Racjonalista - Strona głównaDo treści
Dominicantes 2009 - konferencja prasowa

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
12-05-2010 20:48Sławek Dutkiewicz (1713 punktów)Dominicantes 2009 - konferencja prasowa
Ocena 7 na 7
W końcu... puszczą farbę!

Cytat:

Konferencja dominicantes - nowy termin

Począwszy od 1979 każdego roku Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC opracowuje dane z wszystkich parafii informujące, ilu z nas uczęszcza co niedzielę do kościoła oraz przyjmuje komunię świętą. To największe tego typu badania na świecie, które w listopadzie 2009 r. zostało przeprowadzone 30. raz z rzędu. Z tej okazji ks. prof. Witold Zdaniewicz SAC, Dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego oraz ks. Józef Kloch, Kierownik Biura Prasowego Episkopatu Polski zapraszają na konferencję poświęconą niedzielnym praktykom Polaków.

Jakie są wyniki ostatniego badania?

Czy utrzymała się tendencja spadkowa z 2008 roku?

Dlaczego nieustannie wzrasta communicantes?

W jakich regionach Polski ludzie najchętniej chodzą do kościoła?

Jakie są przyczyny takiego stanu?

Jakie są duszpasterskie wnioski z badań?

Co robić, aby zachęcać ludzi do świętowania niedzieli po katolicku?

To tylko niektóre z pytań, na jakie postaramy się odpowiedzieć w czasie konferencji.

Termin: 13 maja 2010 (czwartek), godzina: 11.00

Miejsce: Dom Pallotynów, ul. Skaryszewska 12, Warszawa

Ramowy program:

11.00 - prezentacja wyników badań

11.30 - kawa

11.45 - panel dyskusyjny z udziałem socjologów, duszpasterzy i dziennikarzami

13.00 - zakończenie

Prowadzenie: ks. J. Kloch (rzecznik Konferencji Episkopatu)

www.iskk.p(*)=article&id=113:wyniki-badania


Też mam kilka... pytań:

1. Dlaczego zmieniono reguły i przesunięto termin liczenia wiernych na... DZIEŃ PAPIESKI ???
2. Dlaczego nie na Niedzielę Palmową, Boże Ciało albo... PASTERKĘ ???
3. W jakim stopniu ten zabieg wypaczył... WYNIKI ???
4. Czy zdaniem ISKK przeciętne spożycie alkoholu przez wiernych powinno się badać w... SYLWESTRA ???
5. Czy liczenie odwiedzających groby bliskich powinno się odbywać w... ŚWIĘTO ZMARŁYCH ???

Jest o co... pytać!
Czy ktoś z tubylców [W-wa] nie zechciałby się... pofatygować?
Może redakcja portalu racjonalista.pl powinna postarać się o... akredytację prasową?
Takie już ze mnie... ciekawskie jajo!
Pewnie jest więcej takich... jajcarzy!
Idżcie i... PYTAJCIE !!!
Czekam na relację z... konferencji!
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

rudyment (3233 punktów)
>W końcu... puszczą farbę!

Tako rzeczesz? A po co mieliby to robić?

Rozum to umiejętność naginania poglądów do faktów
Sławek Dutkiewicz (1713 punktów)
>>W końcu... puszczą farbę!
>Tako rzeczesz?
Bardzo ładnie z Twojej strony, że znasz... Nietzschego!

>A po co mieliby to robić?
Szkoda jednak, że nie zrozumiałeś... Niczego!

Daruj sobie bryki, przeczytaj od deski do deski... " Tako rzecze Zaratustra"!

Nie moja wina, że moja mina niektórym przypomina teorię Darwina
13-05-2010 20:07 
 Ocena 2 na 2
rudyment (3233 punktów)
>Daruj sobie bryki, przeczytaj od deski do deski... " Tako rzecze Zaratustra"!

Znam w całości - i żałuję straconego czasu. Również na dalszą rozmowę w tym wątku.


Rozum to umiejętność naginania poglądów do faktów
spray (5875 punktów)
>Konferencja dominicantes - nowy termin
Nowy.
Co niby ma znaczyć?
Bo domini canes, to wiemy.
Dominicantes to te zawodzenia ku chwale. Pana.
A cholera wie, kto tu teraz panem jest i basta!
Ale żeby konferencja?
Na temat, kto ładniej pieje?
To po co w ogóle, skoro piękno jest w oku patrzącego?
Sławek Dutkiewicz (1713 punktów)
>>Konferencja dominicantes - nowy termin
>Nowy.
Nowy, bo termin konferencji był wielokrotnie... przekładany!

