 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 13-02-2005 20:46 | Welczer | Przykazania dla matołów | Już od dłuższego czasu zastanawiam się nad tym,jakże nisko upadła ludzkość,że aby powstrzymać się od zabijania,kradzieży,albo gwałtów,potrzebuje religii,w której jest to napisane.Dziesięć Przykazań chrześcijańskich jest doskonałym przykładem na bezmyślność i zezwierzęcenie gatunku ludzkiego. Chrześcijanie boją się "iść do piekła",więc nie kradną,z tego samego powodu nie zabijają,nie wskakują do łóżka z żoną kolegi itd.Tak samo ma się sprawa w odwrotnym kierunku,wszelki "dobry uczynek" jest robiony z nadzieją na nagrode. Religia to uproszczenie świata dla matołów-Zrobisz źle,pójdziesz do piekła,zrobisz dobrze,pójdziesz do nieba,złe jest to,to i to.... Już sam fakt,że miliony ludzi,wierzy w bajke o facecie chodzącym po wodzie,źle świadczy o poziomie intelektualnym ludzkości...Najstraszniejsze jednak jest to,że gdyby nie ta bajka,owi ludzie by się pozabijali.
|
| Teresa | Twoją wypowiedź traktuję jako chęć dowartościowania się na tle chrześcijan. I co poczułeś się lepiej?  Nawet gdybym była tak nędzna, ze potrzebowałabym takiej motywacji to, co Tobie do tego? W takiej sytuacji to chyba dobrze, ze mam coś, co mnie motywuje do właściwego życia, prawda? Tymczasem, jeśli Bóg jest Dobrem, to jeśli czynię jakieś dobro naprawdę dla Niego, to czynię je dla samego Dobra (taka sztuka dla sztuki  ) Nie znam niczego bardziej bezinteresownego! Wydaje mi się, że są i tacy ludzie, którym nawet się to nie śniło ... jest to po prostu jeszcze przed nimi.
|
|
 | | Krzysiu | Czemu wszyscy tak boją się tego piekła? Czy ktoś go kiedyś widział? Moim zdaniem to tylko jeden ze straszaków w rękach "kapłanów". Tak na prawdę nie ma żadnych podstaw sądzić, że coś takiego wogóle istnieje.
|
|
|  | | jarcio | >Czemu wszyscy tak boją się tego piekła?
Wszyscy czyli kto ? Kto sie boi piekła ? Nie znam takich i z nimi nie rozmawiałem.
|
|
|  | | Teresa | > Czemu wszyscy tak boją się tego piekła? Czy ktoś go kiedyś widział? Moim zdaniem to tylko jeden ze straszaków w rękach "kapłanów". Tak na prawdę nie ma żadnych podstaw sądzić, że coś takiego wogóle istnieje.Krzysiu, wg Pisma św. Bóg chce, aby "wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy" (1 Tm 2,4), czyli nie chce nikogo potępić. Należy sobie raczej postawić pytanie czy człowiek może się potępić? W Mt 25,46 jest wyraźnie o mowa o takich, którzy jednak pójdą na męki. Aczkolwiek jest to niezgłębiona tajemnica jak to tego może dojść (Bóg, który tak umiłował człowieka godzi się, aby tenże Go odrzucił!??). P.S. W Piśmie św. jest tez mowa o ogniu oczyszczającym (czyściec).
