 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Sprawy portalu
| Napisano | Autor | Tytuł | | 17-12-2005 19:39 | Obywatel | Sobotka a ateizm | M.Agnosiewicz napisał ciekawy artykuł o ateizmie na świecie. Generalna teza (poparta danymi) była taka, że w rozwiniętych społeczeństwach ateizm powstaje w sposób organiczny. Część zacofanych społeczeństw wykazuje duży stopień ateizacji ale jest to ateizacja odgórna -- relikt, zwykle minionych, rządów komunistycznych. Jedynym wyjątkim od tej zasady były chyba tylko USA. Po tym wstępie czas na meritum. Obserwuje sobie to forum i zauważam zdecydowaną przewagę osób o poglądach lewicowych. Mniejsza o światopogląd, dobra lewica nie jest zła. Sam mam poglądy trochę lewicowe. Niestety towarzysze z racjonalisty, przynajmniej jeśli o forum chodzi, wykazują lewicowość post-PZPRowską. O ile uznanie dla Cimoszewicza, choć dziwi, jeszcze można strawić, to komentarze dotyczące ułaskawienia Sobotki wprawiają w przygnębienie. Stała się przecież rzecz haniebna. Prezydent dał prztyczka w nos wszystkim policjantom, a przynajmniej tym którym jeszcze chce się bronić kraju przed bandziorami. Mniejsza o paragrafy, o to czy Ziobro wygłupiał się czy nie. Mam gdzieś Pana Ziobro. Zgrozą przejęło zachowanie Prezydenta. Ta zgroza ciągnie się już od dawna (mgr, Katyń, Orlen, fundacja, poprzednie ułaskawienia, Irak, rozdęty bizantyjski budżet, kontakty z Kulczykiem, z Ałganowem, mierna inicjatywa ustawodawcza...). Ile on jeszcze musi napluć w twarz, żebyście się połapali. Czy na racjonalistę wchodzą ludzie samodzielnie myślacy? Bo mam wrażenie, że jesteście wytresowani podobnie jak czytelnicy, dajmy na to "Nowego Państwa", tylko, że z innymi sympatiami politycznymi. A te sympatie to nie idee, myśli itp. tylko ludzie. Ludzie na których bezmyślnie, zawsze oddajecie głos (bo tamci "drudzy" są gorsi). Czy na racjonaliście są PRAWDZIWI ateiści i agnostycy? Czy tylko biedacy, którzy odziedziczyli swój ateizm po PRL? PS. Wolałbym wpisy prawdziwych racjonalistów, ale spodziewam się, że pojawią się świry tłumaczące, że Prezydent ma wielką klasę a jego żona uratowała wiele istnień... |
| jezusmaria (196 punktów) | Powiem tak: irytują mnie te wszystkie porównania do "komuchów", ja mimo, iż urodziłem się w tamtych czasach, w ogóle ich nie pamiętam. Dla mnie te wszystkie teczki, listy Wildsteina, szukanie winnych (czyt. czasem czarownic) to zwykłe mydlenie oczu i odwrócenie się od prawdziwych problemów. W tym momencie czuję się jak człowiek który ocalał z katastrofy i pływa sobie po bezkresnym oceanie, mam do wyboru- pić mocz lub słoną wodę. Dlatego nie głosuję. Brzydzi mnie polska "scena polityczna". Dziękuję za uwagę.
P. Piłat Ośrodek Trójmiejski
|
|
| jarekland (142470 punktów) | PSR jest organizacją całkowicie apolityczną, tak samo stosunek do religii jest rzeczą prywatną każdego członka/sympatyka PSR-u. I tak samo jest z ludżmi wchodzącymi na to forum. Ośrodek trójmiejski.
|
|
| mohawk (2936 punktów) | >[..]Po tym wstępie czas na meritum. Jeśli mam być szczery, nie dostrzegam związku między wstępem a meritum.
>Obserwuje sobie to forum i zauważam zdecydowaną przewagę osób o poglądach lewicowych. Mniejsza o światopogląd, dobra lewica nie jest zła. Sam mam poglądy trochę lewicowe. Niestety towarzysze z racjonalisty, przynajmniej jeśli o forum chodzi, wykazują lewicowość post-PZPRowską. Cały czas nie widzę bezpośredniego związku powyższego z artykułem Mariusza Agnosiewicza. Nie rozumiem natomiast istoty zarzutu. Przecież tak jak Ty masz prawo wypowiadać się na tym forum, tak mają je ci, jak ich zwiesz, towarzysze, wykazujący lewicowość post-pezetpeerowską. Nawiasem mówiąc, nie postrzegam przewagi, o której piszesz jako zdecydowanej. Całkiem sporo tu prawicowców z krwi i kości (tzn. niemoherowej proweniencji).
>O ile uznanie dla Cimoszewicza, choć dziwi, jeszcze można strawić, Tak się zastanawiam: piszesz, że masz 'trochę lewicowe' poglądy. Ja sobie nie wyobrażam, żeby możliwa była lewicowość jeszcze bardziej letnia niż w przypadku Włodzimierza Cimoszewicza. Toż to polityk ściśle centrowy...
>to komentarze dotyczące ułaskawienia Sobotki wprawiają w przygnębienie. Stała się przecież rzecz haniebna. Prezydent dał prztyczka w nos wszystkim policjantom, a przynajmniej tym którym jeszcze chce się bronić kraju przed bandziorami. Dramatyzujesz. A co powiesz, gdyby stała się rzecz wielce nieprawdopodobna (zważywszy na medialny jazgot i nagonkę), taka mianowicie, że Sąd Najwyższy uznałby kasację obrońców za zasadną? Ja nie wypowiadam się w sposób kategoryczny w sprawie meritum, gdyż brak mi dostatecznej wiedzy w tej sprawie. Być może uczynię to po (ewentualnym) odtajnieniu (szkoda, że tylko części) materiałów tej sprawy przez ministra sprawiedliwości.
