Racjonalista - Strona głównaDo treści
Wyznanie niewiary

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » ABC Racjonalisty
NapisanoAutorTytuł
06-01-2008 11:40Gregorias z PikutkowaWyznanie niewiary
(Z jakiegoś powodu z wszystkich działów forum z wyjątkiem tego zniknęła możliwość założenia nowego wątku. Tym sposobem, uwagi o wypowiedzi Pieronka trafiają do ABC Racjnalisty, co oczywiście ma swój dodatkowy smaczek.)

Zdaniem katolickich biskupów 96 procent polskiego społeczeństwa to katolicy (dane z niektórych diecezji sięgają 99,2%). Ludność Polski w 2005 roku liczyła 38. 635 tys. dusz, z tego 31.978 powyżej 15 roku życia. (Jeśli odejmiemy od tego 4%, zostanie nieco ponad 30 milionów.) Z tego punktu widzenia spór o przymusowe ściąganie daniny w wysokości 30 milionów złotych na Świątynie Opatrzności Bożej wydaje się być osobliwym wyznaniem niewiary w statystyki oraz w wiarę wiernych. Dobrowolne i ochocze oddanie jednej złotówki na budowę Świątyni nie wydaje się być zbyt wielką ofiarą na rzecz ukochanego boga. Tymczasem biskupi domagają się tu włączenia policji podatkowej.

Nie będę się tu wypowiadał na temat mataczenia, aby wyłudzić tę sumę z budżetu państwa. (Ostatecznie Kościół katolicki nigdy nie mówił o swojej moralności, tylko o naszej.) Istotny jest wszelako fakt, iż ów Kościół musi się odwoływać do państwowego przymusu, aby wyrazić gest wdzięczności wobec Boga.

Pieronek, jeden z najbardziej światłych i liberalnych biskupów polskich, w tej sprawie stwierdził: „Dziękujemy Bogu za niepodległość, nie tylko my wierzący, ale wszyscy, którzy zostali obdarzeni tą wolnością. I sądzę, że społeczeństwo ma jakieś wewnętrzne przekonanie, że po tylu, tylu latach potrzebny jest pewien gest narodu wobec tego dobrodziejstwa, jakie go spotkało.” Pieronek zaznaczył przy tym, że „kto się od tego wymawia, to znaczy, że "wolałby jeszcze w tej niewoli siedzieć".
Myślę Biskupie, że wierni winni tę złotówkę wdzięczności sami z sakiewki wydłubać, bo co to za wdzięczność, taka przymuszona wdzięczność? Zaś prawdziwy katolik, któremu dobrobyt na to pozwala, to mógłby jeszcze i za dwie emerytki zapłacić, iżby nie musiały uszczerbku na żywności z powodu tej wdzięczności doznawać.

Może jednak otrzymaliśmy tą drogą wyznanie niewiary w rzeczywistą liczbę wiernych i w ich przekonanie, że tak właśnie powinna wyrażać się nasza wdzięczność za wolność, i że to właśnie jakiemuś bogu ją zawdzięczamy, oraz że na nic on tak nie czeka jak na kolejną murowaną zagrodę dla owiec.

Pytanie inne się tu również narzuca, jak nasz światły i liberalny biskup łączy protest Kościoła wobec finansowania z budżetu in vitro („gdyż jest tyle innych ważnych spraw” z finansowaniem z budżetu wdzięczności wobec Pana, że wolność zwrócił, którą wcześniej zabrał?

Głąbiński (3538 punktów)
>... Zdaniem katolickich biskupów 96 procent polskiego społeczeństwa to katolicy ... Z tego punktu widzenia spór o przymusowe ściąganie daniny ... na Świątynie Opatrzności Bożej wydaje się być osobliwym wyznaniem niewiary w statystyki oraz w wiarę wiernych.
Inne dwa pytania związane z budową wspomnianej świątyni dotyczą tego, że wg założeń ma ona być spełnieniem zobowiązania podjętego przez Sejm 4-letni wyrażenia wdzięczności za uchwalenie Konstytucji zwanej 3-ciomajową. Otóż:
1-o już powstały dwie świątynie wybudowane w tej intencji, jedna jeszcze w XIX wieku i druga w dwudziestoleciu m-wojennym. Wypada, by biskupi wyjaśnili, dlaczego uważają, że mimo istnienia tych dwu budowli wotum nie zostało spełnione,
2-o konstytucja została wprawdzie z wielkim hukiem uchwalona, ale pozostała wyłącznie na papierze. Już Napoleon, tworząc Księstwo Warszawskie potraktował ją jako niebyłą.
Sumując, od hipotetycznych 96% procent należałoby co najmniej odjąć tych, którzy uważają za niestosowne składanie w ofierze dóbr zbieranych pod przymusem, tych którzy są przekonani, że dwie świątynie zamiast obiecanej jednej to już dosyć, oraz tych, którzy sądzą, że w ogóle nie ma za co dziękować.