|
|
| jarcio | > Dziesięć Przykazań chrześcijańskich> jest doskonałym przykładem na bezmyślność i zezwierzęcenie> gatunku ludzkiego.Rozumiem, że wyznawanie wiary, jest cechą typowo zwierzęcką ? Ciekawa teoria.  > Chrześcijanie boją się "iść do piekła",więc nie kradną,z> tego samego powodu nie zabijają,nie wskakują do łóżka z> żoną kolegi itd.Tak samo ma się sprawa w odwrotnym> kierunku,wszelki "dobry uczynek" jest robiony z nadzieją na> nagrode.Czy możesz to jakoś udowodnić, czy po prostu bedziesz mnie tutaj zarażał Twoim wewnętrzym bólem ? Bo wiesz odrzucając jedną wiarę w imie "racjonalizmu" nie przystoi opierać sie na nowej wierze.Innymi słowy : nie wierze, że Twój wizerunek Chrześcijanina jest jego archetypem.Przedstawisz mi jakieś argumenty popierające te stanowisko czy po prostu bedziesz mnie nawracał na Twoją wiare ? > Religia to uproszczenie świata dla matołów-Zrobisz> źle,pójdziesz do piekła,zrobisz dobrze,pójdziesz do> nieba,złe jest to,to i to....To jest argument czy co to jest ? Bo nie wiem jak mam tutaj sie odnieść do tego stanowiska(?). > Już sam fakt,że miliony ludzi,wierzy w bajke o facecie> chodzącym po wodzie,źle świadczy o poziomie intelektualnym> ludzkości...Najstraszniejsze jednak jest to,że gdyby nie ta> bajka,owi ludzie by się pozabijali.Nie wierze w faceta chodzącego po wodzie i jeszcze nikogo nie zabiłem.Mało tego w przeszłości były specjalne organizacje które szalały po Europie i podbijały kraje które ośmieliły sie nie wyznawać wiary w "chodzącego po wodzie".Robili to Ci którzy rzecz jasna w Niego wierzyli.Jakoś ta wiara nie uchroniła ich przed zbrodnią.I co teraz ? Jakoś Twoja "błyskotliwa" teoria sie nie sprawdziła, gdyż ludzie zabilaji w obronie tej właśnie "bajki". Poczytaj troche historii, przeanalizuj, wygłoś jeszcze raz te "teze" i pomyśl czy jest uzasadniona. ;-P  Nara.
|
|
 | | Teresa | Taki trzeźwy racjonalizm popieram
|
|
 | | Welczer | Tłumaczenie dla JARCIA | Widze kolego JARCIO,że twój rozum nie jest w stanie zrozumieć tekstu,jesli nie ma do niego szczegółowego wyjaśnienia... Chodziło mi o sam fakt,że w religie są wpisane przykazania,które każda rozumna istota powinna uważać za oczywiste.Ludzie działają pouczeni przez wiare i do tego pouczeni oczywistymi faktami,bo byle kretyn powinien wiedzieć,że sie nie zabija i nie kradnie. Ścieżką,którą podąża każdy człowiek,powinna być ta "wydeptana" przez jego własny rozum i to on sam powinien wiedzieć,że sie nie kradnie i nie zabija,tymczasem ludzkość musi mieć ku temu jakieś cholerne wierszyki,w których są te oczywiste prawdy wypisane. > Rozumiem, że wyznawanie wiary, jest cechą typowo zwierzęcką ? Ciekawa teoria. Zaczynam sie zastanawiać,czy ty wogóle myślisz....Teraz ci wytłumacze tak,że nawet wiewiórka by to zrozumiała. Napisałem,że przykazania są dowodem na to,iż ludzie ich potrzebują,aby posiąść podstawowe prawdy moralne (nie zabijaj itd.).Ten fakt świadczy o tym,że ludzie nie są w stanie sami do tych prawd moralnych dojść i muszą działać w takt dekalogu,przy którym trzyma ich często tylko strach przed piekłem. Teraz zrozumiałe?? > w przeszłości były specjalne organizacje które szalały po Europie i podbijały kraje które ośmieliły sie nie wyznawać wiary w "chodzącego po wodzie".Robili to Ci którzy rzecz jasna w Niego wierzyli.Jakoś ta wiara nie uchroniła ich przed zbrodnią.Uwierz mi,że nie potrzebuje twoich lekcji historii. Fakt że działo sie tak jak opisujesz,jest tylko jednym z przykładów na "zezwierzęcenie"(domyśliłem sie już,że nie wiesz co te słowo oznacza,więc użyjmy np.słowa "zimbecylowacenie") ludzkości.Gdyby w dekalogu było:kradnij,zabijaj...To jestem pewien,że pół świata by to robiło,bo ludzie w dużej większości są ograniczeni umysłowo,a przez to i moralnie... Jak jeszcze czegoś nie rozumiesz to pisz.
|
|
| Holy_Grail_Seeker (86 punktów) | Odp: Przykazania dla matołów | Rozum dla matoła (nie)Życzę Ci z całego serca, żeby wszyscy dojrzali. I by jak wszyscy dojrzeją i zdecydowanie zwiększy się liczba: >zabijania,kradzieży,albo gwałtów by Cię ktoś okradł, zgwałcił i zabił bo nie będzie się bał kary bożej i będzie przez Welczera wyedukowany!