>Ile on jeszcze musi napluć w twarz, żebyście się połapali. Czy na racjonalistę wchodzą ludzie samodzielnie myślacy? Samodzielnie, czyli tak, jak Ty?
>Czy na racjonaliście są PRAWDZIWI ateiści i agnostycy? Czy tylko biedacy, którzy odziedziczyli swój ateizm po PRL? Czy potrafisz uzasadnić powyższe przeciwstawienie? Dlaczego niby pogrobowiec (mówiąc kolokwialnie) PRL nie miałby być w pełni autentycznym ateistą?
|
|
| Jakubowski (103 punktów) | >Ile on jeszcze musi >napluć w twarz, żebyście się połapali. Czy na racjonalistę >wchodzą ludzie samodzielnie myślacy?
Ja jestem doskonałym przykładem, tego, że tak. Dla mnie nie ma czegoś takiego jak prawdy objawione, a mój kierunek to relatywizm, który prowadzi do konkluzji i odpowiedniego poglądu na dany temat. W tym celu staram sie w danej kwesti zapoznać z każdym poglądem
>Czy na racjonaliście są PRAWDZIWI ateiści i agnostycy? >Czy tylko biedacy, którzy odziedziczyli swój ateizm po PRL?
Żyłem tylko formalnie rok w PRL-u i nie wiedziałem, że to nie moje własne myślenie, zaznajomienie sie z dziełami filozofów itd sprawiło że mam taki a nie inny pogląd; Tylko to że żyłem w tym a nie innym państwie
|
|
| outsider (2469 punktów) | Opinia społeczna jest w Polsce podzielona w wielu sprawach - także w sprawie ułaskawienia Sobotki, także w sprawie prez. Kwasniewskiego. Żadne ze stanowisk zatem nie może być uznane za powszechne - za wyraz prawdy obiektywnej tym bardziej. Nie jest zatem żadne stanowisko truizmem, którego odrzucanie przez kogoś zezwala na ocenę personalną jego rozumności czy charakteru.
Zatem Twoja krytyka jest bezzasadna i jako taka nie wymaga polemiki ponad to co napisałem. Możemy podyskutować o korelacji postawy ateistycznej i stosunku do takich czy innych spraw politycznych tudzież o podłożu owej korelacji; mogłoby to nawet być ciekawe - ale wątpię abyś na tej drodze dowiódł czegokolwiek z tego co oznajmiłeś.
Co mówisz o Bogu? Ślisko tu od krwi ludzkiej (Nie-boska komedia}
|
|
| Paul (408 punktów) |
Och jak czesto slyszalem od przecietnego polaka-katolika ; ´´ty komunisto!´´ Dla nich nie ma altelnartywy.Albo jestes z nimi albo jestes komuch.Ta wroga propaganda juz dawno zaistniala w naszym zyciu (pamietam sam jak wpajal ją nam ksiadz na religii).
|
|
| sabishi (246 punktów) |
>Czy na racjonaliście są PRAWDZIWI ateiści i agnostycy? Czy >tylko biedacy, którzy odziedziczyli swój ateizm po PRL?
czym w takim układzie dla Ciebie jest prawdziwy ateizm?
"Nie buduj zamków na piasku, ni szczęścia na sercu kobiety" Seneka Młodszy
|
|
 | | Egon Freeman | >Och jak czesto slyszalem od przecietnego polaka-katolika ; ´´ty komunisto!´´ Dla nich nie ma altelnartywy.Albo jestes z nimi albo jestes komuch.Ta wroga propaganda juz dawno zaistniala w naszym zyciu (pamietam sam jak wpajal ją nam ksiadz na religii). >
Wynika to wręcz z słów Jezusa gdzieś po drodze - "ci co nie są ze mną, są przeciw mnie". Z założenia każdy, kto nie jest chrześcijaninem, jest wrogiem chrześcijaństwa. Przy czym chrześcijaństwo jest mocno ograniczone, w/g mnie, gdyż jest stale ustosunkowane jednako do wciąż zmieniającego się świata. Jest zbyt czarno-białe, aby pasowało do życiowych odcieni szarości, nie wspominając o barwach.
> Bo mam wrażenie, że jesteście wytresowani podobnie jak czytelnicy, dajmy na to "Nowego Państwa", tylko, że z innymi sympatiami politycznymi. A te sympatie to nie idee, myśli itp. tylko ludzie. Ludzie na których bezmyślnie, zawsze oddajecie głos (bo tamci "drudzy" są gorsi). > Czy na racjonaliście są PRAWDZIWI ateiści i agnostycy? Czy tylko biedacy, którzy odziedziczyli swój ateizm po PRL?
I tu dochodzę do sedna głosu sprzeciwu wobec wypowiedzi która rozpoczęła ten wątek - przecież taka postawa niejako wymusza czarno-białe spojrzenie na rzeczy. W efekcie paść winno pytanie "i kto to mówi?"...
A tak zupełnie na marginesie - można albo nie głosować, albo w ostateczności głosować na tego, kto się nam podoba np. wizualnie. Kiedy masz wybór między złem a złem, wybierz to, czego jeszcze nie robiłeś...
|
|
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|