Racjonalista - Strona głównaDo treści
Translokacja stolicy - obawy i zagrożenia

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
23-04-2020 11:11Arminius (25555 punktów)Translokacja stolicy - obawy i zagrożenia
Ocena 1 na 1
Rząd Indonezji podjął decyzję o przeniesieniu stolicy kraju. Albowiem Dżakarta - obecna stolica - zapada się jak również jest potwornie przeludniona oraz zanieczyszczona. Nowe indonezyjskie, stołeczne megalopolis ma powstać na wschodnim wybrzeżu Borneo, nad cieśniną Makassar. Projekt wzbudza kontrowersje, tak ze względów ekologicznych (antropopresja na przyrodę lasów deszczowych Borneo) jak i bezpieczeństwa - gdyż obszar na którym miała by powstać stołeczna metropolia jest podatny na uderzenie fal tsunami.
Zainteresowanych zagadnieniem - odsyłam do podlinkowanych materiałów. Tymczasem pozwolę sobie na zasygnalizowanie innego, równie istotnego problemu. Otóż w 1960 r. w Brazylii, z inicjatywy prezydenta kraju Juscelino Kubitschka, stolicę kraju przeniesiono z nadmorskiego Rio do Brasilii, błyszczącego megalopolis zaprojektowanego od początku , na pniu, przez Lucio Costę i Oskara Niemeyera - entuzjastycznych proponentów idei Le Corbusiera. Po 60 latach ów eksperyment architektoniczno - urbanistyczny wzbudza szereg kontrowersji. A podstawowy zarzut jest taki, iż Brasilia jest sztucznym tworem, rodzajem campusu uniwersyteckiego, w którym trudno zwykłemu człowiekowi żyć.
Pozostaje mieć nadzieję, iż władze Indonezji wyciągną należyte wnioski z doświadczenia brazylijskiego i unikną przynajmniej najbardziej oczywistych błędów przy planowaniu nowej stolicy. Oto kilka generalnych zasad do stanowczego przestrzegania:

"1. Avoid excessive repetition - no copy paste!
2. Commute has to be as short and efficient as possible - no unnecessary extensions while the center is empty
3. Avoid segregation of land use - work, shop, living and leisure are better off mixed than separated into specific districts
4. If you have a waterfront, use it!
5. Nature parks and reserves are not to restrict and limit the city's expansion and its connectivity
6. Do not plan a city with a maximum occupancy, it'll just overflow later on"


www.thegua(*)ty-everything-you-need-to-know
www.youtube.com/watch?v=wxgcaM7yPgI
www.bbc.com/news/magazine-20632277
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

okragly (21676 punktów)

> w 1960 r. w Brazylii stolicę przeniesiono z Rio do Brasilii, błyszczącego megalopolis zaprojektowanego od początku , na pniu Po 60 latach ów eksperyment architektoniczno - urbanistyczny wzbudza szereg kontrowersji. A podstawowy zarzut jest taki, iż Brasilia jest sztucznym tworem, rodzajem campusu uniwersyteckiego, w którym trudno zwykłemu
>człowiekowi żyć.
mimo to Brasilia fascynuje. To szalone przedsięwzięcie zbudowania stolicy na pustkowiu pokazało wady architektury patriarchalnej. Kreślenie od linijki ulic i dzielnic, precyzyjne segregowanie funkcji, zmuszanie ludzi do poruszania się po absurdalnie szerokich ulicach (250 m), nie tworzy przyjaznej przestrzeni do plodzenia, rodzenia, wychowywania dzieci. Brasilia została miastem urzędników, sztucznym, przeskalowanym, w którym żyje się ciężkawo, nie oferuje przyjemnych miejsc

szukanie raju, moim celem
okragly (21676 punktów)
>Rząd Indonezji podjął decyzję o przeniesieniu stolicy kraju.
w 1994 - rząd Kazachstanu zdecydował o przeniesieniu stolicy z Ałmaty na step nazwali to miejsce Astana (w języku kazachskim: stolica) postawiona niemal na gołej ziemi. W 2019 - kazachski parlament przegłosował nazwanie miasta imieniem Nursułtana Nazarbajewa - Nur-Sułtan pl.wikipedia.org/wiki/Nur-Sułtan


szukanie raju, moim celem

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365