~pozdrawiam serdecznie no cóż, trwa usuwanie skutków kataklizmu (awarii)
|
|
 | | Mason | >Rozum dla matoła >(nie)Życzę Ci z całego serca, żeby wszyscy dojrzali. >I by jak wszyscy dojrzeją i zdecydowanie zwiększy się liczba: >>zabijania,kradzieży,albo gwałtów >by Cię ktoś >okradł, zgwałcił i zabił >bo nie będzie się bał kary bożej i będzie przez Welczera wyedukowany!
Tak tak ten Bóg to taki Wódz: KIM IR SEN,FIRER, Stalinek- co to za mordę przy wtórze chórów anielskich do szczęśliwości doprowadzi. Potrzebę posiadania takiego "Ojczulka" potrzebują tacy niewolnicy jak ty,takiego "Ojczulka" co to paluszkiem pokaże biednej sierotce co jest jego zdaniem słuszne i dobre a co złe(np. żli są przeważnie Żydzi ,Masoni, Wolnomyśliciele itd).Sierotka w pierwszym szeregu pójdzie za tymi przykazaniami niszczyć i palić to co złe(oczywiście ona wypełnia tylko "polecenia Boże"), czy do tych kradzieży, mordów i gwałtów doliczasz również te popełnione w imię Boga?.Oczywiście że nie religia jest bowiem zawsze słuszna, nieskazitelna, a te zbrodnie to wymysł liberałów zgniłych.
|
|
|  | | Holy_Grail_Seeker (86 punktów) | taki z ciebie mason jak ze mnie chińczyk
~pozdrawiam serdecznie (ver 3.0) |---| |\|/| |-0-| \/|\/ \-/
|
|
| |  | | Welczer | > taki z ciebie mason jak ze mnie chińczykZgadzamy sie po raz pierwszy Holy Grail Seeker...Taki z niego mason jak z ciebie chińczyk.
|
|
 | | Welczer | Życzenia dla Holy_Grail_Seeker | Odsyłam cie do "Tłumaczenia dla Jarcia",to może uda ci sie zrozumieć o co mi chodziło w tekscie "Przykazania dla matołów"... > Życzę ci> by Cię ktoś> okradł, zgwałcił i zabiłDzięki za życzenia  Ja też ci życzę,żeby cie ktoś zgwałcił i okradł,ale zamiast zabicia,życzę ci żebyś zmądrzał.
|
|
| theETERNAlHATE | Odp: Przykazania dla matołów |  chyba najsmieszniejsze.....
|
|
| Edward W. Anderlton | -Zrobisz >źle,pójdziesz do piekła,zrobisz dobrze,pójdziesz do >nieba,złe jest to,to i to....
Mysle że dużym problemem ludzkości jest fakt iż nie zauważają że sami tworzą zło, nie żadne diabełki itp.
Zło jest tak ludzkie że juz bardziej byc nie może. My je tworzymy, ale wmawiamy sobie że jest inaczej.
|
|
 | | Teresa | >Zło jest tak ludzkie że juz bardziej byc nie może. My je tworzymy, ale wmawiamy sobie że jest inaczej.
Dokładnie. Jeśli już chcieć wgłębić się w naukę Kościoła, to i szatan (jako stworzenie) nie może działać bez przyczyny, tylko szuka w człowieku punktu zaczepienia. (Jedyną osobą, która może działać bez żadnej przyczyny jest Bóg)
|
|
|  | | św.Marek | >Dokładnie. Jeśli już chcieć wgłębić się w naukę Kościoła, to i szatan (jako stworzenie) nie może działać bez przyczyny, tylko szuka w człowieku punktu zaczepienia. (Jedyną osobą, która może działać bez żadnej przyczyny jest Bóg)
Ciekawe, co jeszcze wymyślicie opisjąc swojego Boga. Bóg nie może być osobą ze swojej natury - taka antropomorfizacja na siłę jest po prostu niedorzeczna. Po wtóre nawet Bóg nie może działać bez przyczyny chyba, że jest kompletnym wariatem.
