrześcijaninem wszakże, przynajmniej wówczas, jeszcze nie był, ale przeszedłszy na emeryturę zaczął studiować Nowy Testament. I tutaj zafascynowało go właśnie zmartwychwstanie Jezusa. Oczywiście jako religioznawca wiedział doskonale, że nie brak bóstw pogańskich, które zstąpiwszy do krainy zmarłych, potem z niej powracają. Zawsze jednak, jak stwierdził w rozmowie ze mną, dzieje się to na płaszczyźnie mitu, całkowicie ahistorycznej. Jezus jest natomiast konkretnym, historycznym człowiekiem, żyjącym w określonym środowisku i czasie. I to właśnie - zdaniem szwajcarskiego historyka religii - jest zjawiskiem całkiem niezwykłym i fascynującym."
To jest własnie ta odmienność wierzeń chrzescijan. Może dlatego tylko ona jeszcze przetrwała gdy inne mitotologie dawno upadły.
Idąc dalej do osoby Chrystusa.Jest on bogiem ktory umiera za nas,na krzyzu,haniebna smierc,kocha nas i miluje(jak w zadnej innej religi),umiera w zasadzie za nas i za to zebysmy uwierzyli.To bardzo cenna idea,dzieki ktorej swiat mogłby byc idealny(tyle ze naszym swiatem rzadzi szatan i mamy wolna wole do wybierania miedzy dobrem i zlem i dlatego swiat nie jest idealny).Nikt procz boga nie wymysliłby takiej idei,tak wzniosłej,idei całkowitej miłości.Wyznawcami chrystusa są biedni ale takżę i bogaci,niby wszyscy mówią że chrześćijaństwo jest dla biedoty ale już w swoich początkach(chrześcijaństwa) wierzyli także bogaci.Chrystus osoba niby niby mitologiczna jednak od czasów jego nardzin liczy się naszą ere itd. Uznaje się go za osobe historycznie prawdziwą!Podążając dalej w jaki sposób chrystus zdołałby okłamać wszystkich apostołów,przekonać ich do swych nauk(filozofi która była jest i bedzie najlepsza na swiecie filozofi milosci),mowił ze jest bogiem ze z martwych wstanie,potem rzeczywiscie tak jak przepowiadał został ukrzyzowany nastepnie z martwych wstał(koles ktory mowi ze wstanie z martwych,ze jest bogiem musiałby miec "kupe" szczescia zeby poprostu tak sie stało i np. zemdlał itd.),uważając znów że apostołowie byli sfałszowani,to w jaki sposob pierwsi chrzescijanscy wyznawcy mieli z nimi stycznosc,brali udział w ich kazaniach(Jezus tez robił kazania).Poza tym popatrzcie na biblie,nie mowie tu o stylu w jakim została spisana ale o tym co zostało w niej napisane,"Wiele (złych) słów przeciwko niemu wypowiedzą i liczne kłamstwa. Będą mu złorzeczyć. Złe pokolenie obali go. Kłamstwem i gwałtem zwalczać go będą. Lud zbłądzi, w jego dniach i na złe drogi zejdzie." itp. o tym jak ludzie będą źli,o tym że pojawi się wielu falszywych proroków,ze beda ateisci itd. Kto wymysliłby takie opowiadania,zmyslone,przeciez one sa idealne,przestrzegaja,strasza itd. wszystko jest zrobione bardzo dobrze,swietnie jak na klamstwo,wielu musiało by nad tym lata spedzic a i tak nadal bylo by w tym pelno bledow.Mimo tego nie ma,czy to nie jakis dowod na to ze rzeczywiscie jest to boskie? W swym przesłaniu,zastraszaniu,przestrzeganiu,przewidywaniu jest idealne !
Kolejnym tekstem jakim przeczytałem był tekst www.racjonalista.pl/kk.php/s,2401 ,tam pisze przy Celsusowi ze zbiegli z Egiptu[żydzi] a przeciez mowia w calym artykule ze to bajka...
następnym tekstem był ten :
www.racjonalista.pl/kk.php/s,3624 - skad te niemilosierne tony złota i srebra jak Izrael był według powyższych artykułów biedna dziura?
Kolejne artykuły dotyczą Qumran.Zastanawia mnie jedna rzecz,te fakty mają obalić chrześcijaństwo czy je wzmocnić,bo jakoś nie moge tego rozszyfrować?
Mowa w nich jak i w chrześcijaństwie o mesjaszu ktory sie pojawi itd.itp.Czy aż takie wazne to jest ze w religi tworzonej przez Żydow ale przez inna sekte,powstaje bog ktory potem staje sie chrzescijanskim,przeciez tutaj zmienia to tylko czas powstania religi chrzescijanskiej,poza tym przewiduje przyjscie boga jakim jest Jezus(chyba nie pod tym samym imieniem)ale to tez mało wazne,wazne natomiast ze on nadchodzi i robi to co musi...wiadomo co,roznie sie to nazywa ale ostatecznie sie konczy.
Kolejny artykuł to www.racjonalista.pl/kk.php/s,1066 i znajduje sie tutaj kolejny tekst ktory mowi o tym ze chrzescijanstwo bylo 1 z takim bogiem. W powyższym artykule mowa jest o bogu Mitrze który jest rzekomo bardzo podobny do chrzescijanskiego,wiec nie nastepuje tutaj jakas wielka sprzecznosc artykułow w dodatku kazdy z kazdym?
I jeszcze jedno pytanie odnosnie tego czy Mitra nie jest czasem tym samym bogiem jakim jest bog chrzescijanski,bo moze sie roznie nazywac ale chodzic moze o to samo.
W jednym z powyższych tekstów pisze że stary testament został zrobiony na zlecenie krola ku zwiekszeniu morale Izraelitow i pokrzepieniu serc,w innym tez tutaj przytoczonym ze bog ten został przejety,nie nastepuje tutaj jakies pomieszanie teori i sprzecznosc artykułów?

Mariusz
Chciałem też was zapytać,co z wami będzie,jak myślicie jeśli to wszystko okaże się prawdą,że Jezus istniał i że jest bóg i zostawił nam tylko po sobie,kościół i biblie,co w tedy?Nie lepiej wedle zakładu Pascala wierzyć w boga,jak go nie ma nic się nie traci,jak jest wiele się zyskuje,czyż nie?Poza tym nie rozwiązaliśmy i prawdopodobnie nigdy nie rozwiążemy zagadki,powstania Wszechświata więc może za tym stać bóg i to może być kolejny dowód na to że jest!Zakład Pascala mówi żebyśmy się nie wahali między wiara i nie wiara bo i tak nic nie tracimy jedynie zyskujemy,nikt pewien byc nie moze czy jest czy nie ma boga!Wiec czemy sa niewierzacy?
Mariusz
Jak to w koncu jest,bog zydow jest spisany/wynaleziony czy tez przejety?
outsider (2469 punktów)
Mariuszu, przenoszę Twoją dyskusję z samym sobą do "Bazgrołów".


Co mówisz o Bogu? Ślisko tu od krwi ludzkiej
(Nie-boska komedia}
Volrath (3440 punktów)
Raz piszesz to samo w poście, drugi raz jako wątek - niestety jako moderator nie mogę pozwolić na bałagan i zamykam.

Dyskusję można przenieść do: Odp: Między młotem i kowadłem 15-04-2006

Wróć do listy wątków działu Bazgroły

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365