Stach M. G.
prokaczystowska_racjonalistka
z wszystkich krytyk KK w Polsce wychodzi prostacka zazdrośc krytykantów o pieniądze.
to jest sedno problemu.
gdzie jest szwindel KK skoro placówka kulturalna tam powstanie?to tylko zmiana koncepcji,proszę mi pokazac kodeks karny gdzie jest napisane że to zabronione a potem pluc typowym dla ateistow,impotentow w dziedzinie kultury i architektury antyklerykalnym jadem.
czerwonym jadem z ktorego wielki wolnomysliciel-ateista Stalin bylby dumny.
Filip
>z wszystkich krytyk KK w Polsce wychodzi prostacka zazdrośc krytykantów o pieniądze.
>to jest sedno problemu.
>gdzie jest szwindel KK skoro placówka kulturalna tam powstanie?to tylko zmiana koncepcji,proszę mi pokazac kodeks karny gdzie jest napisane że to zabronione a potem pluc typowym dla ateistow,impotentow w dziedzinie kultury i architektury antyklerykalnym jadem.
>czerwonym jadem z ktorego wielki wolnomysliciel-ateista Stalin bylby dumny.

Błagam kobieto, pisz sobie co tylko chcesz ale nie tytułuj się racjonalistką.
W kwestii kasy - tak, jesteśmy zazdrośni o pięniądze, z tą tylko różnicą, że nikt z nas nie liczy na to, że dostanie te pieniądze do ręki, tylko, że pójdą do tych, którzy ich naprawdę potrzebują.
Co do szwindla to owszem, nie ma tu znamion przestępstwa - wszystko zgodnie z prawem, problem tylko w tym, że gdybym ja na ten przykład zrobił taki przekręt osobiście, w najlepszym wypadku zostałbym nazwany kombinatorem, złodziejem itp, itd.
I na koniec - potrafisz mi wyjaśnić dlaczego twierdzisz, iż ateiści to impotenci w dziedzinie kultury? Szczerze mówiąc, większej bzdury dawno już nie słyszałem i odbieram ten tekst bardzo osobiście, jako obrazę mojej osoby.
placownik (17853 punktów)

>dla ateistow,impotentow w dziedzinie kultury i architektury

   Geniusz architektoniczny ateisty Oskara Niemeyera docenił nawet Watykan, przyznając mu Order Św. Grzegorza Wielkiego. Order ten, ustanowiony w 1831 roku, przyznawany jest za szczególne zasługi dla Kościoła Katolickiego.

   Pozdrawiam

Niech strój słów podkreśla urodę myśli
prokaczystowska_racjonalistka

>   Geniusz architektoniczny ateisty Oskara Niemeyera

mógłby czcic Fioletowego Misia zarówno,ten człowiek nie projektował ku czci ateizmu czy jakiegos ateisty.

wzmianka chybiona Panie placowniku,aczkolwiek cenna poznawczo.
placownik (17853 punktów)

>ten człowiek nie projektował ku czci ateizmu czy jakiegos ateisty.

   Nie projektował nawet ku czci Kościoła. Projektował dla ludzi. Ateiści już tak mają.

   Pozdrawiam


Niech strój słów podkreśla urodę myśli
prokaczystowska_racjonalistka
>Nie projektował nawet ku czci Kościoła. Projektował dla ludzi. >Ateiści już tak mają.

to znaczy że osoba wierząca projektuje dla swojego tylko dla bóstwa/boga?

katedry na kilkadziesiąt tysięcy ludzi...
Głąbiński (3538 punktów)
>gdzie jest szwindel KK skoro placówka kulturalna tam powstanie?
Proponuję Ośrodkowi im. de Voltaire'a, by zebrał parę złotych na budowę np. "Muzeum ateizmu", założył fundację dla tworzenia jakiejś tam placówki kulturalnej umiejscowionej przy tym muzeum i wystąpił do sejmu o przyznanie dotacji. Jaki przewidujecie ciąg dalszy losów takiej inicjatywy w państwie ponoć niezaangażowanym religijnie?