___________ Pozdrawiam
|
|
| |  | | Teresa | > Ciekawe, co jeszcze wymyślicie opisjąc swojego Boga. Bóg nie może być osobą ze swojej natury - taka antropomorfizacja na siłę jest po prostu niedorzeczna. Po wtóre nawet Bóg nie może działać bez przyczyny chyba, że jest kompletnym wariatem.Ale my tego nie wymyśliliśmy. W chrz. Bóg sam się objawił i uczłowieczył się z miłości do ludzi. Zapytasz skąd to wiemy, że istotnie tak było? Ok. Powiem Ci, ale uprzedzam, że może to wydać Ci się dziwne, absurdalne i niezrozumiałe. Chociaż z drugiej strony masz takiego nicka, który działa na mnie piorunująco i powalająco  . Otóż, "wiemy" o nim stąd, że uwierzyliśmy we zmartwychwstanie, a co za tym idzie wierzymy też, że Jezus powiedział prawdę będąc tu na ziemi o swoim ojcu, o sobie i o nas. Powiedział też , że tym, którzy uwierzą (po jego odejściu do ojca) zostanie dany duch, który jeszcze więcej im powie ("objawi") (wiara kościoła) i że ci będą jeszcze większe znaki/cuda czynić. Dzięki temu i z tego "wiemy", że Bóg jest niewidzialnym duchem, w którym żyjemy, poruszamy się i jesteśmy. Ma nieskończony rozum i jest miłością (kocha), jest światłością (bez żadnej ciemności), jest osobowym dobrem absolutnym, jest święty, jest kochającym ojcem (i matką), jest doskonały, itd. Może jeszcze fragment przemowy sw. Pawła do Ateńczyków, ówczesnych filozofów  : "Mężowie ateńscy - przemówił Paweł stanąwszy w środku Areopagu - widzę, że jesteście pod każdym względem bardzo religijni. Przechodząc bowiem i oglądając wasze świętości jedną po drugiej, znalazłem też ołtarz z napisem: "Nieznanemu Bogu". Ja wam głoszę to, co czcicie, nie znając. Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką i nie odbiera posługi z rąk ludzkich, jak gdyby czegoś potrzebował, bo sam daje wszystkim życie i oddech, i wszystko. On z jednego /człowieka/ wyprowadził cały rodzaj ludzki, aby zamieszkiwał całą powierzchnię ziemi. Określił właściwie czasy i granice ich zamieszkania, aby szukali Boga, czy nie znajdą Go niejako po omacku. Bo w rzeczywistości jest On niedaleko od każdego z nas. Bo w nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy, jak też powiedzieli niektórzy z waszych poetów: Jesteśmy bowiem z Jego rodu. Będąc więc z rodu Bożego, nie powinniśmy sądzić, że Bóstwo jest podobne do złota albo do srebra, albo do kamienia, wytworu rąk i myśli człowieka. Nie zważając na czasy nieświadomości, wzywa Bóg teraz wszędzie i wszystkich ludzi do nawrócenia, dlatego że wyznaczył dzień, w którym sprawiedliwie będzie sądzić świat przez Człowieka, którego na to przeznaczył, po uwierzytelnieniu Go wobec wszystkich przez wskrzeszenie Go z martwych. Gdy usłyszeli o zmartwychwstaniu, jedni się wyśmiewali, a inni powiedzieli: Posłuchamy cię o tym innym razem. Tak Paweł ich opuścił. Niektórzy jednak przyłączyli się do niego i uwierzyli. Wśród nich Dionizy Areopagita i kobieta imieniem Damaris, a z nimi inni." (Dzieje Apost. 17:20-34, Biblia Tysiąclecia) Uprzedzałam, że to trudne !
