Racjonalista - Strona głównaDo treści
Orki i ludzie

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Bazgroły
NapisanoAutorTytuł
28-09-2015 23:12Max Golonko (1811 punktów)Orki i ludzie
Ocena 1 na 1
Ponad 30% Polaków nie wierzy teorię ewolucji, jeszcze gorzej jest w USA.
Watykańscy oszuści, co sami w boga nie wierzą, a w teorię ewolucji oczywiście wierzą, ogłupiali i ogłupiają ludzi sprytnie omijając ten temat w kazaniach aby masy pozostały ciemne!

Niewiarygodne, a jednak to prawda, białe niedźwiedzie wprowadziły do menu delfiny.
Poniekąd rekompensują tak sobie zanik zwartego lodu, spowodowany globalnym ociepleniem, utrudniający polowania na foki.

Niezbyt mi się to podoba gdy istoty pozbawione świadomości polują na istoty świadome (delfiny) posiadające nawet swój język - przekazywany kulturowo
(nie jest to język wrodzony skoro grupy daleko od siebie żyjących delfinów tego samego gatunku używają innych słów jak wynika z podwodnych nagrań).

Kilka lat temu (Świat Nauki) naukowcy oznajmili, że ludzki mózg jest najbardziej skomplikowanym obiektem (o tego rzędu gabarytach) jaki powstał w znanym im wszechświecie. Akurat drogą ewolucji.

Potem okazało się, że mózg orek może być nie gorszy.

Orki należą do delfinowatych. Delfinowate pochodzą od drapieżnych ssaków lądowych, parzystokopytnych, żyjących około 50 mln lat temu.


Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Lilly Amina (4723 punktów)

>Niezbyt mi się to podoba gdy istoty pozbawione świadomości polują na istoty świadome
Zdarza się, że tygrysy polują na ludzi (rzadko, ale bywa). Z całym szacunkiem dla tygrysów, ale tak rozumne jak ludzie to one raczej nie są, chociaż jakiejś tam zaczątkowej świadomości chyba nie można kotowatym odmówić. Nie wiem, jak to jest z niedźwiedziami, ale nie sądzę, by były głupsze od psów, psy kojarzyć niektóre fakty potrafią, pamięć też mają niezłą, potrafią nawiązać relacje nie tylko na płaszczyźnie samiec-samica czy matka-dziecko.
Cóż, tak się przejawia walka o przetrwanie w przyrodzie. Je się to, co jest pod ręką (łapą). Czy jest to ryba, czy foka, czy delfin... głód nie wybiera. A niedźwiedziowi nie wytłumaczysz, że to nie uchodzi.
>Ponad 30% Polaków nie wierzy teorię ewolucji, jeszcze gorzej jest w USA.
Czasami mam wrażenie, że niektórzy ludzie są mniej sapientes od kotów, no ale to tylko moja opinia.
Zielony Tygrys (4780 punktów)
(zablokowany)
>Niezbyt mi się to podoba gdy istoty pozbawione świadomości polują na istoty świadome (delfiny)
>posiadające nawet swój język - przekazywany kulturowo<
Skąd ten pomysł że niedźwiedzie są pozbawione świadomości? Raczej nie są tak dokładnie zbadane jak delfiny, zapewne dlatego że nie są tak śliczne i sympatyczne jak one.
Dotychczasowe badania nad różnymi gatunkami ssaków pozwalają przypuszczać, na zasadzie analogii, że wszystkie ssaki mają rozwiniętą samoświadomość i umiejętności społeczne.
Jedzą to, co mają pod łapą. Na ich miejscu robiłbyś to samo.
29-09-2015 11:44 
 Ocena 1 na 1
Christos (2696 punktów)

>Raczej nie są tak dokładnie zbadane jak delfiny, zapewne dlatego że nie są tak śliczne i sympatyczne jak one.

Gdyby jeszcze miały oczka jelonka Bambi ... cóż, nie mają. www.mirror(*)tary-exposes-dark-side-2801009


No gods, no masters...I am who I am.
finerbijk (17282 punktów)
Delfiny też nie są same anioły, potrafią być okrutne:
wiadomosci(*)ieczne_zwierzeta__Atakuja.html
Więc przesadnie ich żałować nie warto.
29-09-2015 15:22 
 Ocena 1 na 1
Zielony Tygrys (4780 punktów)
(zablokowany)
"Zdarzają się przypadki, w których zwierzęta te próbują gwałcić i topić nurków czy zbiorowo gwałcą swoje samice. Potrafią nawet trzymać je w niewoli całymi tygodniami. Gangi dwóch, trzech samców delfinów butlonosych izolują jedną samicę i kopulują z nią. Gdy ta próbuje uciekać, wydają głośne dźwięki, a nawet biją ją ogonami.

W Szkocji naukowcy odkryli z kolei, że delfiny mordują dzieci morświnów dla zabawy."

Rzeczywiście są bardzo podobne do ludzi.