>Co niby ma znaczyć?
Ano... to : pl.wikiped(*)/Niedzielne_praktyki_religijne

>Bo domini canes, to wiemy.
Poważnie? Ciekawe, że teraz każdy może być... Omnibusem!
pl.wiktionary.org/wiki/Domini_canes

>Dominicantes to te zawodzenia ku chwale. Pana.
Również, choć... nie tylko!

>A cholera wie, kto tu teraz panem jest i basta.
Pewnie cholera też buszuje w... internecie!

>Ale żeby konferencja?
Słusznie! Zawracanie... dupy!
Przecież można przez... aklamację!


>Na temat, kto ładniej pieje?
Na moje najładniej pieją... KURY!
www.youtub(*)?v=UHODx7Kzf0c&feature=related

>To po co w ogóle, skoro piękno jest w oku patrzącego?
Myślałem, że masz problem ze zrozumieniem... tekstu!
A Ty masz po prostu problem ze... wzrokiem!
Muszę Cię zmartwić - to nie piękno lecz prawdopodobnie... zaćma!

Nie moja wina, że moja mina niektórym przypomina teorię Darwina
Sławek Dutkiewicz (1713 punktów)
No i w końcu... puścili farbę!
Oto oficjalny komunikat... ISKK!

Cytat:
Dominicantes 2009 - 30 lat badań praktyk religijności w Polsce

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC od roku 1972 prowadzi badania socjologiczno-statystyczne na temat religijności w Polsce. W roku 1979 rozpoczął badanie niedzielnych praktyk religijnych (dominicantes i communicantes). Badania te w takiej samej formie prowadzone są do dzisiaj. W jednym dniu (wybrana niedziela października lub listopada) we wszystkich parafiach w Polsce liczeni są wierni. Wyniki tych badań są dokumentowane i służą jako dodatkowy materiał w badaniach nad polską religijnością.

Warto zauważyć, że są to tylko dwa wskaźniki religijności - msza i komunia niedzielna. Jednak są to wskaźniki bardzo znaczące. Okazuje się, że stan dominicantes i commnunicantes jest kompatybilny z wynikami innych nieraz bardzo szczegółowych badań religijności.

Ponadto wyniki prowadzonych od 30. już lat badań dominicantes i communicantes pozwalają na konkretnych pytań czy hipotez, które można weryfikować w szczegółowych i pogłębionych badaniach socjologicznych. Jest to więc materiał z jednej strony uzupełniający, a z drugiej inspirujący w badaniach religijności.

Religijność jest procesem i trudno poszukiwać w procesie zmian religijności takich konkretnych, jednoznacznych punktów czasowych. Raczej można mówić o pewnych okresach czasu, w których przejawia się pewna tendencja zniżkowa, czy też proces wzrastający. Oczywiście są to zamsze tylko hipotezy i trzeba czekać i obserwować, czy czas je zweryfikuje.

Obserwując wyniki badań dominicantes z 30 lat można (oczywiście umownie) ukazać trzy okresy przemian - spadku domimcantes.

I. Pierwszy okres to lata 1980 - 1990, gdy średni procent dominicantes dla Polski oscyluje blisko 50%. W roku 1987 wynosi 55,3%, ale ostatni raz wartości powyżej 50% procent przyjmuje w roku 1990 (50,3%).

II. Drugi okres to lata 1991-2007, w którym średni procent dominicantes dla Polski zamyka się w przedziale 43-46 %.

III. Wydaje się, że trzeci okres zaczął się w roku 2008, kiedy to procent dominicantes spadł do 40,4%. Wprawdzie w roku 2009 jest nieco wyższy (41,5%), ale może to już być wyrazem dalszej tendencji spadkowej. Pokażą to wyniki następnych lat.

Przez całe 30 lat wzrasta communicantes. Przyjmując powyższe okresy czasowe, przedstawia się on następująco:
1980-1990: 7,8%-10,7%
1981-2007: 10,8-17,6%
2008-2009: 15,3-16,7%

żródło: www.iskk.p(*)m_content&view=article&id=116:

Polecam zapoznanie się z pełnym tekstem komunikatu i wyciągnięcie własnych... wniosków!


Nie moja wina, że moja mina niektórym przypomina teorię Darwina

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365