|
|
| | |  | | św.Marek | > Ale my tego nie wymyśliliśmy. W chrz. Bóg sam się objawił i uczłowieczył się z miłości do ludzi. Zapytasz skąd to wiemy, że istotnie tak było? Ok. Powiem Ci, ale uprzedzam, że może to wydać Ci się dziwne, absurdalne i niezrozumiałe. Chociaż z drugiej strony masz takiego nicka, który działa na mnie piorunująco i powalająco . Jesteś Tereso jak kochająca matka, która zabiła właśnie swoje dziecko nadmiarem miłości. Tutaj próbujesz jak owa matka osłabić wszystko swoją ślepą, nie wypływającą z rozumu a własnego zamiłowania do fantazjowania wiarą - a nóż się uda. Twoja sprawa, że chcesz wierzyć w bajki. Ale niedopuszczalne jest, iż wmawiasz w innych swoje fantazje jak w Żyda chorobę. Nie bardzo interesują mnie Twoje " dziwne, absurdalne i niezrozumiałe" wywody. Publikujesz je na forum Racjonalisty, czyli prezentujesz ludziom używającym rozumu zamiast rezygnacji z myślenia. O ile wiem, nie ma tu ani psychologa, ani psychiatry, mogących przeprowadzić skuteczną terapię; zresztą forum to nie miejsce na terapię a dyskusję. Mój nick jest kompilacją nazwiska i imienia - wystarczy spojrzeć do stopki redakcyjnej. Nie mam nic przeciwko, żebyś sobie go intepretowała jak Twoja wola podpowiada. ___________ Pozdrawiam
|
|
| jarcio | > Chrześcijanie boją się "iść do piekła",więc nie kradną,z> tego samego powodu nie zabijają,nie wskakują do łóżka z> żoną kolegi itd.Tak samo ma się sprawa w odwrotnym> kierunku,wszelki "dobry uczynek" jest robiony z nadzieją na> nagrode.Udowodnij mi, że Chrześcijanie boją sie iść do piekła.Udowodnij mi, że nie kradną, gdyż boją sie trafić do piekła. Bo wiesz warto poszerzyć swój horyzont spostrzegania danej religii.Wówczas możesz dojść do wniosku, że pewne wierzące osoby nie mają sie czego obawiać, gdyż oddają sie w pełni swojemu Bogu.Można czegoś nie robić, gdyż człowiek jest powodowany strachem ; tak jak w totalitaryzmie ludzie posuwają sie do okropnych zbrodni, gdyż obawiają sie o własne życie.Ale przykładowo jest też tak, że ludzie żyją z pewnymi zasadami bo jest im z tym po prostu lepiej.Lecz przed niczym nie uciekają, a raczej dążą do czegoś. > Już sam fakt,że miliony ludzi,wierzy w bajke o facecie> chodzącym po wodzie,źle świadczy o poziomie intelektualnym> ludzkości...Najstraszniejsze jednak jest to,że gdyby nie ta> bajka,owi ludzie by się pozabijali.Udowodnij mi, że ludzie którzy wierzą w "chodzącego po wodzie" po utracie tej wiary lub bez niej "by się pozabijali". Ja nie jestem osobą wierzącą dlatego nie wierze również i w Twoją "religie".Nie próbuj mnie nawracać na Twój system wartości, a raczej uzasadnij Swoje tezy. I nie unoś sie tak bo Ci żyłka pęknie
|
|
 | | Welczer | Tłumaczenie dla Jarcia-częć druga | >Udowodnij mi, że Chrześcijanie boją sie iść do piekła.Udowodnij mi, że nie >kradną, gdyż boją sie trafić do piekła Widze,że dalej nie rozumiesz.....Każda moja kolejna odpowiedź,będzie tylko powielaniem mojego poprzedniego tłumaczenia,bo i twoje pytania są ciągle takie same.Pojmuję,że mogłeś nie zrozumieć mojego tłumaczenia,więc będę ci je upraszczał aż w końcu zaskoczysz... Tego że Chrześcijanie nie kradną z obawy przed piekłem,nie chciałem ci ani mówić,ani udowadniać,bo zdarza się często,że Chrześcijanie mordują,kradną i gwałcą,mimo dekalogu.Dekalog powstał,żeby ludzie wiedzieli,że się nie zabija,nie kradnie i nie gwałci,ale nie tylko ty masz problemy ze zrozumieniem tekstu,więc jest jak jest... Powstanie dekalogu ukazuje,iż ludziom trzeba tłumaczyć podstawowe prawdy moralne i właśnie to,od samego początku miałem na myśli.Mogłem użyć jako przykładu dowolnej religii,bo każda opiera się na tym samym.. >Można czegoś nie robić, gdyż człowiek jest powodowany strachem ; tak jak w >totalitaryzmie ludzie posuwają sie do okropnych zbrodni, gdyż obawiają sie o >własne życie. Jeśli ktoś zabija w obronie własnej,to już jest zupełnie inna sprawa.W moich rozważaniach zabójstwo i kradziesz były ściśle powiązane z gwałtem. >Udowodnij mi, że ludzie którzy wierzą w "chodzącego po wodzie" po utracie >tej wiary lub bez niej "by się pozabijali". Gdy człowiek zaczyna wątpić w "Chodzącego po wodzie",to znak,że uruchamia się w nim zdrowy rozsądek i zaczyna racjonalnie myśleć.W takich sytuacjach człowiek nie powstrzyma się od rozmyślania nad światem i sam dojdzie do wniosku,że się nie kradnie,nie gwałci i nie zabija(żebyś lepiej zrozumioał,zaznacze,że nie mam tu na myśli zabijania w obronie własnej)
|
|
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|