"Delfiny zabijają także dzieci rywalizujących z nimi innych samców. Dlaczego? - Bo jak tylko umrze dziecko innego delfina, jego samica jest gotowa do kolejnego zapłodnienia - wynika z badań."
A to akurat wcale nierzadkie zachowanie wśród zwierząt. Zresztą i w świecie ludzi, gdy samotna matka wyjdzie ponownie za mąż, nowy mąż wprawdzie nie zabija pierwszego dziecka, ale bardzo często traktuje je gorzej niż własne.
finerbijk (17282 punktów)
>Rzeczywiście są bardzo podobne do ludzi.
No, do niektórych toczka w toczkę. Inteligencja i świadomość to tylko narzędzia, jak się ich używa zależy od moralności. Czy taki delfin może mieć pojęcie o moralności?

>Zresztą i w świecie ludzi, gdy samotna matka wyjdzie ponownie za mąż, nowy mąż wprawdzie nie zabija pierwszego dziecka, ale bardzo często traktuje je gorzej niż własne.
Nie wiem czy często, u nas w kulturze raczej funkcjonuje archetyp złej macochy
29-09-2015 15:51 
 Ocena 1 na 1
Zielony Tygrys (4780 punktów)
(zablokowany)
Archetyp przypuszczalnie wziął się stąd, że do niedawna kobiety dość często umierały przy porodach i stąd dużo macoch.
Wystarczy rozejrzeć się wśród znajomych i sprawdzić samemu jak to działa przy obu płciach.

>Czy taki delfin może mieć pojęcie o moralności?<
I to jest własnie bardzo ciekawe pytanie. Uważa się, że zwierzęta są amoralne czyli nie znają moralności. Pytanie, czy słusznie.
Z drugiej strony w opisanych przypadkach wystarczyłaby zwykła empatia. Po co zaraz wielkie słowa. Z opisów działań delfinów z ludźmi można-bardzo ostrożnie- przypuszczać, że delfiny mają empatię. Te "brzydko się bawiące" najwyraźniej nie. Czyżby było tak, jak u ludzi? Różne osobowości, różne charaktery?

To tylko spekulacje.
29-09-2015 16:10 
 Ocena 1 na 1
finerbijk (17282 punktów)
>Archetyp przypuszczalnie wziął się stąd, że do niedawna kobiety dość często umierały przy porodach i stąd dużo macoch.
Za to teraz jest dużo rozwodów.

>Wystarczy rozejrzeć się wśród znajomych i sprawdzić samemu jak to działa przy obu płciach.
Jeśli każde z nowych partnerów ma własne dzieci, to zawsze istnieje możliwość zastosowania zasady wzajemności, więc jeśli któreś preferuje swoje to raczej pokątnie, bo inaczej taki związek szybko by się rozpadł.

>Z drugiej strony w opisanych przypadkach wystarczyłaby zwykła empatia.
Obojętnie, pytanie czy potrafią powstrzymać instynkty nie ze strachu, czy dla własnej korzyści, ale ze względu na dobro innej istoty. Może w tej chwili obserwują nas jakieś ufoki i stawiają sobie te same pytania

>Czyżby było tak, jak u ludzi? Różne osobowości, różne charaktery?
Zwierzęta tego samego gatunku, czy nawet rasy na pewno mogą mieć różne charaktery, co widać po psach czy kotach na przykład, również pochodzących z tej samej hodowli.
29-09-2015 15:55 
 Ocena 1 na 1
Christos (2696 punktów)

>Nie wiem czy często, u nas w kulturze raczej funkcjonuje archetyp złej macochy
>

Od czasu, kiedy to któreś z kolei pokolenie wzrasta karmione "Kopciuszkiem".

No gods, no masters...I am who I am.
29-09-2015 16:21 
 Ocena 1 na 1
finerbijk (17282 punktów)
>Od czasu, kiedy to któreś z kolei pokolenie wzrasta karmione "Kopciuszkiem".

I "Królewną Śnieżką", oraz całą masą innych dzieł opartych na tym motywie.
29-09-2015 16:32 
 Ocena 1 na 1
Zielony Tygrys (4780 punktów)
(zablokowany)
Co było pierwsze? Jajko czy kura?
Takie bajki nie brały się znikąd. Złe macochy czy gubienie się dzieci w lesie zdarzały się. Gorzej z księciami i chatkami z piernika. Do dzisiaj ich znaleźć nie można.
29-09-2015 16:37 
 Ocena 1 na 1
finerbijk (17282 punktów)
> Gorzej z księciami i chatkami z piernika. Do dzisiaj ich znaleźć nie można.

O księżniczki też coraz trudniej, jedynie Baby Jagi mają się dobrze.
29-09-2015 16:50 
 Ocena 4 na 4
Zielony Tygrys (4780 punktów)
(zablokowany)
>Baby Jagi mają się dobrze.<
Widzę taką codziennie rano w łazience. Objawienie jakies czy co?
29-09-2015 17:26 
 Ocena 4 na 4
Lilly Amina (4723 punktów)
>>Baby Jagi mają się dobrze.<
>Widzę taką codziennie rano w łazience.
Coś takiego! Ty też?

Wróć do listy wątków działu Bazgroły
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365