 |
Nurty ekstatyczne w chrześcijaństwie Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 21-12-2015 20:31 | Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) | Nurty ekstatyczne w chrześcijaństwie | Chrześcijańska mistyka kojarzy się powszechnie przede wszystkim z ascezą posuniętą do autoagresji i wyniszczenia organizmu. Niewiele mówi się o nurtach chrześcijaństwa będących wyrazem zgoła przeciwnych tendencji, a przecież w historii było ich chyba niemało? Będę głęboko wdzięczny za wszelkie podpowiedzi, źródła i sugestie. Najmilej widziane będą - co oczywiste - soczyste anegdoty, intrygujące życiorysy sekciarzy i przenajbliższe szczegóły z życia ich uczniów i naśladowców, oraz wszelkie inne, a wielce wymowne przykłady.  | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
2 na 2 | Arminius (25555 punktów) | Starowierstwo | Polecam bezwzględnie niezgłębiony obszar rosyjskiego prawosławia - do poszukiwań wszelkich najbardziej skrajnych, najbardziej alternatywnych herezji i sekt względem ortodoksji. Podrzucam link do tekstu o sekcie osławionego proroka Ilji - założyciela Wierszalinu, bohatera kultowego onegdaj spekktaklu "Prorok Ilja" Teatru "Wierszalin". A potem czeka Pana bajeczny i straszny świat rosyjskich starowierów i ich następców. www.anywhe(*)n--tam-gdzie-konczyl-sie-swiat
|
|
 | 3 na 3 | romaro (25211 punktów) | Odp: Starowierstwo | > Polecam bezwzględnie niezgłębiony obszar rosyjskiego prawosławia - do poszukiwań wszelkich najbardziej skrajnych, najbardziej alternatywnych herezji i sekt względem ortodoksji.Chyba jedna z najbardziej skrajnych sekt działających do dzisiaj. www.parano(*)542-skopcy-religijni-kastraci/
|
|
1 na 1 | Jacholek (5699 punktów) | Odp: Nurty ekstatyczne w chrześcijaństwie | > wszelkie inne, a wielce wymowne przykłady.  W 17-wiecznej Anglii proliferowały ponoć różne sekty a wśród nich także takie o charakterze hedonistycznym jak opisane w tej monografii www.cathol(*)ish-sect-that-simply-vanished/
|
|
 | Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) |
Chrześcijanie hedoniści. Widać - jak się chce, to można. Bardzo smakowite. 
"Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski
|
|
5 na 5 | Duch Prawdy (14787 punktów) | Jam - nie Osjan! W zmyślonej postaci ukryciu Bezpiecznie śpiewam moją ze światem niezgodę! Tarczą złudy obronny - zyskałem swobodę, Którą on by zapragnął, gdyby tkwił w tym życiu.
Za niego dźwigam brzemię należnej mi sławy I za niego o przyszłość mych pieśni się trwożę - Żyję tak, jakbym jego życia był ciekawy - Ginę, jak on by ginął, choć zginąć nie może!
Ten go uczci, co będzie na moim pogrzebie, Gdy moja mgła się z jego spokrewni tumanem. Nikt się nigdy nie dowie, czym byłem dla siebie - Dla innych chciałbym zawsze być tylko Osjanem.
Tak rzekł śpiewak, lecz własnym smutkom nie podołał, I nagle: Boże, Boże! - do Boga zawołał.
Jam - nie Bóg! Twarzy mojej spragniony zatraty, Maskę Boga przywdziałem - zdradziecko pokrewną, I za Niego stworzyłem bezrozumne światy, Tak, jak On by je stworzył... Na pewno! Na pewno!
Za niego w mrok się wdarłem, by trwać w obłąkaniu, Tak jak On by to czynił, gdyby chciał się wdzierać! Za Niego mrę na krzyżu, w bolesnym przebraniu Tak właśnie, jak On marłby, gdyby mógł umierać!
Za Niego, jakby rozpacz gnała Go po niebie, Płacząc - w próżnię uchodzę, by marnieć - odłogiem! Nikt się nigdy nie dowie, czym byłem dla siebie! Dla was, co się modlicie, jestem tylko - Bogiem.
B. Leśmian
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
|
|
 | 3 na 3 Quetzalcoatl (2779 punktów) (zablokowany) | Plus dla Leśmiana. Przekaż mu go ode mnie (myślę, że jako praktykujący Duch czegoś tam nie powinieneś mieć z tym problemów).
|
|
|  | 1 na 1 | Duch Prawdy (14787 punktów) | Przekazany...
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
|
|
| |  | 1 na 1 Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) | > Przekazany...youtu.be/iOmBPgpK--g Cytat:O nie śpij druhu nocy tej Tyś jest Duch, a myśmy chorzy nocy tej Odpędź z oczu Twoich sen Tajemnica się rozwidni Tyś jest Jowisz na niebiosach Wśród gwiazd krążysz firmamentu Bohaterem jest Twój Duch nocy tej Ach - jak cicho inni śpią Ja i Bóg jesteśmy sami nocy tej Jaki szum - schodzi szczęście Prawda skrzydłem opromienia Nie śpij druhu Gdybym przespał aż do ranka Jużbym nigdy nie odzyskał nocy tej Targowiska już ucichły Patrz na rynek gwiezdnych dróg Lew i Orion Andromeda i Merkury krwawo lśni noc Wpływ złowieszczy miota Saturn Wenus płynie w złotym dżdżu nocy tej Nad otchłanie orła pędź Bohaterem jest Twój Duch nocy tej Zamilknięciem wiąże język Lecz ja mówię bez języka nocy tej!
"Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski
|
|
| | |  | 1 na 1 | Duch Prawdy (14787 punktów) | Zagadka, kto napisał ten wiersz.., fragment: "Mars, Wenus, Jupiter, Saturn, zagubione w pustym oceanie, orbitujące., orbitujące, w podróży bez przeznaczenia. To nic, że stworzyło mnie co innego. Tam w dole płynie życie we wszystkich kierunkach, zagubione w pustym oceanie, orbitujące, orbitujące, w podróży bez przeznaczenia..."
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
|
|
| | | |  | 1 na 1 Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) | > Zagadka, kto napisał ten wiersz.., fragment:Nie mam najmniejszego pojęcia, ale mam różne skojarzenia: youtu.be/Vp_LmmxZFWQyoutu.be/ohs0a-QnFF4
"Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski
|
|
| | | | |  | 1 na 1 | Duch Prawdy (14787 punktów) | Tego wiersza nie napisał człowiek, lecz maszyna...
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
|
|
| | | | | |  | 1 na 1 Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) | > Tego wiersza nie napisał człowiek, lecz maszyna...Nie ważne, na co patrzysz, ale co widzisz. youtu.be/I7HahVwYpwo  A tak w ogóle, to ciekawe, kto programował tę maszynę...
"Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|