Stach M. G.
moralny "antychryst"
>z wszystkich krytyk KK w Polsce wychodzi prostacka zazdrośc krytykantów o pieniądze.
>to jest sedno problemu.
A co to za nowa zasada moralna, że nie mam prawa PROSTACKO zazdrościć złodziejowi możliwości wydawania i marnotrawienia moich ciężko zapracowanych pieniędzy?
Sławek DutkiewiczKu przemyśleniu "prostalinowskiej_irracjonalistce"
>z wszystkich krytyk KK w Polsce wychodzi prostacka zazdrośc krytykantów o pieniądze.
Pazerność "sług bożych" nie zna żadnych granic. Niech dadzą przykład skromności, uczciwości, życia na własny rachunek, a nie na koszt społeczeństwa [w tym 3 mln. niewierzących] to nikt nie będzie się ich czepiał. Niech przestaną być... ciężarem!
>to jest sedno problemu.
Sednem problemu jest dojenie całego społeczeństwa za pośrednictwem budżetu państwa. Przykład: Kiedyś piłkarze byli zatrudniani na etatach górników, hutników, stoczniowców czy wojskowych i zarabiali kilka razy więcej od "współpracowników", co powszechnie uznawano za patologię, wyłudzanie państwowej kasy. Teraz na etatach wojskowych, policjantów, straży granicznej czy celników[celnik zarabia od 1,2 -1,8 tys. zł. kapelan od 4,5 - 6,0 tys. zł] mamy kapelanów i zamiast o oszustwie mówi się o opiece duszpasterskiej!
>gdzie jest szwindel KK skoro placówka kulturalna tam powstanie?to tylko zmiana koncepcji,proszę mi pokazac kodeks karny gdzie jest napisane że to zabronione a potem pluc typowym dla ateistow,impotentow w dziedzinie kultury i architektury antyklerykalnym jadem.
Jasne ... PLACÓWKA KULTURALNA! Teraz każdy proboszcz będzie mógł kościół przerobić na " placówkę kulturalną". Będzie utrzymywał z tacy tylko ołtarz, tabernakulum i...konfesjonał, bo reszta to...sala wystawienniczo-koncertowa! Mamy dział malarstwa [droga krzyżowa], rzeżby [figurki świętych], instalacje np. szopka bożonarodzeniowa [a jeśli w szopce będą żywe zwierzęta to nawet... ZOO], koncerty [kolend] itd. Co kościół, to... muzeum i filharmonia, a we wszystkich ten sam repertuar!
>czerwonym jadem z ktorego wielki wolnomysliciel-ateista Stalin bylby dumny.
Stalin tak samo argumentował jak Sz. P. prokaczystowska_racjonalistka: "gdzie jest szwindel", "to tylko zmiana koncepcji", "gdzie jest napisane, że to zabronione" i też zamienił kościoły na... MUZEA! [nie tylko na magazyny zbożowe!]. Rozumiem, że Sz. P. proczaczystowka_racjonalistka w pełni utożsamia się z polityką kulturalną Stalina, a może nawet z rewolucją kulturalną MAO. W końcu jakie to ma znaczenie kościół, muzeum czy magazyn zbożowy, to tylko... ZMIANA KONCEPCJI!!!
Mączka (431 punktów)Odp: Wyznanie niewiary
Fałszywe założenie Pieronka to twierdzenie, że wszyscy powinni dziękować BOGU, a kto nie dziękuje Bogu - ten nie ceni niepodległości państwa. Bogu, panie Pieronie, mogą dziękować tylko ci, co wierzą, ze Bóg istnieje i działa. I niech wierzący w Boga płacą na podziękowanie Bogu za niepodległość, a niewierzący podziękują np. powstańcom, żołnierzom, przodkom zaangażowanym w ruch niepodległościowy - w niereligijnej formie..
Biszkopt stawia nas przed fałszywą dychotomią: istnieją wdzięczni za niepodległość płatnicy KK albo niewdzięczni za niepodleglośc niepłatnicy KK. Słowem: KK zmonopolizował wdzięczność za niepodległość i uważa, że ona może istnieć tylko w pakiecie z jego usługami. Tylko za jego pośrednictwem mozna wyrażać uczucia patriotyczne. Słowem: Kosciół zawłaszczył funkcje państwa i teraz wmawia, ze nie ma państwa, nie ma patriotyzmu poza kościołem. I to już jest baaardzo brzydkie i niebezpieczne.
Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)
>z wszystkich działów forum z wyjątkiem
>tego zniknęła możliwość założenia nowego wątku.
8 grudnia ub.r. nastąpiła zmiana zasad uprawnień do tworzenia nowych wątków. W działach: Nauka, Kościół i antyklerykalizm, Kultura, Filozofia i światopogląd oraz Sprawy serwisu, nowe wątku tworzyć mogą (oraz w nich odpowiadać) tylko uczestniczy zalogowani.
.

Wróć do listy wątków działu ABC Racjonalisty

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365